HİNT MUTFAĞI – KUZU BİRYANİ – INDIAN LAMB BIRYANI

TAYVAN TAİPEİ’DE BİR GÜN NASIL GEÇER- SOKAKLARIN TEMİZLİĞİ GÖRÜLMEYE DEĞER

(Pekin) Çin’de Yaşamak, Minik Çinliler Türkiye tanıtımında Halay Çekiyor, Ufkum ile VLOG

ÇİNDE İNANILMAZ BİR GÜN VLOG HAYRED-ÇİN YEMEKLERİ VE GECE HAYATI

Dünyanın Müziğiyle Aralık’ı Karşılayan 12 Seçenekli İstanbul Etkinlik Rehberi

ORTAYA KARIŞIK Nisan 5, 2016
537

Aralık gelip kapıya dayanmış, günler kısalmış, hava hemen kararmaya başlamışsa ne olmuş? Yılın sonuna yaklaşıyoruz, ajandaların son kalan birkaç sayfasını tüketiyoruz diye rehavete kapılıp müziğin iyisinden, etkinliğin hasından geri kalacak değiliz. Nijeryalı sıcak ritimlerden İskandinav serinliğine, İstanbul ajandası bu hafta da dünyayı kucaklıyor. Pek de güzel oluyor.

1. Müzik – Evgeny Grinko / 4 Aralık

evgeny grinko
KüçükÇiftlik Park / saat 20.00

Piyanodan yükselen minimal sesler, masalsı melodiler, enstrümantal derinlikler… İstanbul ahalisinin –Valse’i işiteli beri- saplanıp kaldığı biriciklerinden Evgeny Grinko Cuma akşamı şehre geri dönüyor.

2. Müzik – Infinity Ink / 4 Aralık

infinity ink
indigo / saat 23.30

Funk etkili hipnotik ritimleri, derin bas-gitar melodileri ve sayısız denemelerine ek olarak, Britanyalı Ali Love ve İtalyan Luca C’den hemhal deep house ikilisi Infinity Ink; The Chemical Brothers, Justice ve Róisín Murphy gibi isimlerle yaptıkları pek leziz işbirlikleri ile de tanınıyor. Cuma gecemizi kabinlerden taşırıp Cumartesi’ye bağlamaya geliyorlar.

3. Müzik – Ian Anderson: Jethro Tull ‘The Rock Opera’ / 5 Aralık

ian anderson
Cemal Reşit Rey Konser Salonu / saat 20.00

Progresif rock efsanesi Jethro Tull, bir seri gelişme sonucu artık sırra kadem basıyor, ortalarda görünmüyor olabilir. Bu durumun derin üzüntüsü yüzbinlerce hardcore fan’ı sarmalıyor da olabilir. Ve fakat neyse ki bizim hala yerinde durmayan bir Ian Anderson’umuz var.

Flütten girip, balalayka’dan çıkan, biraz buzuki biraz gitar derken klavyeyi de boşlamayan, bir de söz yazdı mı tadından yenilmeyen; müzik tarihinin on parmağı onar marifetli üstadı Anderson; Jethro Tull ‘The Rock Opera’ projesi ile şehrimizde. Duyduk duymadık demeyin.

4. Müzik – Ibibio Sound Machine / 5 Aralık

Ibibio Sound Machine
Babylon Bomonti / saat 22.30

Kökenleri Güney Nijeryalı Ibibio halkına dayanan Britanyalı müzisyen Eno Williams, annesinin Ibibio dilinde anlattığı hikayeleri dinleyerek büyümüş. Williams bu hikayelerden o kadar etkilenmiş ki yıllar sonra kuruculuğunu yaptığı Ibibio Sound Machine’in ilk albümüyle bu hikayeleri ete kemiğe büründürmüş.

Britanya sahnesinde övgülerle karşılanan albüm; Afrobeat, disco, funk ve biraz da gospel etkilerinin yanı sıra synth elementleri de içeriyor. Kendilerinin canlı performansının dineyene neşe, enerji ve bol hareket yayacağı; deneyimlilerce garanti ediliyor.

5. Müzik – SHXCXCHCXSH / 5 Aralık

SHXCXCHCXSH
Peyote / saat 23.00

Karanlık, netameli, bulanık ve transandantal sesleri melodik bir düzene oturtuyor; sesli harflerden uzak duruyorlar. Dub katkılı tekno denemelerini az ışıklı uğultularla beziyor, İskandinavya’nın pusuna selam duruyorlar. Endüstriyel tekno’nun serin duruşlu İsveçliler’iSHXCXCHCXSH bu hafta Peyote’de.

6. Müzik – Editors / 6 Aralık

editors
Volkswagen Arena / saat 18.00

On yıl kadar evvel, The Back Room albümü ile hayatımıza yıldırım gibi düşmüştü Editors. Post-punk’a göz kırpan, synth zengini karanlık ritimlerle bizleri bir hayli heyecanlandırmış, bir takım müzik kritiklerinin kendilerini Joy Division, Echo & the Bunnymen ve Interpol gibi nefasetlere benzetmeleri ile de dikkatleri iyiden iyiye üzerlerine çekmişlerdi.

Ekim başında çıkardıkları In Dream albümlerinin turnesi kapsamında bir süredir, The Twilight Sad’in ön grupluğu eşliğinde Avrupa’yı turlamakta kendileri. Pazar akşamı ise daha evvel ziyadesi ile coşturdukları İstanbul sahnesinde olacaklar. Eh, bu sefer yanlarında The Twilight Sad olmayacakmış ama ne yapalım, biz heyecan içerisinde beklemedeyiz yine de.

7. Tiyatro / Gösterim – National Theatre Live: Fareler ve İnsanlar / 6, 13 Aralık

fareler ve insanlar
Salon İKSV

Oyun Salonu’nun National Live Theatre projesinden –Benedict Cumberbatch’li ‘Hamlet’ vesilesiyle- daha evvel bahsetmiştik. Etkinlik serisinin yeni konuğu, Fareler ve İnsanlar’ın 2014’te prömiyeri yapılan Broadway versiyonu olacak.

James Franco ve Chris O’Dowd’un başrollerini paylaşıp performanslarıyla izleyiciyi resmen ağlattığı bu John Steinbeck klasiği, Broadway’de kapalı gişe oynadı. Canlı canlı olmasa bile dev ekranda görmek için sabırsızlanıyoruz. Detaylar için şuraya.

8. Müzik – The Aristocrats / 6 Aralık

the aristocrats
garajistanbul / saat 20.00

Progresif metal’in el üstünde tutulan üçlülerinden, rock/fusion emekçileri The Aristocratssevilerek sahiplenildiği İstanbullu dinleyicileri ile yeniden buluşuyor.

Guthrie Govan, Bryan Beller ve Marco Minnemann gibi halihazırda müzikal başarı doygunluğu yüksek müzisyenlerden oluşan The Aristocrats, gürültüden ziyade deneysel çıkışlarla göz dolduruyor. Kendilerinin, bu yaz başında Tres Caballeros isimli bir yeni albüm yayınladıklarını da hatırlatmadan geçmeyelim.

9. Sergi – Kiev, Moskova ve Ötesi: springerin’in 20 Yılı / 6 – 31 Aralık

kiev moskova ve otesi
DEPO

Viyana merkezli kültür sanat dergisi ‘springerin’ dergisi 20. kuruluş yıldönümü vesilesi ile farklı mekanlarda gerçekleştirilmekte olan bir dizi sergi organize ediyor.

‘The School of Kyiv / Kiev Okulu’ Bienali ile bağlantılı olarak hazırlanan ‘Kiev, Moskova ve Ötesi’ başlıklı Ekim 2015 sayısını baz alan sergi, Avrupa Birliği’nin doğu sınırında yer alan coğrafyalara eleştirel bir bakış açısı sunuyor. Milliyetçi rekabet ve siyasal çatışma ortamının yoğun olarak yaşandığı bu coğrafyalarda sanat ve sivil toplum arasında nasıl bir ilişki kurulabileceği sorusunun cevaplarını arıyor. Etkinlik detayı için şuraya.

10. Müzik – Thundercat / 8 Aralık

thundercat
Salon İKSV / saat 21.30

Küçük yaşlardan beri müzik adına neredeyse denenmemiş şey bırakmadı Stephen Bruner. Boyband’dan metal müziğe, tadını almadığı bir janr kalmadı dersek çok yanılmış olmayız. Bas gitarı konuştururken hem prodüktörlük hem de şarkıcılık yapan müzisyen, Thundercat projesi ile R&B ve caz füzyon güzellemelerini katmerliyor. Kendrick Lamar’ın son albümünde yaptıklarıyla da namına nam katmaktan geri durmuyor. Kendisi Salı akşamı buralarda. Kaçırmayınız.

11. Müzik – Thomas Dybdahl / 10 Aralık

thomas dybdahl
Salon İKSV / saat 21.30

Çok dalgalı ve bol meyilli İskandinav müzik sahnesinin en sade, en ayağı yere basanlarından biri o. Akustik gitarı ile şarkıcı-söz yazarı geleneğini en doğal halleriyle sürdürenlerden. İsminiNick Drake ve Jeff Buckley gibi üstadlarla aynı cümlede kullanabilen müzik eleştirmenlerine bakılırsa, pek de başarılı kendisi. Norveçli müzisyen Perşembe akşamı şehrimizde.

12. Müzik – XJAZZ Istanbul X Berlin / 10 – 12 Aralık

xjazz
Coop, Roxy, Zorlu PSM

Berlin merkezli XJAZZ Müzik Festivali, sadece caz değil, elektronik, neo-klasik gibi birçok farklı janrı da bünyesinde barındıran; ve bu müzikal lezzetleri Avrupa’ya yaymaya çabalayan bir oluşum.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.