HİNT MUTFAĞI – KUZU BİRYANİ – INDIAN LAMB BIRYANI

TAYVAN TAİPEİ’DE BİR GÜN NASIL GEÇER- SOKAKLARIN TEMİZLİĞİ GÖRÜLMEYE DEĞER

(Pekin) Çin’de Yaşamak, Minik Çinliler Türkiye tanıtımında Halay Çekiyor, Ufkum ile VLOG

ÇİNDE İNANILMAZ BİR GÜN VLOG HAYRED-ÇİN YEMEKLERİ VE GECE HAYATI

Teknolojiye Bakışımızı Değiştiren Steve Jobs’ın 20 Maddede Başarı Hikayesi

ORTAYA KARIŞIK Nisan 4, 2016
716

Apple’ı 1976′da evinin garajında kuran, 1985′te şirketten uzaklaştırılan, 1997′de geri dönüp Apple’ı iflastan kurtaran Steve Jobs, pankreas kanserinden öldüğünde Apple dünyanın en değerli şirketi haline gelmişti. Steve Jobs müzikten animasyona, yayıncılıktan mağazacılığa elini sürdüğü her sahada değişim oluşturdu. 2007 yılında Fortune dergisinin En Güçlü İş Adamı olarak gösterdiği Steve Jobs’un başarılarla dolu hayatının ardından söylenecek çok söz yok aslında… Ve bugün onun doğum günü. Teknolojiye bakış açımızı değiştiren; ürünleriyle hayatımızı bu denli kolaylaştıran Steve Jobs, iyi ki bu dünyadan geçmiş diyoruz ve sizi onun etkileyici yaşam hikayesiyle baş başa bırakıyoruz.

1. Biyolojik ailesinden büyüdüğü aileye

steve-jobs-biyolojik-aile
24 Şubat 1955 doğumlu Steve Jobs, Suriyeli müslüman bir babanın ve İsviçre kökenli bir annenin oğlu olarak dünyaya geldiğinde anne-babası çocuklarını California’lı bir aileye evlatlık olarak verdi.

2. Üniversite hakkındaki düşüncesi

steve-jobs-hangi-universitede-okudu
Ailesinin varını yoğunu ortaya koyup üniversiteye yazdırdığı Steve Jobs, altı ayın sonunda sıkıcı derslere girmenin ailesinin tüm birikimini harcamasına değmeyeceğini fark ederek üniversiteden ayrıldı.

3. Tek hayali bir gün dünyayı değiştirmekti

steve-jobs-and-steve-wozniak
Mahalle arkadaşı Steve Wozniak’ı birlikte şirket kurmaya ikna ederek evinin garajında Apple’ı kurduğunda 21 yaşındaydı.

4. Apple ile başlayan yeni bir dönem

apple-bilgisayarlarin-icadi
Ancak ne bankalar ne de bilgisayar devleri, insanların bilgisayar almaya gerek duymayacaklarını düşünüyordu. Tüm kapılar yüzüne kapandığı sırada minibüslerini ve hesap makinelerini satarak kişisel bilgisayar tasarlamaya başladılar.

5. Piyasaya sunulan ilk Apple’lar

ilk-apple-logosu
1976’da Apple I satışa sunuldu. Daha sonra ise renkli grafikler oluşturabilen dünyanın ilk kullanıcı dostu kişisel bilgisayarı olan Apple II piyasaya sürüldü.

6. Apple’ın giderek büyümesi

steve-jobs-mac-computers
Aralık 1980 yılında Apple Computer halka açıldı ve çok iyi değerlerle piyasaya girdi. Aynı yıl Apple Computer Apple III’i piyasaya sürdü, fakat bu model bir önceki modelinin yerini alamadı.

7. Yaratılan en iyi bilgisayar

steve-jobs-mac-computers
1984 yılında piyasaya ticari bir başarı yaşamış ilk GUI’lu bilgisayar Macintosh sunuldu. Macintosh’un başarısı Apple’ın Apple II serisini kaldırıp onun yerine Mac ürünleri sunması ile devam etti ve bugüne kadar da devam etmektedir.

8. Kendi şirketinden atılması

apple-yonetim-kurulu
Son hızla yükselen Steve Jobs, şirket içindeki bir kavga sonucu kendi şirketinden yönetim kurulu kararıyla ayrılmak zorunda kaldı ve bir günde tam bir başarısızlık sembolü haline geldi.

9. Her zaman kararlılıkla devam etmesi

steve-jobs-pixar
Daha sonra Jobs, NeXT isimli donanım ve yazılım geliştirme şirketini kurdu ve animasyon stüdyonu olan Pixar’ı satın aldı.

10. Bugünlere kadar gelen fikirleri

steve-jobs-ilk-next-bilgisayar
1989’da ilk NeXT bilgisayarı piyasaya sürüldü. Dünyanın ilk internet tarayıcısı bunlardan birinde yaratıldı. Yazılımı, bugünkü Mac bilgisayarların ve iPhone’ların temelini oluşturdu.

11. Kendi şirketine geri dönüşü

steve-jobs-apple-geri-donus
1993’te Apple 188 milyon dolar zarar açıkladı. Çözümü, Jobs’un şirketi NeXT’i satıp alıp onların yazılımlarını kullanmakta buldular. Ve Jobs, Apple’a danışman olarak geri döndü.

12. Jobs sayesinde yeniden güçlenen Apple

ilk-iMac-bilgisayar
1997’de Jobs “geçici” CEO olarak Apple’ın yönetimini ele aldığında şirketin kişisel bilgisayar pazarındaki payı her geçen gün düşüyordu. Bir sene sonra lanse edilen renkli iMac masaüstü bilgisayarlar Apple’a kaybettiği gücü geri kazandırmaya başladı.

13. Apple’da tekrar büyümesi

steve-jobs-apple
2000’de ünvanının başındaki “geçici” kelimesi kaldırıldı ve Jobs yine Apple’ın CEO’su oldu. Ağustos 2011’deki ani istifasına kadar öyle kaldı.

14. En düşük maaşlı CEO

steve-jobs-en-dusuk-maas
Jobs, Apple’da yılda 1 dolar karşılığında birkaç sene boyunca çalıştı, bu ona aynı zamanda Guiness Dünya Rekorları listesinde “En Düşük Maaşlı CEO” unvanını kazandırdı.

15. Piyasaya sürülen en başarılı mp3 oynatıcı

apple-mp3-oynatici
2001’de piyasaya sürülen iPod ilk mp3 oynatıcısı değildi ama şüphesiz en başarılı olandı. Takip eden yıllarda birçok yeni iPod modeli geliştirildi.

16. Ve oluşturulan dijital medya mağazası

apple-music-store
2003’te iTunes Music Store dijital müziğe ulaşmamızı kolaylaştırdı, ilk hafta 1 milyon şarkı satın alındı.

17. Zarfın içindeki incelikte bir bilgisayar

apple-macbook-air
2008’de lanse edilen MacBook Air sunumunda bilgisayarın inceliğini anlatmak için zarftan çıkarmış olması ise Jobs’u sunum eğitimlerinin vazgeçilmez kahramanı yaptı.

18. Tablet bilgisayarların tarihini değiştirecek bir buluş

apple-tablet-iPad
2010’da tanıştığımız iPad ise şıklığı ve kullanışlılığı ile tablet bilgisayarların makus talihini değiştirdi.

19. Dünyanın en değerli şirketi

apple-zaman icinde-degisen-logolari
İflasın eşiğinden dönen Apple’ı Ağustos 2011’de “dünyanın en değerli şirketi” ünvanına kavuşturan Steve Jobs, pankreas kanseriyle mücadele ediyordu.

20. Steve Jobs’un hastalığı ve son zamanlarında yaşadıkları

steve-jobs-hayati
Rahatsızlığı sebebiyle Apple Computer’daki CEO’luk görevinden ayrıldı ve yerini Tim Cook’a bıraktı. Ölümüne kadar Apple Computer’da yönetim kurulu başkanı olarak devam etti. Jobs, iPhone 4S lansmanından bir gün sonra aramızdan ayrıldı.

Bonus 1:

steve-jobs-sozleri
“Dünyayı değiştirenler ancak bunu yapabileceklerini düşünecek kadar çılgın olan insanlardır.”

Bonus 2:

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.