HİNT MUTFAĞI – KUZU BİRYANİ – INDIAN LAMB BIRYANI

TAYVAN TAİPEİ’DE BİR GÜN NASIL GEÇER- SOKAKLARIN TEMİZLİĞİ GÖRÜLMEYE DEĞER

(Pekin) Çin’de Yaşamak, Minik Çinliler Türkiye tanıtımında Halay Çekiyor, Ufkum ile VLOG

ÇİNDE İNANILMAZ BİR GÜN VLOG HAYRED-ÇİN YEMEKLERİ VE GECE HAYATI

Absürd Çizer Joan Cornellà’dan Beyin Yakan 10 Karikatür

ORTAYA KARIŞIK Nisan 5, 2016
1.058

Belki duydunuz belki duymadınız. Aşağıda karikatürlerini göstereceğimiz kişi: Joan Cornellà. İspanyol karikatürist , illüstratör.

Karikatürlerini internette ilk gördüğümde çok değişik buldum. Hala da öyleler. Üstelik çoğundan anlam çıkarmak pek güç. Küçüklüğünde, ürkünç resimler yapan dedesi ona çizim yapmayı öğretmiş.

Çizimleriniz çok renkli ve mutlu görünmelerine rağmen aynı zamanda oldukça kan ve şiddet içeriyor. Ahlaki yanlışlık kavramını pek kafaya takmıyor gibisiniz. Bu konuda kendinize bir sınır belirlediniz mi? Asla çizmeyeceğiniz konular nelerdir?” sorusuna da “Sınırlarım konusunda emin değilim ama asla dine saygısızlık içeren çalışmam olmayacak” cevabını vermiş.

Bu arada çoğu kişi kendisini bir nevi ‘psikopat’ olarak nitelendirmekte. Neyse, biz çalışmalarına bakalım…

1. Geri dönüşüm

geri donusum cornella
İlk bununla başlayalım. Bildiğiniz gibi mavi çöp kutusu kağıtlar, sarı olan plastikler, kahverengi de biyolojik atıklar içindir.
İstenmeyen bebeğin evlatlık verilmesi yerine, kürtajla aldırılmasını simgeliyor.

2. Tavşanlara özgürlük!

cornella tavsan
Burada da hayvanlar üzerinde yapılan deneylere karşı olan ‘hippilerin’ sorgusuz sualsiz et tüketimlerine göndermede bulunmuş.

3. Çünkü, amigoluk bunu gerektirir

amigo cornella
Hayatın buna bağlıymış gibi tezahürat yap. Ki yukarıdaki durumda, kelimenin tam anlamıyla kızın hayatı buna bağlı. Takım arkadaşlarından birinin yanlış bir hareketinde kızımız ölür.

4. Mutluluğun resmi

bagimli cornella
Eroin kullandığında bir anda mutlu olan evsizi gören adam, aynı yöntemi yolda karşılaştığı mutsuz bir küçük kız üzerinde denemek ister…

5. Üstü kalsın!

taksi cornella
Adam yoldaki dilenciye para verir. Ardından taksiye biner. Cebinde nakit parasının kalmadığını fark edince, taksiciye “Son paramı şu adam aldı. Aha orada bak, çarp ona!” der. Hatta sonra para üstünü de taksiciye bırakır. Yani öyle düşünüyoruz.

6. Anında müdahale

timsah cornella
Yukarıdaki kadın adama minnettar. Nasıl olmasın? Onun sayesinde, her gün hayvanat bahçesine gitmek isteyen çocuğunun verdiği dayanılmaz ağırlıktan kurtuldu.

7. Kurbağa Prens?

kurbaga cornella
Prens pedofil çıktı.

8. Benimle evlenir misin?

yuzuk cornella
Hoaaaydaaa! Şimdi mi anladın be adam?!

9. Savaşma giyin.

roket cornella
Burada da sürekli savaş hakkında atıp tutan ama asla savaşın etkilediği bir bölgede bulunmamış olan üst-sınıfa göndermeler var diyebiliriz. Onların gerçek hayatları; moda, kadınlar vs.’dir. Yukarıdaki savaş uçağının giyim aksesuarı haline gelmesi de o sebepledir.

10. Suretler yanıltır

kopek cornella
Tabii hepsinde anlam aranmalı mıdır… bilemedik.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.