HİNT MUTFAĞI – KUZU BİRYANİ – INDIAN LAMB BIRYANI

TAYVAN TAİPEİ’DE BİR GÜN NASIL GEÇER- SOKAKLARIN TEMİZLİĞİ GÖRÜLMEYE DEĞER

(Pekin) Çin’de Yaşamak, Minik Çinliler Türkiye tanıtımında Halay Çekiyor, Ufkum ile VLOG

ÇİNDE İNANILMAZ BİR GÜN VLOG HAYRED-ÇİN YEMEKLERİ VE GECE HAYATI

Ağzınızı Açık Bıraktıracak 13 “Gerçek” Zaman Yolcusu

ORTAYA KARIŞIK Nisan 5, 2016
692

İnsanoğlu “zaman” kavramını keşfettiğinden beri ona anlamlar yüklemeye devam etti, ediyor ve edecek. Peki ya zaman, evrenin sınırlarını çizen ve onun algılanmasını sağlayan doğa kanunlarını belirleyen, sürekli geçip giden, bir yandan geçmişte kaybolup bir yandan geleceği şekillendiren, özünde ise sadece “an”lardan oluşan ve onu algılamamız için bize ihtiyacı olan soyut bir kavram mıdır, yoksa sadece kolumuzdaki saate baktığımızda sayısal değerini bildiğimiz fiziki bir kural mıdır? Bütün evren bizim zaman kavramımıza göre mi şekillenmiştir, yoksa biz kendi zaman kavramımıza göre mi evreni değerlendirmişizdir?

Bütün bunlara cevap bulabilmek için fizik kuralları dâhilinde kuramlar üretilirken, bir yandan da insanoğlunun hayal gücü zamanı eğip bükmeye, geçmiş ya da gelecek anları ziyaret etmeye, tarihi değiştirmeye ve yeniden yazmaya devam etmekte. Ama bazı olaylar var ki bu yolculukların hayal gücünü ve kurguyu aşıp gerçeğe dönüşmüş olabileceği şüphesi uyandırıyor. Kazara, bir deney sonucu ya da bir amaç uğruna zamanda yolculuk eden, ettiğini iddia eden ya da görüntülere takılan o kadar çok insan var ki aslında. Üstelik birçoğunun hikâyesi oldukça inandırıcı kanıtlara bile dayanıyor.

Bazıları ağzınızı açık bıraktıracak gerçek zaman yolcularını sizlere tanıtmak istedik. Tabii daha farklı örnekleri araştırıp bulmak da mümkün.

0,02 saniye ileride yaşayan kozmonot: Aleksandr Kaleri

002-saniye-ileride-yasayan-kozmonot-aleksandr-kaleri-listelist

Bu kişi ile başlama nedenimiz, bu listedeki kişiler arasında büyük ihtimalle tek gerçek zaman yolcusunun kendisi olması. Kendisi “zamanda seyahat” rekorunu 0,02 saniye ile kıran Rus kozmonottur. Bu rekoru tam 769 gün MIR uzay istasyonunda yörüngede, bizden çok farklı bir kütle çekiminin etkisinde geçirerek kırmıştır. Dünya’ya döndüğünde bizim zamanımızdan 0,02 saniye ileride yaşamaktaydı. Kendisi zamanda yolculuğun mümkün olduğunun en büyük kanıtıdır. Bundan sonraki arkadaşlar biraz daha fenomen dergisi kıvamında olacak ama ortadaki delil vb. şeyler karşısında gerçekliklerini sorgulamadan edemeyeceksiniz.

2038’den gelen adam: John Titor

2038den-gelen-adam-john-titor-listelist

Bu en popüler zaman yolcusu en ilginç, en eğlenceli ve en gerçekçi hikâyeye sahip olanı kuşkusuz. 2000-2001 yıllarında çeşitli forumlarda dolaşarak 2038 yılından geldiğini ve o dönemde bulunamayan 1975 model bir IBM 5100 modelini almak için gönderildiğini iddia eden Titor, bilgisayarı bulamazsa 2038 yılında çıkacak olan büyük bir problemden bahsetmiştir. İddiasına göre 2015 yılında başlayan III. Dünya Savaşı’nın ardından gelen kötü sisteme karşı ortaya çıkan direnişin bir askeridir. Geçmişe dönüp almak istediği bilgisayarın eski programla dilini debug etme özelliği sayesinde savaşı kendi lehlerine çevirecek bir adım atacaklardır. Ama kendisi bir sapma yüzünden kazara 2000 yılına gönderilmiş ve burada mahsur kalmıştır.

Forumlarda birkaç kehanette de bulunan bu ilginç arkadaş, 2004 yılında arkasında birçok gelecek bilgisi, görsel ve tasarım bırakarak ortadan kaybolmuştur. Ardından birçok tartışma ve teori üretilmiş, hatta Titor’un “Douglas Adams” olduğunu ve ölmeseydi yayımlayacağı kitabının ön hazırlığını yaptığı bile iddia edilmiştir. Titor, 2038 problemini çözdü mü bilinmez ama en kötü ihtimalle internet tarihinin en eğlenceli ve yaratıcı trolü olarak tarihe geçtiği kesin.

1940 yılında bir hipster

1940-yilinda-bir-hipster-listelist

Bir köprü açılışında çekilen fotoğrafa yansıyan hipster kılıklı, modern saç modeline sahip, elinde ufak bir fotoğraf makinesi taşıyor gibi görünen ve günümüz güneş gözlüğü takan adamın kim olduğu hâlen gizemini koruyor. Fotoğrafın aslı Kanada’da bir müzede korunuyor ve uzmanlar bunun kesinlikle hileli bir fotoğraf olmadığını söylüyor. Bu zaman yolcusunun tarihin daha önemli olaylarına tanık edebilecekken neden Kanada’daki bir köprü açılışına katıldığı ise ayrı bir konu tabii. Yine de insanın baktıkça bakası gelen, “Lan yoksa?!?” dedirten eşsiz bir fotoğraf olduğu kesin.

 70 yıl sonra ortaya çıkan adam: Rudolph Fenz

70-yil-sonra-ortaya-cikan-adam-rudolph-fenz-listelist

Fenz, 1870’li yıllarda Philadelphia’da yaşayan 29 yaşında bir Amerika vatandaşıdır. Sıradan yaşamı bir anda 1950 yılında New York’da bulunan Times Square’de belirip kendisine araba çarpması ile alt üst olmuştur. Üzerinde 19. yüzyıl kıyafetleri, cebinde 1876’dan kalan bir mektup, yine o tarihe ait 70 dolar para ve bir kartvizit ile ölü bedeni yere yığılan bu adama çarpan kişi, onun bir anda ortaya çıktığını belirtmiştir. En ilginç tarafı ise; Rudolph Fenz’in 1876 yılında gizemli bir şekilde ortadan kaybolduğuna dair ilan vb. kanıtların olduğudur. Bu olay daha sonra komple yalanlansa da hâlâ gizemini korumaktadır.

Kaybolup geri gelen geminin sırrı: Philadelphia deneyi mağdurları

kaybolup-geri-gelen-geminin-sirri-philadelphia-deneyi-magdurlari-listelist

28 Ekim 1943 yılında Philadelphia’da tarihin en gizemli deneylerinden biri yapıldı. Bir savaş gemisini görünmez yapmayı amaçlayan bu deneyin sonucunda anlatılanlara, tanıklara ve mürettebata göre savaş gemisi ortadan kaybolup 640 km uzakta belirdi ve kısa bir süre sonra geri geldi. Mürettebatın bir kısmı deneyden sonra hâlen zaman-mekândan kopmakta, görünmez olmakta ve geri gelmekteydi. Bir kısmı geminin içerisinde metal duvarların içinde sıkışmış ve feci şekilde can vermişti. Şehir efsanesi hâline gelen bu deney esnasında tam olarak ne olduğu hâlen bilinmiyor ve/veya gizleniyor.

72 yaşındaki hâli ile bir gün geçirdi: Hakan Nordqvist

30 Ağustos 2006 tarihinde evinde musluk tamir ederken kafasına hafif bir darbe alan, daha sonra ise gelecekten gelen kendisi tarafından ziyaret edildiğini söyleyen Hakan Nordqvist, hiç de deli gibi görünmeyen bir insan aslında. 2042 yılından gelen 72 yaşındaki hâli ile çok güzel bir gün geçiren Hakan, bunun bir kısmını videoya kaydedip YouTube’da yayınlamış sağolsun. Akıl çıkması yaşamak için kesinlikle izlemenizi öneriyoruz.

Eski limandaki punk

eski-limandaki-punk-listelist

1905 tarihli bu liman fotoğrafında kendi hâlinde takılan ve etrafa bakan kişi hiç de oraya ait değilmiş gibi görünüyor. İstisnasız herkesin şapka, ceket kombinasyonu ile takıldığı mekânda modern Mohawk saç kesimi ve giyim tarzı ile dikkat çeken bu kişinin kim olduğu hâlâ gizemini koruyor.

Charlie Chaplin’in zaman yolcusu

2010 yılında YouTube’a yüklenen ve Chaplin’in “The Circus” isimli filminin galası sırasında çekilen bir videoya yansıyan yaşlıca bir kadın, elinde cep telefonuna benzeyen bir aletle konuşuyor. 1928 yılında hangi aletin o şekilde kullanıldığı hâlen çözülemedi. Zaman yolculuğunun bir numaralı kuralı olan “Telefonlarınızı yanınıza almayın!” burada bir kez daha göreceğiniz üzere en çok çiğnenen kurallardan biridir.

Cep telefonlu işçi kadın

1938 yılında Massachusetts’de bir fabrikanın çalışanlarının dağılması sırasında çekilen bu görüntüde dikkatsiz bir zaman yolcusu daha kameralara yakalanmış durumda. Görüntülerde genç bir işçi kadının, cep telefonuna benzer bir cihazı kulağına dayayıp konuştuğu görülüyor. Hayır, kaç para maaş alıyorsun da cep telefonu aldın yani? Kesinlikle zaman yolcusu.

2256’dan gelen borsacı: Andrew Carlssin

2256dan-gelen-borsaci-andrew-carlssin-listelist

2002 yılında 800 dolarla girdiği New York Borsası vasıtası ile birkaç hafta içerisinde 350 milyon dolar kazanan bu kişi, FBI tarafından içeriden bilgi aldığı yönünde suçlamalar dâhilinde yakalanmış ve ömür boyu hapsi istenmiştir. Carlssin bu suçlamalar karşısında kendini 2256 yılından gelen bir zaman gezgini olduğunu ve borsadaki işlemleri önceden bildiğini söyleyerek aklamaya çalışmış, sonunda delil bulunamadığından 1 milyon dolar kefaletini ödeyip serbest kalmıştır. Her şeyden daha ilginç olanı Andrew Carlssin’in 2002 yılından önce yaşadığına dair hâlen hiçbir kanıt bulunamamasıdır. Şu anda da nerede olduğunun bilinmemesi, bu hikâyenin ya sahte ya da tamamen gerçek olduğunu gösteriyor. Hangisine inanmak istiyorsanız, bu tamamen size kalmış.

İç Savaşı gören yolcu: Andrew D. Basiago

ic-savasi-goren-yolcu-andrew-d-basiago-listelist

Amerikan Savunma Bakanlığı’nın araştırma projelerini yürüten DARPA’nın, 70’li yıllarda Tesla’nın fikirlerinden yola çıkarak zamanda yolculuk ve teleportasyon amacı ile yürüttüğü Project Pegasus’u belki duymuşsunuzdur. İşte bu deneylerde görev alan çocuklardan biri Andrew D. Basiago. 2004 yılından itibaren sık sık anlattığı hikâyeye göre; deneyler esnasında bir anda kendini 19 Kasım 1863 yılında Gettysburg’de buluyor. Abraham Lincoln’e yakın bir yerlerde ortaya çıkan Basiago, daha sonraları kendini bu fotoğraf karesinde bulduğunu da iddia ediyor. Ayrıca iddiasına göre Barack Obama da çocukken DARPA’nın deneylerinde görev alan bir çocukmuş ve bir grup çocuk ile birlikte teleportasyon deneyi esnasında Mars’a gönderilmiş.

Vonhelton

İlk fotoğrafı 1857’de çekilen ve bu tarihten itibaren günümüze kadar birçok fotoğrafta karşımıza çıkan bir kişi Vonhelton. 1916 yılında I. Dünya Savaşı esnasında, 1945 yılında II. Dünya Savaşı esnasında ve günümüzde Amerikan bayrağı önünde çekilmiş fotoğrafları olan bu kişinin vampir olduğunda dair teoriler de dolaşmakta ama bir kısım insan da savaş savaş gezen daha sonra da hayatına Amerika’da devam eden bir zaman gezgini olduğu görüşünde.

Bonus: II. Dünya Savaşı’nı bitirmesi için geçmişe yollanan R2-D2

ii-dunya-savasini-bitirmesi-icin-gecmise yollanan-r2-d2

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.