HİNT MUTFAĞI – KUZU BİRYANİ – INDIAN LAMB BIRYANI

TAYVAN TAİPEİ’DE BİR GÜN NASIL GEÇER- SOKAKLARIN TEMİZLİĞİ GÖRÜLMEYE DEĞER

(Pekin) Çin’de Yaşamak, Minik Çinliler Türkiye tanıtımında Halay Çekiyor, Ufkum ile VLOG

ÇİNDE İNANILMAZ BİR GÜN VLOG HAYRED-ÇİN YEMEKLERİ VE GECE HAYATI

Biri Bitmeden Diğeri Başlayan, Sahne Önünde Nöbet Tutturan 13 Seçenekli İstanbul Etkinlik Rehberi

ORTAYA KARIŞIK Nisan 5, 2016
498

Kuzey Amerika’dan punk, İskandinavya’dan caz, Orta Avrupa’dan tekno… 60’ların saykedelik sesleri, Blonde Redhead melankolisi, Selah Sue nağmeleri, blues ziyafeti… Hepsi ve daha da fazlası bu hafta İstanbul sahnelerinde. Üşenmeyiniz, geziniz efendim.

1. Müzik – Jacco Gardner / 11 Aralık

jacco gardner
Salon İKSV / saat 21.30

Klavsen, yaylılar, flütler… Jacco Gardner’ın ellerinde ete kemiğe bürünen nice enstrümandan birkaçı bunlar. Bu enstrüman çeşitliliğini bir de 60’ların el değmemiş saykedelik ruhuna sarmalıyor, barok yorumlarla dinleyeni kendinden geçiriyor. 1988 doğumlu Hollandalı müzisyen, ortaya koydukları ile şüphesiz gençliğinden şüphe ettiriyor. Kaçırırsak üzülürüz.

2. Müzik – Richard Clayderman / 11 Aralık

richard clayderman
Cemal Reşit Rey Konser Salonu / saat 20.00

Maddi yetersizlikler, gençlik arayışları ve hayat şartları kendisini bir rock grubunda çalmaktan banka memurluğuna çeşitli maceralara sürüklemiş olsa da -yumuşak piyano dokunuşları ve özgün tekniği sağ olsun- Richard Claydermangizli kapaklı bir yetenek olarak kalamayacak kadar iddialı oldu her daim. Genç yaşında ‘Ballade pour Adeline’ ile milyonlara ulaşıp o gün bugündür şanına şan katan Parisli müzisyen, ‘Yaylı Sazlar Oda Orkestrası’ eşliğine Cuma akşamı İstanbul’da.

3. Müzik – Alex Niggemann / 11 Aralık

alex niggemann
indigo / saat 23.30

Kendi halinde, klasik piyano eğitimi alırken; kardeşinin plak koleksiyonu aklını başından aldı. Derrick May ve Kevin Saunderson gibi ustaların etkisinde teknolojik sesli rüyalara yelken açtı. Berlin elektronik müzik sahnesinin kıymetlilerinden Alex Niggemann; house ve tekno arasındaki sınırları flulaştıran melankolik sesleri ile Cuma gecesi şehrimizde.

4. Sergi – Cuma, Cumartesi, Pazar / 11 – 31 Aralık

cuma cumartesi pazar
Yunanistan Başkonsolosluğu Sismanoglio Megaro Binası

Farklı dinlerden ve mezheplerden beş farklı fotoğrafçı kendi gözünden ‘öteki’ olanı fotoğraflıyor, gördüklerini farklı kültürlere tanıtıyor. Tarih boyunca yaşadığımız toprakları zenginleştiren ve renklendiren farklı inançlar ve yaşam pratikleri, ‘ötekiler’in objektifinde belgeleniyor.

Alberto Modiano, Berge Arabian, Emine Ülkerim, Mıgırdiç Arzivyan veNiko Manginas’ın belgesel fotoğrafları; ‘Cuma, Cumartesi, Pazar’da sevgi, saygı, anlayış ve öteki kavramlarının izini sürüyor. Etkinlik detayı için şuraya.

5. Sinema – Direniş Kültürleri: Belgeseller / 11 – 12 Aralık

k2 and the invisible footman
Pera Müzesi

2010 yılında yayınlanan ve yaratıcı eylemlerin, çatışmaların çözümlerindeki katkısını inceleyen ‘Direniş Kültürleri’ belgeselinden hareketle kurulan Direniş Kültürleri Ağı; barış ve insan haklarını savunan, yaratıcı film projeleri geliştiriyor. Pera Film de iki güne yayılan ‘Direniş Kültürleri’ programı kapsamında Iara Lee’nin iki belgeselini gösteriyor. Etkinlik detayı için şuraya.

6. Müzik – Sheer Mag / 12 Aralık

sheer mag
Peyote / saat 22.00

2015 yılının başında Rolling Stone dergisinin ‘10 New Artists You Need To Know’ (mutlaka tanımanız gereken 10 yeni müzisyen) listesinde görüldüklerinden beri gördükleri ilginin ardı arkası kesilmeyen Philadelphia’lı Sheer Mag, 70’lerden kalma rock ve punk geleneğini büyük sadakat içinde müziklerine yansıtıyor. Punk’ın üstü örtülemez, ele avuca sığmaz ruhunu en canlı halleriyle sahnelerde yaşatıyor. Kendilerinden önce sahneyi Foton Kuşağı devralıyor. Bu konser kaçmaz.

7. Müzik – Blues Sessions İstanbul / 12 Aralık

blues sessions
Volkswagen Arena / saat 18.00

Cumartesi akşamı şehrimiz; pop, rock ve R&B gibi nice janrın atası olarak kabul edilen ‘blues’a selam duruyor. Jimmy Burns, Katherine Davis ve Elif Çağlargibi isimler; şehri blues ile dolduruyor. Ayrıntılı program için şuraya.

8. Müzik – Joyce Muniz & Burnski / 12 Aralık

joyce muniz
Kloster / saat 23.00

Viyana deep-house sahnesinin hem üretken hem de yaratıcı seslerinden Joyce Muniz -Brezilyalı köklerinin etkisinden olacak- aşırı gurme dokunuşlarla tropik ritimleri minimal-tekno’ya yediriyor. ‘Biraz Viyana biraz da Güney Amerika havası alalım, hiç oturmadan dans edelim’ diyenleri Cumartesi gecesi kabinde bekliyor. Kendisi kabini, Britanya’nın genç prodüktörlerinden Detroit – Chicago tekno sevdalısı Burnski ile paylaşıyor.

9. Müzik – Blonde Redhead / 15 – 16 Aralık

blonde redhead
Babylon Bomonti / saat 21.30

New York’un underground sahnelerinden okyanuslar ötesi alternatif müzik ortamlarına uzanıyor; temas ettikleri her kulağa içli gürültüler, puslu sesler, karanlık melodiler ve yoğun melankoli bulaştırıyorlar. Bir Japon, iki İtalyan. Kazu Makino ile Amadeo – Simone Pace biraderler. Kendilerini dünya gözü ile bir görene, ‘bir daha, bir daha’ dedirttiriyorlar. Sahnelerin aşırı ‘serin’ duruşlu ikonlarından Blonde Redhead, yaklaşık bir senelik bir ayrılık sonrası yine yeniden şehrimizde.

10. Müzik – Kornelia Binicewicz / 16 Aralık

kornelia binicewicz
arkaoda

Ladies on Records’un kurucusu, Polonyalı prodüktör Kornelia Binicewicz; go-go, big beat ve ye-ye dolgulu saykedelik seti ile birlikte Çarşamba akşamı Kadıköy’de olacak. Binicewicz, 60’lı ve 70’li yıllarda, farklı kültür ve coğrafyalarda üretilmiş ve unutulmuş kadın müzisyenlerin kayıtlarını tozlu raflardan indirerek ortaya koyduğu keşiflerle tanınıyor. Kendisinin renkli setini hevesle beklemekteyiz.

11. Müzik – Selah Sue / 17 Aralık

selah sue
Babylon Bomonti / saat 21.30

‘Soul gırtlağı sevilesi genç yetenek’ kontenjanından, zamanımızın ‘hype’ listelerine girip zirveye demir atan genç kardeşimiz Selah Sue yeniden şehrimize geliyor. ‘Ragamuffin’, ‘Crazy Vibes’, ‘Alone’ ve ‘Reason’ gibi hitlerle durup dinlenmeden playlistleri alt üst ederken, Erykah Badu ve Adele gibi ismleri de cover’lamaktan geri durmuyor. Belçikalı müzisyen Perşembe akşamı İstanbul’da.

12. Müzik – Stian Westerhus / 17 Aralık

stian westerhus
Coop / saat 22.00

Karanlık gürültüler, elektro-akustik güzellemeler, deneysel kompozisyonlar, beklenmedik doğaçlamalar… Stian Westerhus, sadece Kuzeyli caz değil, dinledikçe derinleşen çok basamaklı sesler de vaat ediyor. Jaga Jazzist, Pumave Nils Petter Molvær gibi isimlerle de iştah açıcı işbirlikleri yapıyor. Norveçli gitarist Perşembe akşamı Coop’ta.

13. Sinema – Duvarları Yıkmak: Almanya’dan Yepyeni Filmler / 17 – 20 Aralık

wir sind jung wir sind stark
İstanbul Modern

Bu sene yedincisi düzenlenen ‘Almanya’dan Yepyeni Filmler’ seçkisi yine Goethe Institut ve İstanbul Modern işbirliği ile gerçekleşiyor. Alman sinemasının geçtiğimiz sene içinde festivallerde boy gösterip çok konuşulmuş, pek övülmüş, dumanı üzerinde yapımlarından derlenen program; hepimizi çevreleyen fiziksel ve ruhsal duvarlara odaklanıyor. ‘B Filmi: Batı Berlin’de Şehvet ve Müzik’ ve ‘Biz Rüya Görürken’ gibi filmlerin gösterileceği programın etkinlik detayı için şuraya.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.