HİNT MUTFAĞI – KUZU BİRYANİ – INDIAN LAMB BIRYANI

TAYVAN TAİPEİ’DE BİR GÜN NASIL GEÇER- SOKAKLARIN TEMİZLİĞİ GÖRÜLMEYE DEĞER

(Pekin) Çin’de Yaşamak, Minik Çinliler Türkiye tanıtımında Halay Çekiyor, Ufkum ile VLOG

ÇİNDE İNANILMAZ BİR GÜN VLOG HAYRED-ÇİN YEMEKLERİ VE GECE HAYATI

Akıllı Telefonların Hayatımızdan Çaldığı 16 Güzel Şey

ORTAYA KARIŞIK Nisan 4, 2016
1.131

Şu anki telefonlarımız, NASA’nın Ay’a gönderdiği astronotlar için kullandığı teknolojiden daha güçlü. Böylesine güçlü bir teknolojik alete sahip olduğumuz için de çok şanslıyız elbette. Cebimizde taşıyabildiğimiz portatif bir beyin görevi gören akıllı telefonlar artık ayrılmaz bir parçamız.

Hayatımız kolaylaştı belki ama gerçekten de bu kadar kolaylığa ihtiyacımız var mıydı? Bu kolaylıklar bize o kadar önemli gibi gösterildi ki, her sene kullanmayacağımız yeni özelliklere sahip yeni telefonlar alırken bulduk kendimizi.

Modern hayat, günlük hayatımızda gösterdiğimiz her eforu bize yük olarak lanse etti. Yeni teknolojileri takip etmemek geri kalmışlık ve hatta cahillik oldu. “Yoksa sen hala kalem kağıt mı kullanıyorsun?” gibi yaklaşımlar, bizi eski duygularımızdan uzaklaştırdı. Özgünlük azaldı, taklitler çoğaldı.

Peki, akıllı telefonlar sözde ‘modern yaşam’ adı altında bizden neler götürdü? İşte elimizden kaçıp giden 16 güzel şey.

1. Konuşacak konularımız vardı


Arkadaşlarımızla buluştuğumuzda çoğu zaman konuşacak konu bulamıyoruz. Çünkü herkes tüm hayatını sosyal medya aracılığıyla zaten paylaşmış ve diğerleri de önceden görmüş oluyor. Bu yüzden “Son zamanlarda ne yapıyorsun?” sorusu sorulmaz oldu.

2. Konserleri gözlerimizle izlerdik

Audience photographing musician on stage
Önceleri konserler çok daha eğlenceli ve keyifli geçerdi. Konser alanında olan herkes, o an yaşadığı duygunun ve paylaşılan ortak keyfin tadını çıkarırdı. Şimdi ise gözlerimiz ve sahnenin arasına telefonlarımız girdi. Engellenemez bir dürtüyle çekilen her fotoğraf ve video işin büyüsünü bozdu.

3. İlgimizi göstermek için çaldırıp kapatmak yeterdi

caldir-kapat
Eskiden sevdiğimiz bir insana “aklımdasın” demek için çaldırıp kapatmak yeterdi. Bu küçük ve anlamlı hareket birçok sözcüğün yerine geçerdi. Şimdiyse atılan dağ gibi mesajlarla bile anlaşamaz olduk.

4. Müzik dinlemek için el emeği göz nuru kasetler yapardık


Eskiden müzik dinlemek bu kadar kolay değildi. Sevdiğimiz müzikleri kasetlere kaydeder, walkman’den dinlerdik. Hatta hoşlandığımız kişilere, kendi yaptığımız kasetleri hediye ederken albüm yapımcısı gibi hissederdik.

5. Sadece en önemli anlar fotoğraflanır ve anıya dönüştürülürdü


Cebimizde sürekli olarak fotoğraf çekebileceğimiz bir cihaz olmazdı. Bu yüzden sadece en önemli anlarda fotoğraf çekerdik. Yıllar sonra albüme baktığımızda ise her fotoğraf bize birbirinden önemli anları hatırlatırdı. Şimdi bilgisayarımızda binlerce fotoğraf olmasına rağmen birine bile bakmıyoruz. Sadece, birbiriyle aynı sekiz fotoğrafımıza bakıp hangisinin daha güzel olduğunu bulmaya çalışıyoruz.

6. Düşüncelerimiz bize özeldi ve daha özgündü


Aklımıza gelen şeyleri kendimize saklardık. Çünkü o zamanlarda düşüncelerimizbeğeniye muhtaç değildi. Aklımıza gelen her düşünceyi pazarlamaya çalışmadığımız için de daha özgündük.

7. Bilgi daha önemliydi

ansiklopedi
Bir şey öğrenmek bu kadar kolay değildi. Bilmek için en azından ansiklopediler arasında vakit geçirmek gerekirdi. Bu da geçmişe dair en güzel anılardan biridir zaten. Ama şimdi aklımıza gelen herhangi bir sorunun cevabını telefonumuzdan öğrenebiliriz. Bu durumun getirileri çok fazla fakat bilginin bu kadar kolay ulaşılabilir olması gözümüzdeki değerini düşürdü.

8. Adresi esnaflara sorardık


GPS’lerin birçok faydası olsa da bizden götürdükleri de var. Sora sora Bağdat bulunur atasözünü artık kullanılmaz olduk. Akıllı telefonlardan önce esnafla ve semt sakinleriyle iletişime geçer onlardan tarif alırdık. Şimdilerdeyse kaybolmuş gibi görünmemek için kafamızı bile kaldırmıyoruz.

9. Birbirimizi beklerken sabırsızlanmazdık


Son zamanlarda o kadar çok iletişim halindeyiz ki, bir buluşmaya 2 dakika geç kalan arkadaşımızı mesajlarımızla darlar olduk. Eskiden bir mekana oturur çayımızı söyler ve arkadaşımızın gelmesini beklerdik.

10. Göz temasından kaçınmazdık


Örneğin otobüs beklerken, telefonumuzun şarjı bitmişse nereye bakacağımızı şaşırıyoruz. Gözlerimizi insanlardan kaçırıyor ve bakacak bir yer arıyoruz. Ama bulamıyoruz. Bu da sosyal iletişimimizin köreldiğini gösteriyor.

11. İstediğimiz zaman yalnız kalabilirdik


Yalnız kalmak için odamıza geçmemiz yeterli olurdu. Tüm dünyayı geride bırakmış gibi hissederdik. Ama artık akıllı telefonların gelmesiyle bu duygu da rafa kalktı. Her an yanımızda taşıdığımız bu cihazlar yüzünden hep erişilebilir olduk, hiç yalnız kalamadık. Belki telefonumuzu kapatsak yine eskisi gibi olur ama kapatamıyoruz. Elimiz gitmiyor.

12. Daha cesurduk


Artık aradığımız kişinin telefonu açmıyorsa, 5 dakikadır mesajlara cevap vermemişse ya da telefonu direkt kapalıysa aklımıza gelen ilk düşünce “Başına bir şey geldi kesin” oldu. Çünkü akıllı telefonlar yüzünden herkesin her an ulaşılabilir olmasını bekliyoruz. Ulaşamadığımızda da durum bize “normal” gelmiyor.

13. Kafamız rahat uyurduk


Eskiden uyumak için yatağa yattığımızda gözlerimizi kapatır ve uyurduk. Şimdiyse yatağa yatınca gerçekleştirmemiz gereken bir sürü ritüel var. Tüm sosyal hesapların son kez kontrol edilmesi gibi. Ayrıca gece vakti telefonumuza gelen en gereksiz bildirim bile, bizi uykumuzdan alıkoyuyor.

14. Daha dikkatliydik


Algımız daha açıktı. Kafamızı çelecek çok fazla şey olmazdı. Şimdiyse derste, toplantıda, seminerde, dikkatimiz çabucak bozuluyor ve kendimizi telefonumuza bakarken buluyoruz. Hem de boş boş bakarken.

15. Bir sürü oyuncağımız vardı

fisek-oyuncak
Borulardan fişekler atar, kendi ellerimizle çıtalı uçurtmalar yapardık. Şimdiyse hem çocukların hem de büyüklerin tek oyuncağı telefonları oldu.

16. Elektrikler kesilince sevinirdik

telefon-aile-yemek
Sevinirdik çünkü ailemizle daha özel bir an geçirme fırsatımız olurdu. Televizyon çalışmaz, mumlar yakılır, sohbet eder hikayeler anlatırdık. Şimdiyse elektrikler gittiğinde moralimiz bozuluyor, kendimizi ailemizin yanında bile yalnız hissediyoruz.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.