HİNT MUTFAĞI – KUZU BİRYANİ – INDIAN LAMB BIRYANI

TAYVAN TAİPEİ’DE BİR GÜN NASIL GEÇER- SOKAKLARIN TEMİZLİĞİ GÖRÜLMEYE DEĞER

(Pekin) Çin’de Yaşamak, Minik Çinliler Türkiye tanıtımında Halay Çekiyor, Ufkum ile VLOG

ÇİNDE İNANILMAZ BİR GÜN VLOG HAYRED-ÇİN YEMEKLERİ VE GECE HAYATI

Bol Ritimli, Yanarlı Dönerli, 13 Seçenekli İstanbul Etkinlik Rehberi

ORTAYA KARIŞIK Nisan 5, 2016
553

Şehir, uzun zamandır olmadığı kadar yoğun, festival haftaları kadar hareketli bu hafta. Etkinlik haritamızda Kanada’dan, Avustralya’dan, Avrupa’dan nice renkli isimler, yanarlı dönerli afişler var. Hangi birine yetişsek diye dövünüp etkinlik peşinde köşe kapmaca oynarken, üstüne bir de maraton koşuyoruz. Yoğunluğun tadını çıkarıyoruz.

1. Müzik – Hiatus Kaiyote / 13 Kasım

hiatus kaiyote
Salon İKSV / saat 22.00

Birkaç ay evvel İstanbul Caz Festivali’nin kapanışı vesilesi ile sahne alan Melbourne’lu neo-soul dörtlüsü Hiatus Kaiyote yeniden şehrimizde. Grammy adaylığı kapan Nakamarra şarkıları ile bir anda dikkatleri üzerine çeken topluluk; aksak ritimleri, hem Latin hem dubstep hem de R&B etkili müzikleri ve dillere destan sahne enerjileri ile tanınıyor.

2. Müzik – Zigan Aldi & Umami / 13 Kasım

zigan aldi umami
Peyote / saat 22.00

Bu hafta da ajandamız, Alman techno’sundan eksik kalmıyor. Yaptığı gypsy müzik ve house-techno alaşımları ile dinleyenleri mest eden Berlin’li prodüktör Zigan Aldi ile Depeche Mode’dan caz müziğe katmanlı etkilerle enerjik setler kotaran Alman ikili Umami Peyote’ye konuk oluyor.

3. Müzik – Jimpster / 13 Kasım

jimpster
Kloster / saat 23.00

İngiltere’nin en muteber deep house prodüktörlerinden Jimpster namı diğer Jamie Odell Cuma akşamı İstanbul’u hareketlendiren isimlerden olacak. 15 yılı aşkın süredir üretmeye ve dünyanın muhtelif kabinlerinde çıkarmalar yapmaya devam eden Odell aynı zamandaFreerange Records’un da kurucularından. Caz, lounge ve downtempo katkılı leziz setlerini seviyoruz kendisinin.

4. Müzik – ‘Kasım’da İki Gün’ / 14 – 15 Kasım

kasimda iki gun
arkaoda

Arkaoda ve Bant Mag‘ın düzenlediği butik festivaller serisinin en yenisi bu hafta sonu gerçekleşiyor. The Dirty Projectors’tan ve Avey Tare ile omuzladığı deneysel projelerden tanıdığımız California’lı müzisyen Angel Deradoorian; Black Dice’dan ve yine Avey Tare ile yaptığı leziz işbirliğinden bildiğimiz Eric Copeland; saykedelik setleri ile arkaoda kabinine pek yakışan DJ Fritz ve İstanbul kabinlerinin ‘sample’ canavarı prodüktörü Grup Ses Beats etkinlik boyunca dinleyeceğimiz isimlerden. Detaylı program için şuraya.

5. Spor – 37. Vodafone İstanbul Maratonu / 15 Kasım

maraton
Boğaziçi Köprüsü / saat 09.00

Senenin hevesle beklenen etkinliklerinden İstanbul Maratonu da bu haftasonu ajandamıza not düştüklerimizden. Kimi ‘spor’ olsun diye kimi de disiplinli antrenmanlar sonucu rekor peşinde yollara düşecek. Günün özel bonusu da elbette Boğaziçi Köprüsü’ne dünya gözüyle adım atabilmek olacak yine. Detaylı bilgi için şuraya.

6. Tiyatro – National Theatre Live ile Hamlet / 15 – 29 Kasım

hamlet
Salon İKSV

Oyun Salonu, yepyeni projesi National Theatre Live ile dünyanın oyununu ayağımıza getiriyor. Sahnelendiği salonlardaki, sahneye en hakim koltuğun bakış açısından derlenen oyun kayıtları Salon’un ekranında boy gösteriyor. Serinin ilk oyunu ise Londra’da ziyadesi le kapalı gişe oynayan: Hamlet.

Etkinliği daha da özel kılan detay ise Hamlet’i canlandıran aktörün Benedict Cumberbatcholması. Malumunuz; Cumberbatch, destansı sinema ve TV performansları ile şanı İngiltere’yi aşıp Hollywood’u kaplamadan önce bile tiyatro sahnelerinin tozunu attırıyordu. Şimdilik ekrandan idare edelim tabii fakat temennimiz bir gün de canlı canlı izleyebilmektir kendisini.

7. Müzik – Mónica Molina / 15 Kasım

monica molina
Cemal Reşit Rey Konser Salonu / saat 20.00

Nedenini bilemesek de dünyanın farklı yerlerinden bazı müzisyenler Türkiye’de bir başka seviliyor, sıklıkla turneye davet ediliyor ve dolup taşan salonlara şarkılar söylüyorlar. Mónica Molina da bu isimlerden biri. Daha evvel ülkemizdeki muhtelif festivallerde sahne alan İspanyol sanatçı, zaman zaman fado’ya kaçan yorumları ile İspanyol müziğinin lezzetini körükleyenlerden. Kendisinin meşhur flameko şarkıcısı Antonio Molina’nın kızı olduğunu da hatırlatmadan geçmeyelim.

8. Müzik – Warrel Dane / 15 Kasım

warrel dane
garajistanbul / saat 22.00

Seattle metal müzik sahnesinin hatırlı gruplarından Sanctuary ve birkaç sene evvel ülkemizde de sahne alan Nevermore’un; doğal bariton sesli, oktav zengini vokali Warrel Dane bir süredir solo olarak çalışmalarını sürdürmekte. Kendisi %100 Metal serisinin bir parçası olarak Pazar akşamı şehrimizde.

9. Müzik – Unknown Mortal Orchestra / 16 Kasım

umo
Salon İKSV / saat 20.30

Biraz saykedelik, biraz krautrock ve bir hayli de lo-fi içeren soundları ile tez vakitte internetin altını üstüne getirip, o festival senin bu festival benim gezinen hit topluluklardan biri haline geldiler. Yarı Yeni Zelanda’lı yarı Portland’lı bu gençler, her iki mekanın da indie müzik havası üzerlerine sinmiş kararlılıkla 5 yıl içinde 3 adet çok konuşulan albüm yayınladılar.

Geçtiğimiz yaz başında piyasaya sürdükleri Multi-Love ile kendilerini de aşarak Amerikan indie radyolarında dahi listelere kement atan single’lara imza attılar. Unknown Mortal Orchestra, Pazartesi akşamı İstanbul’da.

10. Müzik – Godspeed You! Black Emperor / 17 Kasım

gybe
Zorlu PSM / saat 21.00

Büyük buluşma Salı akşamı gerçekleşiyor. Gürültü sahneden taşıyor. Biçare kulaklar müzikal hipnoza kapılıyor. Karanlığın sesi damarlara çöküyor. Post-rock büyüsünün dirilticileri, alemin başı dik ‘anarşistleri’, Montreal’in içli müzisyenleri nihayet şehrimize varıyor. GY!BE ve meftunları vuslata eriyor. Güçlü kalamıyor, geri sayıma başlıyoruz.

11. Müzik – Kaki King / 17 Kasım

kaki king
Babylon Bomonti / saat 22.00

Akustik gitarı elinde, bir başına sahneye dünyaları sığdırıyor. Küçük yaşlardan başlayıp yeşillendirdiği mümbit gitar virtüözlüğünü perküsyon dokunuşlarıyla, caz etkileriyle ve shoegaze elemetleriyle güzelliyor. Rolling Stone’un erkek egemen ‘Yeni Gitar Tanrıları’ listesine giren tek kadın olarak bir nevi tarih yazıyor.

Bir ‘görsel deneyim’ şirketi olan Glowing Pictures ile güç birliği yaparak, bir multi-medya prodüksiyonu ile gitarı bir projeksiyon sahnesine dönüştürüyor. Sahne olmadık renklere, insanı hazlara sürükleyici hikayelere bürünüyor. Marifetleri on parmağın da ötesine yol yapmış, Amerikalı müzisyen Kaki King, Salı akşamı İstanbul’da.

12. Müzik – Enrico Macias / 18 Kasım

enrico macias
Zorlu PSM / saat 21.00

‘Zingarella’, ‘La Guitare’, ‘Solenzara’… Ne tür müzik dinlersek dinleyelim, kaç yaşında olursak olalım bizim buralarda Enrico Macias’ı bilmeyen yoktur. Romantizmin aşırı doza kaçtığı, hisli ve sakin chanson’larından gayrı, Türkçe’mize uyarlanmış nice hitleri de var kendisinin. Bilmeyip de ne yapalım? 50 yılı aşkın bir süredir sahneleri arşınlamaya devam eden müzisyen, Çarşamba akşamı Türkiyeli meftunları ile bıraktığı yerden devam ediyor.

13. Sergi – 10 Yıl AFD, 33 Türkiye Resmi / 19 Kasım – 9 Aralık

afd
İstanbul Fransız Kültür Merkezi

Fransız Kalkınma Ajansı AFD Grubu iklim ve çevre ilintili konularda Fransız-Türk ortaklığını güçlendirmek üzere 10 yıldır ülkemizde çalışmalar yapıyor. Çalışmalarında özellikle enerji, sürdürülebilir kentsel kalkınma ve orman alanlarına odaklanan AFD, Paris’te gerçekleşecek Uluslararası İklim Konferansı’nın hemen öncesinde, Türkiye’deki 10. yılını kutlama vesilesi ile buradaki faaliyetlerini görsel olarak paylaşabilecekleri bir sergi düzenliyor. Yolu sıkça İstiklal Caddesi’ne düşenlere bir hatırlatmış olalım.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.