HİNT MUTFAĞI – KUZU BİRYANİ – INDIAN LAMB BIRYANI

TAYVAN TAİPEİ’DE BİR GÜN NASIL GEÇER- SOKAKLARIN TEMİZLİĞİ GÖRÜLMEYE DEĞER

(Pekin) Çin’de Yaşamak, Minik Çinliler Türkiye tanıtımında Halay Çekiyor, Ufkum ile VLOG

ÇİNDE İNANILMAZ BİR GÜN VLOG HAYRED-ÇİN YEMEKLERİ VE GECE HAYATI

Cafcaflı Filmlerden Çok Sesli Kabinlere 11 Seçenekli İstanbul Etkinlik Rehberi

ORTAYA KARIŞIK Nisan 5, 2016
1.074

Yeni yıl başladı, uzun hafta sonu sona erdi, karlar eridi, ajandalar dolmaya başladı yine. İstanbul için rutin yoğunluğa dönüş vakti geldi. Rehavetimizi bir yan bıraktık, etkinlik peşinde koşuyoruz biz de. Zira, ne senenin iddialı gişe filmlerinden ne de bol füzyonlu müziklerden geri kalmak hazin gelir bünyeye. İyi haftalar olsun herkese.

1. Müzik – Jannis Stürtz / 8 Ocak

jannis sturtz
Kosmos / saat 21.00

Leziz seleksiyonlarla Berlin/ Köln elektronik müzik sahnelerini renklendiren Jakarta Records’un kurucularından Jannis Stürtz, şehrimize ilk kez teşrif ediyor. Kendisi konsantre caz ve soul etkili hip-hop setleriyle olduğu kadar Güney Afrikalı AIDS yetimlerine ve Ortadoğulu mültecilere verdiği desteklerle, hayırlı işlerle de tanınıyor.

Ve fakat kendisinin ağızlarımızı hayranlıkla açıkta bıraktıran esas alametifarikası Kuzey Afrika ve Mısır dolaylarında ‘yeniden’ keşfedip günyüzüne çıkardığı 60’lar ve 70’lerden kalma kayıtlardır, efendim. Habibi Funk etiketi ile paylaştığı bu müzikler funk, soul ve saykedelik etkileşimli Arap groove’larını huzurumuza sunarken, ana akım güncel Arap müziği algısına meydan okumaktan geri durmuyor. Israrla önermekteyiz, efendim.

2. Müzik – Kırıka / 8 Ocak

kirika
Salon İKSV / saat 22.00

Kendilerini sahnede canlı dinlemenin tadına varan, çok geçmeden müptelası oluyor. Sahnelerde onları görmeden geçen her ay bir yıl, her yıl bir asırmış gibi geliyor. Rebetiko’nun, zeybek’in, kasap havası’nın ve çiftetelli’nin nabız yükselten yorumları onlardan soruluyor. Ege otlarına karışmış bol anasonlu İzmir kokusu üzerimize üzerimize siniyor. Kırıka Cuma gecesi şehrimizi güzelliyor.

3. Müzik – Homework / 8 Ocak

homework
Klein / saat 23.00

10 senelik işbirlikleri boyunca Chicago etkili deep house setler ve funk etkili elektronik denemeler ile o festival senin, şu festival benim gezerken yeşillendirmedik kabin bırakmayan Homework, namıdiğer Tom Waist ve Zip Stolk, artık solo kariyer heyecanı peşinde ‘ayrılık vakti geldi’ deyip son bir turne ile takipçilerine veda etmeye karar verdi. Sağolsunlar, veda turnesi kapsamında İstanbul’u da es geçmediler. Haberiniz olsun, efendim.

4. Müzik – Demonation Festivali No:6 / 8, 9, 10 Ocak

demonation 6
Arkaoda, Babylon Bomonti, KargART

Bant Mag.’ın düzenlediği Demonation Festivali, bağımsız müzik sahnesinin çeşnili isimlerini bir araya getirmeye devam ediyor. Bu sene altıncısı gerekleşecek olan etkinlik, bu sefer üç gün sürecek 14 katılımcılı programı ile üç farklı mekana yayılıyor. Palmiyeler, In Hoodies ve Age Reform gibi isimlerin sahne alacağı etkinlik ile ilgili detaylı bilgi şurada.

5. Müzik – Diynamic Showcase: Thyladomid & Magdalena & Johannes Brecht / 9 Ocak

thyladomid
indigo / saat 23.30

Hamburg menşeli elektronik müzik şirketi Diynamic Music, leziz bir showcase ile şehrimize konuk oluyor. Minimal setleri ile genç yaşta Köln kabinlerini istila edip bir solukta Avrupa’nın kalanına yayılan Thyladomid; halihazırda kalabalık bir Avrupa turnesine devam etmekte olan, Hamburg sahnesinin üretkenlerindenMagdalena ve ‘Enjoy the Void’ albümüne methiyeler düzülen Stuttgart çıkışlıJohannes Brecht gece boyunca çalacak isimler.

6. Tiyatro / Gösterim – National Theatre Live: Skylight / 10, 17, 24, 31 Ocak

skylight
SalonİKSV / saat 15.00

Hamlet ve Fareler ve İnsanlar gösterimleri vesilesi ile evvelki ajandalarımızda yer verdiğimiz; tabiri caizse gişe kapattıran tiyatro oyunlarını, sahnelendiği salondaki en iyi koltuğun bakış açısına göre kaydedip dev ekranda gösterenNational Theatre Live etkinlikleri bu hafta Skylight ile devam ediyor.

David Hare’nin yazıp, Billy Elliot ve The Hours gibi filmlerden tanıdığımızStephen Daldry’nin yönettiği oyun; umulmadık bir zamanda bir araya gelen iki eski sevgilinin karanlık Britanya mizahı gölgesindeki çatışmalarına odaklanıyor. Oyun, Britanya sinema ve tiyatrosunun usta abilerinden sevdiceğimiz Bill Nighyve yine Britanya’nın bol ödüllü genç gözdelerinden Carey Mulligan’ın omuzlarında şahlandıkça şahlanıyor.

7. Müzik – Empty Taxi & Z AXIS / 10 Ocak

empty taxi
Fotoğraf: David San Juan
Arkaoda / saat 21.30

Brüksel merkezli müzik prodüktörü Zoë McPherson’un elektronik müzik projesi olan Empty Taxi, folk soslu ve vokal ağırlıklı tekno çalışmaları ile göz dolduruyor, 2014 yılında yayınladığı ilk EP’si Irizajn ile de gelecek vaat ediyor. Kendisi Pazar akşamı Arkaoda’ya teşrif ediyor. Aynı akşam Z AXIS projesi ileBarış Yavuz da sahneyi boş bırakmıyor.

8. Tiyatro – Salomé / 13, 20, 22, 29 Ocak

salome
GRİ Sahne / saat 20.30

GRİ Sahne yeni yıla, Oscar Wilde’in belleklerde sızı bırakan trajedisi Salomé ile başlıyor. İncil’de geçen ve Prenses Salomé’nin dünyevi hırslarla ölüm arasında bir yerlerde seyreden trajik hikayesinden ilhamla yazılan oyun, Çarşamba akşamı prömiyer yapıyor. Operadan sinemaya, birçok farklı platformlarda yorumlanan ve ülkemizde de daha evvel sahnelenmiş olan bu klasik trajedinin yeni yorumunu görmek için sabırsızlanmaktayız.

9. Müzik – Finghin Collins / 14 Ocak

finghin collins
Sakıp Sabancı Müzesi the Seed / saat 20.00

İstanbullu klasik müzik meftunları için leziz bir gelenek haline gelen İstanbul Resitalleri, SSM’nin ev sahipliğinde devam ediyor. Etkilik serisinin bu ayki konuğu; henüz 20’li yaşlarının başındayken prestijli ödülleri kapmaya başlayan;Londra Filarmoni Orkestrası, Budapeşte Festival Orkestrası, Chicago Senfoni Orkestrası gibi önemli orkestralarla sahne paylaşan; Christoph Eschenbach ve Hans Graf gibi şeflerle çalışan İrlandalı piyanist Finghin Collins. Ayrıntılı bilgi şurada.

10. Sinema – The Hateful Eight / 8 Ocak

the hateful eight
Quentin Tarantino beyefendinin bu son filmi, aslında daha film çekilmemişken konuşulmaya başlanmıştı. Filmin senaryosu bir şekilde internete sızınca, Tarantino filmi çekmekten vazgeçtiğini açıklamış neyse ki zaman kendisini bu kararından döndürmüştü.

Ağlatan Wyoming soğuğunda, bir ödül avcısı ve tutsağının, sığındıkları kulübede netameli tiplerle karşılaşmaları üzerine ilerleyen hikayenin baş döndüren oyuncu kadrosu şu şekilde: Samuel L. Jackson, Kurt Russell, Jennifer Jason Leigh, Tim Roth, Bruce Dern… Film, yine Tarantino’nun ellerinden çıkma bir Western nostaljisi yaşatacakmış gibi görünüyor. Hem de bizzatEnnio Morricone imzalı müziklerle! Hangimiz özlemedik Western fonunda devleşen Morricone melodilerini? Sorarım sizlere.

11. Sinema – Creed / 8 Ocak

creed
Haftanın bir diğer nostalji zengini filmiyse, Ryan Coogler imzalı Creed. Apollo Creed’i hatırlamayan yoktur herhalde aranızda. Hani Rocky Balboa efsanesinin rüştünü ispatladığı o ilk dövüşün diğer kahramanı. İşte bu sefer o Apollo Creed’in oğlu, Adonis Johnson dolduruyor maceranın ‘kahraman’ kontenjanını.

Babası gibi amansız bir boksör olmak isteyen genç Adonis’e bu yolda koçluk ve mentorluk edecek isimse Rocky Balboa’dan başkası değil tabii ki. Nicedir görmüyorduk, pek özlemiştik Philadelphia’lı Italian Stallion’u. Heyecanla beklemekteyiz.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.