HİNT MUTFAĞI – KUZU BİRYANİ – INDIAN LAMB BIRYANI

TAYVAN TAİPEİ’DE BİR GÜN NASIL GEÇER- SOKAKLARIN TEMİZLİĞİ GÖRÜLMEYE DEĞER

(Pekin) Çin’de Yaşamak, Minik Çinliler Türkiye tanıtımında Halay Çekiyor, Ufkum ile VLOG

ÇİNDE İNANILMAZ BİR GÜN VLOG HAYRED-ÇİN YEMEKLERİ VE GECE HAYATI

Boğaziçi Üniversitesi’ni Açık Hava Sergisi Haline Getiren 8 Sokak Sanatı

ORTAYA KARIŞIK Nisan 4, 2016
560

Her sabah Boğaziçi’ne gelirken “Neden bu sabah da Kuzey Kampüs?” diye kendi kendine soranların yakınmalarını nispeten azaltacak, ticaret merkezi havasını alıp üniversite ortamının kapılarını aralayan sokak sanatları, kampüs çevresini adeta bir açık hava sergisi haline getirdi.

1.

1.dinamik.gazete.list

Kaynağa ve sebebe gelirsek; Köprü Projesi kapsamında, Boğaziçi Üniversitesi Güzel Sanatlar Kulübü (BUGSK) aracılığıyla Kilyos Sarıtepe ve Kuzey Kampüs’de hayata geçirildi.

2.

2.dinamik.gazete.list

Köprü Projesi; sanatçıların doğu ve batı arasındaki sosyokültürel benzerlik ve çatışmaları uluslararası platformlarda ses getirerek sergilemeyi amaçlıyor. Bu sebeple İstanbul gibi kozmopolit bir şehri seçmiş sanatçılar.

3.

3.dinamik.gazete.list

Bir metafor olarak projeye ismini veren ‘’köprü’’ kelimesi, Boğaziçi Üniversitesi’nde projenin hayata geçirilmesi ile gerçek anlamına kavuşuyor.

4.

18.dinamik.gazete.list

Sanatçıların köprüyü geçmeleri ile tanık oldukları bu farklı kültürü yorumlamaları, adapte olma süreçlerini ve tanık oldukları benzerlik ve çatışmaları yansıtmaları beklendi yaratım süreçlerinde, köprünün diğer ucuna beraberlerinde getirdikleri birikimlerle.

5.

5.dinamik.gazete.list

Projede yer alan 5 İranlı sokak sanatçısı (Icy and Sot, Mad, Ill, Frz) ve sonradan aralarına katılan 3 Türk sanatçı (Canavar, Ares, Gevşek) okulun çeşitli alanlarda stencil ve graffiti çalışmaları yaptı.

6.

6.dinamik.gazete.list

21 Kasım-16 Aralık tarihleri arasında süren proje kapsamında Kuzey Kampüs anlamlı mesajlarla beton grisinin soğukluğundan sıyrılsa da geçtiğimiz günlerde yapılan duvarlardan birisi okul tarafından otosansüre maruz kaldı.

7.

16.dinamik.gazete.list

Resmi yapan İranlı sanatçı (MAD) sosyal medya üzerinden yayımladığı bildiride: ‘’Gerçekle yeniden yüzleştim, bu defa İstanbul’da. Tahammülsüzlük nerede olursanız olun aynı. Tebriz’de vatanımda ıssız bir sokakta veya İstanbul’da iyi bir üniversitede tahammülsüzlükle yüzleşebilirsiniz. Sosyal değerleri korumak amacıyla silinen resmimde tahammülsüzlüğün ne kadar kırılgan bir gerçek olduğuyla yeniden yüzleşirken; gerçeğin, itirazın yolu olan sokak sanatını seçerek doğru yolu seçtiğimi fak ettim.’’ diyor.

8.

12.dinamik.gazete.list

Icy and Sot, Mad, Ill, Frz ve Canavar, Ares, Gevşek’e emeklerinden ve bizleri bu sanat eserleriyle buluşturduklarından ötürü ve BUGSK’ya da aracılığı nedeniyle teşekkürü borç biliriz.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.