HİNT MUTFAĞI – KUZU BİRYANİ – INDIAN LAMB BIRYANI

TAYVAN TAİPEİ’DE BİR GÜN NASIL GEÇER- SOKAKLARIN TEMİZLİĞİ GÖRÜLMEYE DEĞER

(Pekin) Çin’de Yaşamak, Minik Çinliler Türkiye tanıtımında Halay Çekiyor, Ufkum ile VLOG

ÇİNDE İNANILMAZ BİR GÜN VLOG HAYRED-ÇİN YEMEKLERİ VE GECE HAYATI

Lise Arkadaşlıklarının Ömür Boyu Sürmesinin 16 Sağlam Nedeni

ORTAYA KARIŞIK Nisan 4, 2016
561

İyi ya da kötü lise yıllarımızı hatırlamaktan hep mutlu oluruz. O dönemlerdeki hüzünlü hallerimiz bile şuan yüzümüzde bir tebessüm oluşmasına yol açar. Öyle ki, pilav günlerine gitmemizin ve Facebook gruplarına katılmamızın en büyük sebebi de budur. Eskiyi yad etmek.

Lise arkadaşlıkları ise başımıza gelen en güzel şeylerden biridir. İlk aşk acımızı çektiğimiz, ailemizle büyük kavgalar ettiğimiz, tarz giyinmek uğruna kendimizi heder ettiğimiz o karmaşık dönem ancak sağlam arkadaşlıklar sayesinde zararsız bir şekilde geçebilirdi.

Lise bitti diye, dostluklar da bitti mi? Kesinlikle hayır. Aksine bağlar daha da güçlendi. Fiziksel olarak yan yana olamasak bile duygusal olarak hiç ayrılmadık.

Peki lise arkadaşlıkları neden bir ömür boyu sürer? İşte size 16 neden:

1. Öncelikle, aradan yıllar geçmesine rağmen hala arkadaşsınızdır

harry-potter-arkadaşlık
İnsanları birbirine bağlayan en önemli etkenlerden biri de beraber yaşadıkları zorluklardır. Beraber girdiğiniz matematik dersleri, size takan hocalar ve karmakarışık ergenlik yılları. Bunlar gibi birçok badireyi atlattıktan sonra, geriye pırlanta gibi bir dostluk kalır.

2. Lise arkadaşlarınız sizin her şeyinizi bilir


Hatta lise arkadaşlarınız sizi sizden daha iyi biliyorsa şaşırmayın. Hiç çaba harcamadan yüzünüzdeki ifadeden aklınızı okuyabilirler.

3. Bilgisayarınızın en değerli klasörü lise arşivinizdir


Yıllar boyunca çekilen onca fotoğrafın bulunduğu klasörünüzden bahsediyoruz. Başkalarına kesinlikle gösterilmeyen, sadece tekrar bir araya gelindiğinde açılan, utancın kahkahalara dönüştüğü dosyalar.

4. Uzun bir aradan sonra ilk defa görüştüğünüzde, sanki dün berabermiş gibi konuşursunuz


Aylar sonra ilk defa buluştuğunuzda bile, sanki daha dün görüşmüş gibi hissediyorsanız en değerli arkadaşlıklardan birine sahipsiniz.

5. Ödünç aldığınız hiçbir eşyayı geri vermek zorunda hissetmezsiniz


“Kaçmıyoruz ya” edasıyla aldığınız ve “Geri veririm sonra” diye bir anlık da olsa gönül rahatlattığınız eşyaların çoğu hala sizdedir. Sizinkiler de onlarda.

6. Sizi rezil edecek birçok şey bilirler


Lise arkadaşlarınız, gençlik döneminizdeki utanç verici hallerinizin bulunduğu bir kasa gibidirler. Size takılan lakapları, tüm sınıfın önünde rezil oluşunuzu ve tarz amacıyla giydiğiniz o kıyafetleri hep hatırlatırlar. O sır dolu kasanın sizin izniniz olmadan açılmayacağını bilmenize rağmen, bu bilgiler yine de tehdit amaçlı kullanılabilir.

7. Sizi asla yargılamazlar


Nasıl bir ergenlik dönemi atlattığınızı bildikleri için yaptığınız her hareketin sebebini bilirler. Bu yüzden de sizi diğer insanlar gibi yargılamazlar. Ama en dürüst eleştiriler de onlardan gelir. Çünkü sizin kötülüğünüzü düşünmediklerini adınız gibi bilirsiniz.

8. Başkalarının anlamadığı bir sürü geyik muhabbetiniz vardır


Yıllarca bir arada olmanın kaçınılmaz sonucu olarak, aranızda yeni bir dil oluşur. Siz yaptığınız esprilere katıla katıla gülerken, başkaları sizin deli olduğunuzu düşünebilir.

9. En çok onların yanında kendiniz gibi davranırsınız


Üniversitede ya da işinizde tanıdığınız ve yanlarında rahat hissettiğiniz arkadaşlarınız mutlaka vardır. Ama eminiz, lise arkadaşlarınızın yanındayken yaptığınız o garip hareketleri başka hiçbir yerde yapamazsınız.

10. Platonik aşklarınızı ve bütün eski sevgililerinizi bilirler


Kimden hoşlandığınızı siz onlara söylemeden anladıkları için her şeyi anlatmak zorunda kalırsınız. Zaten o yaşlarda başkalarının fikirlerini duymak ve ortak karar vermek arkadaşlık bağları için çok önemlidir.

11. Zaman geçtikçe yaşadığınız olaylar daha efsanevi gelir


Belki defalarca konuştuğunuz lisedeki olayları, tekrar tekrar birbirinize anlatabilirsiniz. Nostaljinin gücü müdür bilinmez ama her seferinde olaylar size daha ilginç gelir.

12. Lisenizdeki diğer insanlar hakkında konuşmayı asla bitiremezsiniz


Lisedeki diğer arkadaşlarınız hakkında dedikodu yapmak kadar eğlenceli çok az şey var. Kim nerede, ne yapıyor, hangi okula gitmiş, hangi işe başlamış, kimle evlenmiş gibi konuların modası asla geçmez.

13. Ailenize anlatamadığınız birçok konuyu onlara anlatırsınız


Ailelerimizle konuşamayacağımız birçok konu vardır. Bu konuları anlatabileceğimiz ilk kişiler ise lise arkadaşlarımızdır. Bu paylaşımın oluşturduğu bağ ise yıllar geçse bile eski sağlamlığını korumaya devam eder.

14. İlk gönül yaranızı beraber sardınız


Nasıl olur da ilk aşk acınızda yanınızda olan insanlarla ömür boyu arkadaş kalmazsınız!

15. Terapi deyince akla ilk onlar gelir


Aranızda kilometrelerce mesafe olsa bile, ruh halinizi rahatça anlatabileceğiniz tek insanlardır. Anlattığınız kişileri hiç görmemiş olsalar bile.

16. Hepsinden öte, aile gibisinizdir

harry-potter-yaslı
Acı tatlı geçen onca yılın küllerinden doğan bu bağ, arkadaşlıktan daha öte bir histir. Bu duyguyu ancak ailenize karşı duyduğunuz hisle kıyaslayabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.