HİNT MUTFAĞI – KUZU BİRYANİ – INDIAN LAMB BIRYANI

TAYVAN TAİPEİ’DE BİR GÜN NASIL GEÇER- SOKAKLARIN TEMİZLİĞİ GÖRÜLMEYE DEĞER

(Pekin) Çin’de Yaşamak, Minik Çinliler Türkiye tanıtımında Halay Çekiyor, Ufkum ile VLOG

ÇİNDE İNANILMAZ BİR GÜN VLOG HAYRED-ÇİN YEMEKLERİ VE GECE HAYATI

Change Org’da Başarılı Kampanya Yürütmenin 5 Altın Kuralı

ORTAYA KARIŞIK Nisan 5, 2016
585

İster kampanya başlatın ister Change.org kampanyalarını imzalayan gizli kahramanlardan olun herkesin aklındaki en önemli sorulardan biri, başarılı bir kampanya nasıl yürütülür.

Gündemle örtüşen kampanyalar çoğu zaman hızla destekçi bulurken- hele bir de toplumun hassasiyeti de o konu üzerindeyse- uzun soluklu, başarılı bir kampanya yürütmenin 5 altın kuraldan oluşan bir reçetesi de var. Bu, çok da gizli olmayan reçeteyi merak edenler için açıklıyoruz.

Talebin net olmalı

Tabii ki hepimiz, Afrika’daki açlığın son bulmasını, dünyaya barış, huzur gelmesini, her çocuğun eşit şartlara sahip olmasını istiyoruz. Ancak bunları istemek, bir şeyleri değiştirme gücü olanlara tam derdimizi anlatamamak demek. Açlık nasıl son bulacak? Her çocuğun eşit şartlara sahip olması ne demek? Kampanyanızı oluştururken talebinizin tam olarak ne olduğunu söylediğinizden emin olun. Sokağınızdaki çukurun kapatılmasını istiyorsanız, “belediye işini yapsın” demek yerine “Gül sokakta 6 aydır açık olan çukur hem araçlara zarar veriyor hem de sokakta oynayan çocuklar için tehlikeli” deyin. Bakın, işte o zaman sizin gibi düşünen kaç kişi imzalarıyla sizi destekliyor.

Doğru kişiye, kuruma hitap ettiğinden emin ol

Unbelievable Missed Goal / Brazil Vs Uruguay | Sudamericano Sub 20 - Argentina 2013

“Sayın Cumhurbaşkanımızdan üniversitemizin kantinindeki fiyatları düşürmesini istiyoruz” derken, hoop kaçtı hedef! Başlattığınız kampanyadaki talebinizi değiştirme yetkisine, gücüne sahip kişiye, kuruma seslendiğinizden emin olun. Yoksa hem kampanya muhatabınız durumdan haberdar olamaz hem de insanlar imzalarının boşa gideceğini bildiği için sizi desteklemeyi tercih etmez.

Herkesin anlayabileceği şekilde yaz

844

Tabii ki bir konunun uzmanı, o konuda hassas olan biri olarak bir kampanya başlatınca tüm yaşananları anlatmak istiyoruz. Ancak olaydan hiç haberdar olmayan ve sizi desteklemesini istediğiniz kişileri hukuki süreçle, kanun maddeleriyle boğmanın da bir yararı yok. Unutmayın, kampanya metninizi oluştururken ana kural; kısa, öz ve sade bir dil.

Kampanyan için sosyal medyayı kullan

Kampanyanın daha çok kişiye ulaşması hem konuyu muhatabın dikkatine sunmakta etkili olacak hem de bir konu hakkında yalnız mücadele etmediğinizi gösterecektir. O yüzden ne yapıyoruz? Twitter’da bir hashtag varsa bunu kampanyaya ekliyor, Facebook’ta, ilgili gruplarla paylaşıyor, kampanyamızı sosyal medyada görünür kılıyoruz.

İmzacılarınla iletişimde kal

Sizi destekleyen kişileri kampanyanın gidişatından haberdar etmek çok önemli. Sonuçta onlarda bu konu hakkında sizin kadar heyecanlı ve sizinle beraber hareket etmek isteyen kişiler. O yüzden kampanya sayfanızdan belirli aralıklarla güncellemeler göndererek imzacılarınızı kampanyanızın odağında tutun.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.