HİNT MUTFAĞI – KUZU BİRYANİ – INDIAN LAMB BIRYANI

TAYVAN TAİPEİ’DE BİR GÜN NASIL GEÇER- SOKAKLARIN TEMİZLİĞİ GÖRÜLMEYE DEĞER

(Pekin) Çin’de Yaşamak, Minik Çinliler Türkiye tanıtımında Halay Çekiyor, Ufkum ile VLOG

ÇİNDE İNANILMAZ BİR GÜN VLOG HAYRED-ÇİN YEMEKLERİ VE GECE HAYATI

Altın Küre’nin Gözünden Oscar’ın 5 Kategorisi

ORTAYA KARIŞIK Nisan 5, 2016
597

Altın Küre sahiplerini buldu, Oscar adayları açıklandı. Artık klasikleşen tabirle “Oscar’ın habercisi” olan Altın Küre, Oscar alabilecek adaylar hakkında ne kadar ipucu veriyor incelemek istedik. Oscar’ın “Büyük Beş” olarak adlandırılan 5 kategorisinde Altın Küre ve Oscar arasında karşılaştırma yaptık.

1. En İyi Film

En İyi Film The Revenant FikriSinema

En İyi Film kategorisinde Altın Küre’de iki ödül var. Drama dalı ile müzikal ve komedi dalında iki filme ödül veren Altın Küre, drama dalında The Revenant’ı bu ödüle layık görürken müzikal ve komedi dalında The Martian filmini “En İyi” olarak nitelendirdi. Her iki film Oscar’da da En İyi Film dalında aday olsalar da The Martian’ın The Revenant’ı zorlayabileceği şüpheli. Eğer Akademi Nasa ve Mars’ta yaşam söylemlerinin ardından yeni bir Argo veya 12 Yıllık Esaret tartışmalarına benzer bir tartışma yaratmak istiyorsa onu bilemeyiz. Ancak bu olasılık oldukça düşük. Oscar’da adaylar arasında The Revenant’ı en çok zorlayacak film olarak Mad Max: Fury Road filmi göze çarpsa da Altın Küre’nin En İyi Film dalında Oscar habercisi olacağını tahmin ediyoruz.

2. En İyi Yönetmen

BEVERLY HILLS, CA - JANUARY 10: In this handout photo provided by NBCUniversal,  Alejandro G. Inarritu accepts the award for Best Director - Motion Picture for "The Revenant" during the 73rd Annual Golden Globe Awards at The Beverly Hilton Hotel on January 10, 2016 in Beverly Hills, California.  (Photo by Paul Drinkwater/NBCUniversal via Getty Images)

Bu kategoride de ödüle en yakın adaylar The Revenant filmi ile Alejandro G Inarritu ve Mad Max: Fury Road filmiyle George Miller. Altın Küre’de gövde gösterisi yapan Inarritu bu kez ödülü Miller’a kaptıracak gibi duruyor. Akademi’nin iki yıl arka arkaya aynı yönetmene bu ödülü verip şımartmak(!) istemeyeceğini de düşünerek Oscar’a yakın ismin George Miller olduğunu söyleyebiliriz. Yani bu kategoride Akademi üyeleri Altın Küre üyelerinden farklı düşünecek gibi duruyor.

3. En İyi Erkek Oyuncu

En İyi Erkek Oyuncu Leonardo DiCaprio FikriSinema

Oscar’ı takip eden hemen hemen herkesin yeter “artık Leonardo’ya ödül verin” dediğini duyar gibiyiz. Ödüle aday isimlerden Matt Damon Altın Küre’de müzikal ve komedi dalında En İyi Erkek Oyuncu ödülünü almış olmasına rağmen drama dalında En İyi Erkek Oyuncu ödülünü alan Leonardo DiCaprio’yu Oscar’da zorlayamayacak gibi. Her ne kadar zorlu rakipler olsa da Leonardo’nun bu ödüle en yakın isim olduğunu söyleyebiliriz. Şans bu kez onun yanında ve Danimarkalı Kız filmindeki rolüyle ödüle aday olan Eddie Redmayne’in filmin azizliğine uğrayarak ödülden uzaklaşması yolunu fazlasıyla açtı diyebiliriz. Bu nedenle En İyi Erkek Oyuncu kategorisinde de Altın Küre, Oscar’ın yol göstericisi olacak.

4. En İyi Kadın Oyuncu

En İyi Kadın Oyuncu Jennifer Lawrence FikriSinema

Akademi’nin Jennifer Lawrence’a olan ilgisinin farkındayız. Sırf bu nedenle bile Lawrence’ın ödüle en yakın isim olduğunu söylemek mümkün. Altın Küre’de drama dalında En İyi Kadın Oyuncu ödülünü alan Brie Larson, müzikal ve komedi dalında ödülü alan Jennifer Lawrence’ın bu kez rakibi olarak karşısına çıkıyor. Lawrence, Larson’a karşı bir adım önde. Oysa Cate Blanchett’ın adayların içinde ödüle en yakın isim olmasını beklesek de Carol’ı En İyi Film ve En İyi Yönetmen kategorilerinde göremememiz nedeniyle “acaba Akademi’nin Carol’a önyargısı mı var?” şüphesi oluştuğundan Jennifer Lawrence’ın ödüle yakın olduğunu düşünüyoruz.

5. En İyi Senaryo

En İyi Senaryo Bridge of Spies FikriSinema

Altın Küre’de En İyi Senaryo dalında Akademi’den tamamen farklı düşünüyor. Oscar’a bu dalda aday dahi olamayan Steve Jobs Altın Küre’de ödülün sahibi oldu. Bu nedenle Altın Küre’nin Oscar için bir haberci olamayacağı aşikar. Yılın en başarılı işlerinden Ters Yüz ödülü en çok hak eden yapım olsa da fonda “Amerikaaaa, Amerikaaaa” şarkısıyla ödüle yürüyen film Casuslar Köprüsü olacaktır. İnsanlara karşı duyarlılığı dünyaya öğretmek(!) için yılmayan Amerika, yine tüm dünyaya insan haklarına ne kadar saygılı olduğunu kanıtlamak için propaganda aracı olarak kullanabileceği bu filmi ödülsüz bırakmayacaktır kanısındayız. Verilebilecek en ideal ödül de En İyi Senaryo gibi :/

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.