HİNT MUTFAĞI – KUZU BİRYANİ – INDIAN LAMB BIRYANI

TAYVAN TAİPEİ’DE BİR GÜN NASIL GEÇER- SOKAKLARIN TEMİZLİĞİ GÖRÜLMEYE DEĞER

(Pekin) Çin’de Yaşamak, Minik Çinliler Türkiye tanıtımında Halay Çekiyor, Ufkum ile VLOG

ÇİNDE İNANILMAZ BİR GÜN VLOG HAYRED-ÇİN YEMEKLERİ VE GECE HAYATI

Efsaneler ve Gerçekler Bir Arada: Ölmediğine İnanılan 15 Ünlü İsim

ORTAYA KARIŞIK Nisan 5, 2016
706

Öldüler mi ölmediler mi? Öldülerse neden ölmedikleri konuşuluyor? Ölmedilerse neden öldü diye onca haber yapıldı?

27 yaşında ölen ünlü isimler gibi aşağıdaki ünlülerin de her birinin ölümünün ardında bir gizem, bir efsane yatıyor. Özellikle hayran kitlelerinin yaydığı söylentilerle aslında ölmüş olan (ya da öldüğü varsayılan) birçok ünlü isim için hala hayatta olduklarına dair kuvvetli bir inanış var.

İşte hakkında onlarca söylenti olan 15 isim:

Michael Jackson 1958 – 2009

micheal-jackson-olmedigine-inanilan-unlu-isimler
Jackson, kalbinin durmasıyla beraber listeye en yeni eklenen ünlü aslında. Yapılan otopsiler sonucunda Jackson’ın asıl ölüm nedeninin anestezi ilacı olduğu açıklanmıştı. Ölümünden bir süre sonra yaşadığı konusunda söylentiler artmaya başladı. Bu söylentilerin kuvvetlenmesine sebep olan durum ise Dave Dave kılığında CNN’de bir programa katıldığı iddiası.

Galler Prensesi Diana 1961 – 1997

prenses-diana-olmedigine-inanilan-unlu
İngiliz Kraliyet ailesi üyesi Prenses Diana hakkında tek tartışılan konu nasıl öldüğü değil. Ölümünden sonra tekerlekli sandalye ile kucağında bebek ile görüldüğü söylentiler arasında.

D.B. Cooper Bilinmiyor-1971

olmedigine-inanılan-unlu-isimler-ucak-korsani-d.b.-cooper
O ünlü bir uçak korsanı. Amerika’nın çözülemeyen tek uçak kaçırma olayının da baş kahramanı. 24 Kasım’da kaçırdığı uçak için talep ettiği 200 bin doları aldıktan sonra paraşütle uçaktan atlamış ve bir daha haber alınamamıştır. FBI dahil birçok kişi hala yaşadığına inanmaktadır.

Amelia Earhart 1897 – 1939

amelia-hart-atlantik-olmedigine-inanilan-unlu
O Atlantik Okyanusu’nu tek başına geçen ilk kadın havacı. Pasifikte kaybolan Earhart’ın denize çakıldığı düşünülse de, Japonlar tarafından kaçırıldığı da söylentiler arasında. Ölümünden sonra Japonya’da görüldüğü söylentileri de yayılmıştı.

Hz. İsa

jesus-christ-olmedigine-inanilan-unlu-hz-isa
Aslında bu duruma 1 milyardan fazla insan inanıyor. Hristiyanlığa göre Hz. İsa dünyadan sonra cennete yerleşti ve sonra da uzun süre yaşamaya devam edip, Amerika’daki insanlara İncil’i öğretti. Bunun yanı sıra evlendikten sonra çocuk yapıp aile kurduğuna inananlar da var. Müslümanlığa göre ise kıyameti haber etmek için Allah katında doğru zamanı bekliyor.

Louis XVII 1785 – 1795

lois-XVII-olmedigine-inanilan-unlu
Fransız veliahtı Louis’in zindanlarda tüberkülozdan öldüğü iddia ediliyor. Bunun yanı sıra zindandan kaçırılıp yerine kendisine benzeyen bir kişiyi koyduğu da iddialar arasında. Gardiyan karısı Madam Simon, olaydan bir süre sonra bu söylentileri doğrulamıştır. Olayın arkasından birçok kişi kendisinin Louis olduğunu iddia etmiştir.

1. Alexander 1777 – 1825

1.-alexander-olmedigine-inanilan-unlu
Hükümdarlığının sonlarına doğru yakınlarına feragat etmek istediğini belirttikten sonra 1825 yılının kışında sıtma-veremden aniden öldü. Öldüğü yerin yakınlarına defnedildikten sonra, ölümünün kandırmaca olduğu konusunda söylentiler ortaya çıktı. Bu söylentilere paralel olarak 1925’de Sovyetler, Alexander’ın mezarını açtıktan sonra mezarın boş çıkması, bu söylentileri kuvvetlendirdi.

Jesse James 1847 – 1882

jesse-james-olmedigine-inanilan-unlu
1948 yılında, 100 yaşındaki J. Frank Dalton, 66 sene önce resmi kaynaklara göre Robert Ford tarafından ölen Jesse James olduğunu duyurdu. Ayrıca kanundan kaçmak için kendisi yerine Charlie Bigelow’u öldürttüğünü açıkladı. 1995’te Jesse James’in mezarında yapılan DNA testi ile Ford’un öldürdüğü kişinin gerçek Jesse James olduğu anlaşıldı.

Düşes Anastasia 1901 – 1918

düses-anactacia-olmedigine-inanilan-unlu
2. Nicholas’ın en genç kızı, komünistler tarafından ailesi ile birlikte kurşuna dizilmişti. Öldükten sonra birçok insan kendisinin Anastasia olduğu iddia etti. 1920’de Anastasia olduğunu iddia eden Anna Anderson’ın ölümünden 10 yıl sonra DNA testi ile Polonya’lı bir aileden geldiği ortaya çıktı.

Adolf Hitler 1889 – 1945

adolf-hitler-olmedigine-inanilan-unlu
İlk önce eşi ile intihar etti dendi, ertesi gün Alman radyoları savaşı yönetirken öldüğünü açıkladı. Daha sonrasında Joseph Stalin Hitler’in Arjantin’e kaçtığı konusunda ısrar edildi. Ruslar, Hitler ve eşinin kalıntılarını ele geçirip, otopsi raporları ile onlara ait olduğunu ispatlamıştı. Buna rağmen Hitler’in daha sonrasında görüldüğü iddaları devam etmiştir.

Jim Morrison 1943 – 1971

27-yasinda-olen-unluler-jim-morrison
Ölüm raporunda yazan kalp krizinin aksine, dedikodular Morrison’un aşırı doz uyuşturucu ve alkolün öldürdüğünü gösteriyordu. Bu raporların yanı sıra öldüğü haftasonu bir uçağa bindiği söylentileri yaşadığını kuvvetlendiriyordu. Grup arkadaşı klavyeci Ray Manzarek 1973 yılındaki röportajında şu sözleri söylüyor: “Bugüne kadar bu adamın nasıl öldüğünü bilmiyorum, aslında ölüp ölmediğini bile bilmiyorum. Hiç kimse Jim Morrison’ın bedenini görmedi. Mühürlü bir tabuttu. Kim bilir? Jim’in nasıl öldüğünü kim bilir?”

Elvis Presley 1935 – 1977

elvis-presley-olmedigine-inanilan-unlu
Elvis’in ölümünden sonra binlerce kez görüldüğü iddia edildi. Presley yazar Hugh Schoenfield’in oldukça ses getiren kitabı Passover Plot’tan etkilenmişti. Kitapta Hz. İsa’nın ölmediğini sadece bir ilaç kullanarak geçiçi olarak kendini ölü gösterdiğini anlatıyordu. İlaçlarla arası pek iyi olan Elvis’in bu tip bir oyun çevirebileceği teoriler arasında bulunuyor.

Andy Kaufman 1949 – 1984

andy-kaufman-olmedigine-inanilan-unlu
Taxi dizisinde canlandırdığı Latka rolü ile ünlenen Andy Kaufman 35 yaşında akciğer kanserinden vefa etmişti. Öldüğü güne kadar hastalığından kimseye bahsetmediği için, öldüğü birçok hayranı tarafından kabul edilmemiş, şaka sanılmıştı. Hatta komedyen ortağı Bob Zmubda, Kaufman ile ölmeden önce, öldüğünü şaka olarak duyurmayı tartıştıklarını bir röportajında belirtiyor. Ancak 1999 yılında verdiği başka bir röportajda Zmuda şu sözleriyle üzgünlüğünü belirtiyor: “Kaufman öldü. Elvis ile bir kamyon parkında değil”. Kaufman’ın arkadaşları 20. ölüm yıl dönümünde eve geleceğini düşündükleri için “Eve hoş geldin Andy” partisi verdiler fakat Andy tabi ki orada değildi.

Tupac Shakur 1971 – 1996

tupac-shakur-olmedigine-inanilan-unlu
Tupac anlatılanlara göre silahlı tarama sonucunda öldürülmüş ve ancak cinayet açıklığa kavuşmadığı için birçok teori türemişti. Birçok Tupac fanı Tupac’in hala hayatta olduğuna inanıyor ve iddia ediyor. Böyle düşünülmesinin sebebi ise, Tupac öldükten sonra 8’e yakın albümünün çıkması. Hatta bu 8 albümden ilkinde yer alan “Blasphemy” adlı şarkıda Tupac’in “Kardeş vurulur ve geri dirilmiş olarak geri döner” sözleri bu ölüme dair şüphe yaratıyor.

Ahmet Kaya 1957 – 2000

ahmet-kaya-olmedigine-inanilan-unlu
Ahmet Kaya da bu isimler arasında. Onun da Tupac gibi öldükten sonra kasedi ve klibi yayınlanmıştı. Ve Ahmet Kaya’ya ait olduğu düşünülen ses kayıtları gündeme gelmişti.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.