HİNT MUTFAĞI – KUZU BİRYANİ – INDIAN LAMB BIRYANI

TAYVAN TAİPEİ’DE BİR GÜN NASIL GEÇER- SOKAKLARIN TEMİZLİĞİ GÖRÜLMEYE DEĞER

(Pekin) Çin’de Yaşamak, Minik Çinliler Türkiye tanıtımında Halay Çekiyor, Ufkum ile VLOG

ÇİNDE İNANILMAZ BİR GÜN VLOG HAYRED-ÇİN YEMEKLERİ VE GECE HAYATI

Zamanında Fakirlikle Boğuşmuş Ama Bugün Tabloları Milyonlar Eden 7 Ressam

ORTAYA KARIŞIK Nisan 4, 2016
1.079

Günümüzde milyon dolarlar eden resimlerin zamanında satılamadığını ve o sanat eserlerini çizenlerin sefalet içinde yaşadığını biliyormuydunuz? “İnsanlar zamanla resimlerimin, üzerinde kullanılan boyadan çok daha değerli olduğunu anlayacaklar.” sözünün sahibi kim olabilir diye sorsak? Bu soruya verilecek en son cevaplardan birisi ‘Vincent Van Gogh’ olurdu herhalde. Ne yazık ki, günümüzde eserleri milyon dolara satılan birçok ressam, kendi şöhretlerine tanık olamadı. İşte onlardan bazıları.

1. Johannes Vermeer

girlwithapearlearringjpg-728x728

İnci Küpeli Kız resmini yapan kişi Vermeer, 17. yüzyıl Hollanda ressamıydı. Hollanda ekonomisi 1672’de Fransız istilası yüzünden kötüleşince, zaten az olan parası suyunu çekti ve Vermeer çok kısa sürede sağlığını kaybetti.

Öldükten sonra kazandığı: 42 Milyon Dolar

vermeerjpg-728x728

Vermeer 43 yaşında bir fakir olarak ve geride bir çok resim bırakarak öldü. ‘Woman Seated at the Virginals’ isimli bu resmi, 2004 yılında tam olarak 42 milyon dolara satıldı.

2. Vincent Van Gogh

vangogh

“Resimlerimin satmadığı gerçeğini değiştiremem. Ama insanlar zamanla resimlerimin, üzerinde kullanılan boyadan çok daha değerli olduğunu anlayacaklar.” demişti Van Gogh. Hayatı boyunca hiçbir zaman hak ettiği değeri görmedi, üstelik fakirdi. Son günlerini bakıma muhtaç bir halde geçirdi.

Yaşarken satılan tek resmi: 78 Dolar

vangogh2

Van Gogh’un tüm hayatı boyunca satılan tek resmi ‘Arles’te Kızıl Üzüm Bağı’ sadece 78 dolardı. Ve resmi sattıktan çok kısa bir süre sonra revolver bir silahla kendini göğsünden vurarak öldürdüğünde 37 yaşındaydı. Geride 1700 sahipsiz resim bıraktı. Öldükten sonra kazandığı: 82 Milyon 500 Bin Dolar.

3. Thomas Eakins

thomas eakıngs

Amerikalı ressam Thomas Eakins, 19. yüzyıl Victoria Philedelphia’sında gerçekçi resim tarzı ve nü resim yapmayı reddettiği için toplum tarafından dışlandı. İtibarını yitirdi ve işinden atıldı. Hayatı boyunca hiçbir resmi satılmadı. Öldükten seneler sonra ‘The Gross Clinic’ adlı resmi 2006 yılında 68 milyon dolara satıldı ama artık çok geçti.

4. El Greco

el greco

Rönesans ressamı El Greco, sanatçıları besleyen zenginlerle hiçbir zaman anlaşamadı ve bunun bedelini 1614 yılında yalnız ve çaresizce ölerek ödedi. Şimdi resimlerine paha biçilemeyen ressamın keşfedilmesi ölümünden 250 sene sonra oldu.

5. Paul Gauguin ve dünyanın en pahalı resmi: 300 Milyon Dolar

paul gauglın

Hayatı boyunca huzuru arayan ama asla bulamayan Fransız ressam Gauguin, 5 çocuğu, karısı ve Fransayı terk ederek, taze balık ve meyve için tropik bir adaya taşınır. 1892’de Punaauia’da ‘Ne Zaman Evleneceksiniz?’ isimli dünyanın en pahalı resmini yapar. Katar’da bir müzeye satıldığı dedikoduları dolaşan resim 300 milyon dolar yani, 810 milyon TL.

6. Alberto Modigliani

modig

Fakir ve Yahudi bir ailenin çocuğu olan Modigliani, İtayla’da doğdu. Hayatı boyunca kendi gibi fakir ve derbeder insanların resimlerini yaptı ve yalnızca bir kez kendi resimlerini sergiledi.

Yaşarken beş para etmez, ölünce paha biçilmez. Modigliani karnını doyurmak için yaptığı resimleri verdiği söylenir. Veremden öldüğünde komşuları onu karısına sarılı bir halde bulmuşlar.

7. Paul Cezanne ve öldükten sonra kazandığı para: 259 Milyon Dolar

paul ciza

Diğer ressamlara göre daha şanslıydı Cezanne. Hem resim yaptı hem de babasını mutlu etmek için bir işte çalıştı. Böylece maddi olarak biraz daha iyiydi fakat dönemindeki ressamlar tarafından resimleri çok ağır eleştiriler aldı. Bazı eleştriler o kadar ağırdı ki resimlerinin bir kısmını bu yüzden yarım bıraktı. 1906 yılında zatürreden öldü ve hayatı boyunca ‘İskambil Oynayanlar’ isimli resminin 259 milyon dolara satılacağını hayal bile edemedi.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.