HİNT MUTFAĞI – KUZU BİRYANİ – INDIAN LAMB BIRYANI

TAYVAN TAİPEİ’DE BİR GÜN NASIL GEÇER- SOKAKLARIN TEMİZLİĞİ GÖRÜLMEYE DEĞER

(Pekin) Çin’de Yaşamak, Minik Çinliler Türkiye tanıtımında Halay Çekiyor, Ufkum ile VLOG

ÇİNDE İNANILMAZ BİR GÜN VLOG HAYRED-ÇİN YEMEKLERİ VE GECE HAYATI

Birbirinden Yetenekli 16 Kadın Mucit Ve Muhteşem Buluşları

ORTAYA KARIŞIK Nisan 4, 2016
1.513

Daha önce bulunmamış bir şeyi bulabilmek benzersiz bir özelliktir. Hiç kimsenin düşünmediği gibi düşünebilmek, bu düşünceyi hayata geçirebilmek, diğer insanlardan farklı olmayı gerektirir. Bunu yapabilenlerin adı da tarihe altın harflerle yazılır.

Mucit denildiğinde akıllara erkek figürü gelmesine rağmen, günümüzde kullandığımız birçok eşyanın mucidi aslında kadınlardır. Peki bu mucit kadınlardan hangilerini biliyoruz?

İşte birbirinden yetenekli ve zeki 16 kadın mucit ve onların icatları:

1. Yeni doğmuş bebeğin sağlığını değerlendirmek için kullanılan Apgar Skoru

Virginia-Apgar
Virginia Apgar tarafından bulunan bu test ilk defa 1952 yılında tanımlanmıştır.

2. Otomobil sileceği

Mary-Anderson
Mary Anderson araba sürerken yağan yoğun yağmurun sürücülere çok zorluk çıkardığını fark etti. Sürücüler kafalarını camdan çıkarmak zorunda kalıyorlardı. Bunun üzerine bir tasarımcıyla çalışan Anderson araba sileceklerini patentini 1903 yılında aldı.

3. Bulaşık makinesi

Josephine-Cochran
Birçok kadın 19. yy’da bulaşık yıkayabilecek bir makine icat etmeye çalıştı. Josephine G. Cochran ise bunu başarabilen ilk kadın oldu. 1985’de patenti alan mucit, 1889’ da tarihin elektrikle çalışan ilk bulaşık makinesini yaptı.

4. İşaret Fişeği

Martha-Coston
İşaret fişeğinin mucidi Martha Coston zor bir hayat yaşadı. Martha’nın kocası Benjamin Coston bilim adamıydı. Kocası çalıştığı ortamda bulunan kimyasalların etkisi yüzünden öldüğünde Martha 21 yaşındaydı ve 4 çocuğu vardı. Bir gün kocasının eşyaları arasında denizcilerin iletişimi için düşünülmüş bir not buldu. 10 yıl boyunca bu fikrin üzerinde duran Martha’nın buluşu en sonunda ABD ordusu tarafından satın alındı.

5. Pedallı çöp kutusu

Lillian-Gilbreth
Lillian Moller Gilbreth ilk kadın endüstri mühendislerinden biridir. Pedallı çöp kutusunun yanında, buzdolabı kapağına yerleştirilen rafların ve mikserin de mucididir.

6. Monopoly

Lizzie-Magie
Monopoly’nin mucidi sanılanın aksine Charles Darrow değil; yazar, sanatçı, daktilocu, mucit ve feminist olan Lizzie Magie’dir.

7. Kurşungeçirmez yelek

Stephanie-Kwolek
Kurşungeçirmez yeleklerin yapımında kullanılan dayanıklı madde Stephanie Kwolek tarafından bulundu.

8. Gizli haberleşme sistemi

Hedy-Lamarr
Hem oyuncu hem de mucit olan Hedy Lamarr, 2. Dünya savaşı sırasında Amerikan donanmasına yardımcı olabilmek için frekans atlamalı yayılma spektrumunu icat etmiştir.

9. Kullan at bebek bezi

Morion-Donovan
İlk olarak su geçirmeyen ve sızdırmayan çocuk bezi geliştiren Morion Donovan, 1961 yılında ilk defa tek kullanımlık bebek bezini buldu.

10. Kağıt torba

Margaret-Knight
Margaret Knight 26 farklı ürün icat etti. Bunlardan en bilineniyse 1871 yılında patentini aldığı kağıt torba yapan makineydı.

11. Ses Yalıtımı

Mary-Walton
Mary Walton çok gürültü çıkaran lokomotiflerin çıkardığı ses kirliliğini önleyebilen ses yalıtımını buldu.

12. Yuvarlak Testere

tabitha-babbitt
1800’lerde testereyle bir şey kesmek için iki kişiye ihtiyaç vardı. Tabitha Babbitt ise yuvarlak testereyi icat ederek, tek kişinin testereyi kullanabilmesini sağladı.

13. Lazerle Katarakt Ameliyatı

Patricia-Bath
Patricia Bath, lazer kullanılarak katarakt ameliyatının çok daha kolay ve başarılı bir şekilde yapılmasını sağladı.

14. Daksil

Bette-Nesmith-Graham
Bette Nesmith Graham mutfağındaki mikseri kullanarak yaptığı daksilin patentini 1958’de aldı.

15. Katlabilir Yatak

Sarah-Goode
ABD’de patent başvurusu yapan ilk Afro-Amerikan kadın olma özelliğine sahip Sarah Goode, katlanabilir yatağın patentini 1885 yılında aldı.

16. Optik analiz sistemleri

Ellen-Ochoa-
ilk Latin Amerika kökenli astronot olan Ellen Ochoa, karmaşık birçok parçanın kalite kontrolünün yapılması için kullanılan optik analiz sistemini icat etti.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.