HİNT MUTFAĞI – KUZU BİRYANİ – INDIAN LAMB BIRYANI

TAYVAN TAİPEİ’DE BİR GÜN NASIL GEÇER- SOKAKLARIN TEMİZLİĞİ GÖRÜLMEYE DEĞER

(Pekin) Çin’de Yaşamak, Minik Çinliler Türkiye tanıtımında Halay Çekiyor, Ufkum ile VLOG

ÇİNDE İNANILMAZ BİR GÜN VLOG HAYRED-ÇİN YEMEKLERİ VE GECE HAYATI

Peynir Hakkında Muhtemelen Vedat Milör’ün Bile Duymadığı 14 Gerçek

ORTAYA KARIŞIK Nisan 4, 2016
609

Peyniri sevmeyen insan yeryüzünde neredeyse yoktur diyebiliriz. Hatta, hayvanlardan elde edilen hiçbir ürünü tüketmeyen veganlar için, sırf bu lezzetli yiyecekten mahrum kalmasınlar diye benzer tat ve kokusu olan yapay peynir bile üretilmiş.

Peynir ve şarapla keyif yapmaktan hoşlanmayan az sayıda insandan biri bile olsanız, son 24 saat içinde bir şekilde peynir tüketmiş olma ihtimaliniz oldukça yüksek (pizza, cheeseburger vs.).

Peynire olan sevginizi anlatacak bir yol arıyor ve nereden başlayacağınızı bilemiyorsanız, bu listeden edineceğiniz bilgiler size yardımcı olabilir.

1. Peynir, kokain kadar bağımlılık yapıyor

cheese-addiction1
2015 yılında yapılan bir araştırmaya göre beynimizde peynir; uyuşturucu, çikolata ve seks ile aynı bölümü uyarıyor.

2. Bazı peynirlerin tekerlek şeklinde yapılmasının tek nedeni yuvarlanarak taşınabilmesi için

17n2tiedtke
Tamamen ulaşımı kolaylaştırmak için yani. 450 kilogramlık peynir yaparlarsa tabii yuvarlamak gerekir.

3. Peynir dişlerinize iyi gelir

Woman-holding-cheese
Peynir ağzımızda salya üretimini arttırdığı için dişlere iyi geliyor. Ayrıca peynirin içindeki mineraller, diğer yiyeceklerin kaybettirdiği kalsiyumu dişlerimize geri kazandırıyor.

4. ABD’nin bazı bölgelerinde salamura yapılmış peynirin suyu kışın, buz tutmaması için yollarda kullanılıyor

frozen-street-12455
Bu kulağa biraz şaka gibi gelebilir. Amerika’nın Wisconsin eyaletinde, stoklarda çok fazla peynir bulunduğu için böyle bir program başlatmışlar. Süt ürünlerinin atıklarıyla kaya tuzunu basit bir yöntemle karıştırarak çevreye daha az zarar veren ve düşük maliyetli bu formülü bulmuşlar.

5. Dünyanın en pahalı peyniri bir eşekten üretiliyor

2e207fc
Sırbistan’da üretilen Pule adındaki bu peynir fikir olarak çok hoş gelmiyor olabilir ama bu, peynirin bir kilogramının 800 pound olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

6. Peynir metabolizması diye bir kavram var

cheese-8
Kilo vermek istiyorsanız belki de kendinizi çılgınlar gibi peynir yemeye adayarak bunu başarabilirsiniz. Bilim insanlarının keşfine göre dünyada en çok peynir tüketen toplumlardan biri olan Fransızlar peynir metabolizmasına sahipler. Bu kişilerde, kolestrol emilimini azaltan, metabolizmayı güçlendiren ve obeziteyi önleyen, gut bakterisinin farklı bir kompozisyonu bulunuyor.

7. Peynir, içkiyi fazla kaçırdığınız gecenin ertesi gününde imdadınıza koşar

hangover_feat_v2
Günlük hayatta en çok işinize yarayacak madde bu olabilir. İçki içilen gecenin ertesi günü kendinize gelmeye çalışırken bu maddeyi hatırlayın. Soda veya litrelerce kahve yerine midenizin tek ihtiyacı olan süt yağı ve tuz.

8. İlk peynirin üretilmesi tamamen yanlışlıkla olmuş

dnews-files-2015-11-thanksgiving-history-670-151126-jpg
Bu tartışmaya açık bir konu olsa da, peynirin keşfi rivayetlerinden birine göre, bir adamın yolculuğu sırasında bir koyunun midesinde süt taşımasıyla tesadüfen ortaya çıkmış.

9. Bazı adamların peynir gibi kokmasının bir sebebi var

there-s-a-reason-you-smell-like-cheese-photo-u1
Her şeye burnunu sokan bilim insanları sonunda erkeklerin neden peynir gibi koktuğunu çözmüşler. Erkeklerdeki yüksek seviyedeki kokusuz yağ asidi, koltukaltı bakterisiyle karışınca peynirimsi bir kokuya sebep oluyormuş.

10. Peynir uyumanıza yardımcı olur

clip_image003
Uyumadan önceki en iyi atıştırmalığın peynir olduğunu ilk kim anlamış? Yapılan deneylerde gece yatmadan 30 dakika önce 20 gram peynir yiyen gönüllülerin %72’si çok iyi bir uyku çekmiş. Bu kişilerden sadece 2-3 tanesi sabah kalktığında rüya gördüğünü hatırlıyormuş ve hiçbiri kabusu görmemiş.

11. Fareler peynirden nefret ediyor

AMWDNT48Alg
Bu gerçek, çocukluğunuzdan beri inandığınız her şeyi sorgulamanıza neden olacak ama ne yazık ki fareler aslında peyniri değil tatlıyı seviyorlar. Hayvanların hoşuna giden yiyecekler araştırılırken, farelerin en çok tahıla ve meyveye geldikleri ortaya çıkmış.

12. Vegan peynirleri insan DNA’sı içeriyor

vegan-cheese-contains-human-dna-photo-u1
Bir firma, memelilerin gen dizilimini içeren peynir proteinini nasıl üreteceklerini keşfetmiş. Yani bir anlamda vegan peynirleri insandan yapılıyor da diyebiliriz. Çünkü üreticiler, bazı DNA sarmallarını insan türünden kullanırlarsa yapılan süt proteininin alerjik tepkimeleri azaltacağını düşünmüşler.

13. Peynir dünyada en çok çalınan yiyecek

tom
İngiltere’de 2011 yılında yayımlanan bir rapora göre şarküterilerdeki peynirlerin %4’ü ortadan kayboluyor. Bu da peynirin son yıllarda artan pahalılığından kaynaklanıyor olsa gerek.

14. Pizzanıza Cheddar peynir ekleyemiyor olmanızın bilimsel bir sebebi var

peynir pizza
Mozarella peyniri dışındaki hiçbir peynir pizza yapımında kullanılamıyor çünkü pizzanın pişmesi için gerekli olan sıcaklık, cheddar da dahil tüm peynirlerin yanmasına neden oluyor.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.