HİNT MUTFAĞI – KUZU BİRYANİ – INDIAN LAMB BIRYANI

TAYVAN TAİPEİ’DE BİR GÜN NASIL GEÇER- SOKAKLARIN TEMİZLİĞİ GÖRÜLMEYE DEĞER

(Pekin) Çin’de Yaşamak, Minik Çinliler Türkiye tanıtımında Halay Çekiyor, Ufkum ile VLOG

ÇİNDE İNANILMAZ BİR GÜN VLOG HAYRED-ÇİN YEMEKLERİ VE GECE HAYATI

Otostop Çekerken Yolculuğunuzun Daha Güvenli Ve Eğlenceli Geçmesini Sağlayacak 16 Tüyo

ORTAYA KARIŞIK Nisan 4, 2016
905

Bahar kapıda. Havalar giderek ısınmaya başlıyor ve yakında içimiz içimize sığmayacak. Bu havaları fırsat bilen bazı güzel dostlarımız da o güzel arabalara binip bir yerlere gidecekler. O Kalkan benim bu Fethiye senin fink atacaklar. Kimimiz de sadece sosyal medyadan, içinde nice beddualar gizli beğeniler yapacak.

Parasızlığın gözü kör olsun diyeceğimiz o sıcak günlerde, hem bedava yolculuk yapabileceğimiz hem de eğlenceli vakit geçirebileceğimiz bir aktivite var: Otostop çekmek.

Otostop bazılarımızın gözünü korkutsa da, yolculuk yapmanın en keyifli yöntemlerinden biri. Özellikle şimdi okuyacağınız birkaç tüyo ile yolculuğu çok daha güvenli ve eğlenceli geçirebilirsiniz.

1. Yola çıkmadan önce rotanızı iyi belirleyin


Varış noktanıza en uygun hangi güzergahtan gidebileceğinizin listesini yapın. Yola çıkmadan önce yolunuzun üzerinde olan şehirleri sıralarsanız, yolculuğunuz çok daha rahat geçer.

2. Yanınıza mutlaka bir harita alın

harita otostop
Artık hepimizin telefonunda gelişmiş haritalar var. Fakat şarjınızın bitmesini istemiyorsanız, yanınızda bir harita taşımak her zaman işinize yarayacaktır.

3. Yola gündüz vakti çıkın

gündüz otostop
Otostop çeken birini arabasına almakta kararsız olan birçok insan var. Gece vakti insanların sizi hem net göremeyeceği hem de yollardaki araç sayısı azaldığı için zorluk çekebilirsiniz.

4. Mümkünse yola iki kişi çıkın


Yola iki kişi çıkmak hem daha eğlenceli hem daha güvenli. İki kişiden fazla olmak da, sizi alacak kişilerin sayısını düşürebilir.

5. Gideceğiniz güzergahları kartonlara yazın

otostop karton
Otostop çekerken, bulunduğunuz yere en yakın şehri bir kartona yazın. Bu yazıyı yoldan geçen araçlara gösterirseniz, o yere gidecek olan insanların hem sizi araçlarına alma ihtimali yükselir hem de başka güzergaha gidecek araçlar boşuna durmaz.

6. Bir arkadaşınızla iletişimde kalın


Eğer tek başınıza otostop çekiyorsanız mutlaka bir arkadaşınızı bundan haberdar edin. Gittiğiniz her şehirde onu bilgilendirin. Hatta mümkünse bir arabaya bindiğinizde, arabanın plakasını ya da arabanın rengi ve modelini arkadaşınıza hızlıca mesaj atın.

7. Şoförle bol bol sohbet edin

soforle konus
Tır şoförleri başta olmak üzere, bir sürücü sizi arabasına alıyorsa en büyük sebebi yolu yalnız başına gitmek istememesidir. Bu yüzden şoförle sohbet etmek iki taraf içinde güzel bir yolculuk olur. Ayrıca şoförün uyumasını da engellemiş olursunuz.

8. Duyacağınız hikayelere hazırlıklı olun


Otostop çekerken sizi birbirinden farklı birçok insan aracına alacaktır. Ve bazen o kadar garip hikayeler duyacaksınız ki, yıllar sonra bile hatırlayıp arkadaşlarınıza anlatacaksınız.

9. Paranız varsa bile yokmuş gibi davranın


Otostop çekmenin en eğlenceli yanlarından biri de fakir edebiyatıdır. Bu sizi olası bir hırsızlığa karşı korurken aynı zamanda “Niye otostop çekiyorsun?” sorularına karşı da güzel bir cevap olacaktır.

10. Rahat ayakkabılar giyin


Bazen sizi hiç kimse arabasına almayabilir ve saatlerce yolda kalabilirsiniz. Uzun bir süre ilerleyemediğiniz için de moraliniz bozulabilir. Bu yüzden en iyi tercih yürümek olacaktır. Ne kadar yürüyeceğiniz ise şansınıza bağlı.

11. Değerli eşyalarınızı iyi saklayın

cepli-kemer
Her duruma karşı hazırlıklı olabilmek için değerli eşyalarınızı saklamanız mantıklı bir hareket olacaktır. Ayrıca yolculuk ederken kafanız daha rahat olur. Örneğin iç tarafında fermuar olan kemerler, paranızı saklamak için en güvenilir yerlerden biridir.

12. Açık renkli kıyafetler giyin

arabesk-istanbul
Özellikle gece yolculuğunda, şoförlerin dikkatini çekebilmek ve olası bir tehlikeyi engellemek için uzaktan sizi belli eden kıyafetler giymek yararınıza olacaktır. Özellikle fosforlu ceketiniz varsa mutlaka yanınıza alın. Ayrıca insanlar simsiyah giyinmiş kişileri gece vakti arabalarına almak istemeyebilir.

13. Yanınızda deodorant taşıyın


Yolculuğunuzun ne kadar süreceği ve ne kadar güneş altında kalabileceğiniz hiç belli olmaz. Bindiğiniz bir arabada sizi alan kişiyi rahatsız etmemek için deodorant taşıyabilirsiniz.

14. Çantanızda atıştırmalık bir şeyler olsun

canta-yemek
Sıcakta eriyebilecek çikolata tarzı yiyeceklerin yerine, kraker ve bisküvi gibi atıştırmalıklar alırsanız kafanız daha rahat edecektir. Özellikle şansız bir anınızdaysanız ve hiçbir araba sizi almıyorsa, yol kenarında çekirdek çitlemek moralinizi yükseltecektir.

15. Yolculuk sırasında farklı rollere bürünebilirsiniz


Eğer rotanız uzunsa muhtemelen birçok araca binmeniz gerekecek. Bir süre sonra da bindiğiniz her araçta kendinizle ilgili aynı şeyleri anlatmaktan sıkılabilirsiniz. Yolculuğu daha eğlenceli kılabilmek için de kendinizle ilgili bazı bilgilerde değişiklik yapabilirsiniz. Örneğin yolculuk yaptığınız arkadaşınızla kimlik değişikliği yapmak, otostop maceranızı daha eğlenceli kılabilir.

16. Totem yapın


Bazen hiçbir araba durmaz ve kendiniz kötü hissedebilirsiniz. Böyle anlarda motivasyonunuz düşmesiyse son derece moral bozabilir ve kendinizi daha yorgun hissedebilirsiniz. Fakat uygulayacağınız bazı totemler hem keyfinizi yerine getirir hem de işe yarayabilir. Örneğin yanınızdan geçecek 42. aracın duracağı üzerine arkadaşınızla bahse girebilirsiniz.

BONUS: Yanınızda Her zaman havlu taşıyın ve panik yapmayın

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.