HİNT MUTFAĞI – KUZU BİRYANİ – INDIAN LAMB BIRYANI

TAYVAN TAİPEİ’DE BİR GÜN NASIL GEÇER- SOKAKLARIN TEMİZLİĞİ GÖRÜLMEYE DEĞER

(Pekin) Çin’de Yaşamak, Minik Çinliler Türkiye tanıtımında Halay Çekiyor, Ufkum ile VLOG

ÇİNDE İNANILMAZ BİR GÜN VLOG HAYRED-ÇİN YEMEKLERİ VE GECE HAYATI

Fiyakalı Müziklerin Köşe Kapmaca Oynadığı 11 Seçenekli İstanbul Etkinlik Rehberi

ORTAYA KARIŞIK Nisan 5, 2016
1.021

İstanbul, bu hafta envaiçeşit müzikler ağırlıyor. Punk rock’tan girip oda müziğinden çıkıyor, elektronik setlerde tepinip caz denemelerinde duruluyor. Müziğe birazcık ara verdiğinde ise Japon filmleri senin ödüllü temsiller benim, etkinlik peşinde koşuyor. İstanbul ajandalara yine nefes aldırmıyor.

Herkese iyi hafta sonları, iyi haftalar diliyoruz, efendim.

1. Müzik – Adana Twins / 5 Şubat

adana twins
indigo / saat 23.30

İsimleri kafanızı karıştırmasın. Onlar ne ikiz, ne de Adanalı. Yeni sesler, yeni ritimler ve yeni keşifler peşinde körükledikleri müzik tutkularının benzerlikleri; kendilerini ikiz gibi hissettirmiş; tesadüfen, oturdukları Türk restoranındaki Adana dürümden ilhamla da kendilerine Adana Twins adını vermişler. Deep house’un işleyen demirleri, Alman ikili yine yeniden şehrimizde.

2. Müzik – Julio Bashmore & Todd Edwards & Kaan Düzarat / 5 Şubat

todd edwards
Babylon Bomonti / saat 22.00

Bristol’un nev-i şahsına münhasır elektronik geleneğinden gelip adımları sıklaştıran ve funk soslu house setleri ve mix’leri ile akılları başlardan alan Julio Bashmore… UK Garage’ın öncülerinden, Grammy’li house müzik efsanesi Amerikalı prodüktor Todd Edwards… İki iştah kabartıcı kabin üstadı, Kaan Düzarat’ın ev sahipliğinde Red Bull Music Academy gecesinde partiletiyor. Duyduk duymadık demeyin.

3. Müzik – Benny Greb’s Moving Parts / 6 Şubat

benny greb moving parts
Coop / saat 21.00

Benny Greb’i sadece bir davulcu olarak tanımlamak gafletlerin büyüğü olur. Kendisi davulu konuşturmakla kalmayıp enstrümanın tabiri caizse ilmini biliyor, öğretiyor ve hatta geliştiriyor. Özgün davul teknikleri ile groove’dan giriyor rock’tan çıkıyor, caz’da tur bindirip new wave’de duraklıyor.

Alman müzisyen, gitarist Chris Montague ve klavyeci Lars Duppler ile bir araya gelerek kurduğu Moving Parts projesi ile Cumartesi akşamı Coop’ta. Bu üçlüyü sahnede izlerken derin nefesler almayan yokmuş, diyorlar. Haberiniz olsun.

4. Müzik – Raving George / 6 Şubat

raving george
Roxy / saat 22.00

Belçika’nın beş yıldızlı genç yeteneklerinden Raving George namı diğerCharlotte de Witte, birçoğumuzun dimağına Oscar and the Wolf’a yaptığı ‘You’re Mine’ remix’i ile yerleşti. Henüz sadece 23 yaşında olmasına rağmen geçtiğimiz altı seneyi Belçika kulüplerinden dünya festivallerine, butik seleksiyonlardan dünya listelerine atlayarak geçirdi. Karanlık elektronik ritimler, melankolik havalar ve EBM kırıntıları ile tekno’yu tazeledi. Raving George, Cumartesi gecesi yeniden İstanbul’da.

5. Tiyatro / Gösterim – National Theatre Live: John / 7, 14, 21, 28 Şubat

john
Salon İKSV / saat 15.00

Her yeni seçkisini dört gözle beklediğimiz ve ajandamızda sıklıkla yer verdiğimizNational Theatre Live gösterimleri bu hafta yepyeni ve bol övgülü bir temsile perde açıyor. DV8 Hareket Tiyatrosu’nun sahneye koyduğu John; boğazına kadar suç, uyşturucu ve ölümlere batmış bir yalnız adamın hayatta kalma ve ayağa kalkma hikayesini anlatıyor. Kaçırırsak üzülürüz.

6. Müzik – Oi Va Voi / 10 – 11 Şubat

oi va voi
Babylon Bomonti / saat 21.30

En azından senede bir kez ortalarda görünmezlerse bir şeyler ters gidiyor demektir. Zira kendileri İstanbul sahnesinin en sadık ziyaretçilerinden, İstanbullu’yu en çok eğlendirenlerdendir. İstanbul sahnesi onlara, onlar İstanbul’a meftun; hiç arayı açmadan, gözlerimizi yollarda koymadan hep gelir, yine gelirler. Şehrimizin sevdiceklerinden Balkan soslu trip hop neferleri Oi Va Voi, iki akşam üst üste Bomonti’de.

7. Müzik – Sylvain Chauveau / 11 Şubat

sylvain chauveau
Salon İKSV / saat 21.30

Onu kiminiz Depeche Mode şarkılarını akustik yorumlarla topladığı Down to the Bone albümünden, kiminiz Fat Cat’in radarına takılan çeşitlemelerinden, kiminizse elini değdirdiği film müziklerinden tanıyor olabilirsiniz. Henüz tanışmamış olanlar içinse kendisini; enstrümantal müziği post-rock, minimal, elektronik ve ambiyans öğelerle eti kemiğe büründüren bir büyücü olarak takdim edelim. Fransız müzisyen Sylvain Chauveau, Perşembe akşamı Salon’da. Daha fazla sabredemiyoruz.

8. Müzik – Heavy Heart & Traverse & Lifelock / 11 Şubat

heavy heart traverse lifelock
Peyote / saat 22.00

Perşembe gecesi Peyote’de dolu dolu punk rock var. Fransız melodik punk rock sahnesinin taze üyelerinden Nantes’li Heavy Heart ve Parisli Traverse birlikte yol aldıkları kış turnesi kapsamında şehrimize de uğruyor. İstanbul sahnesinin emektar punk topluluğu Lifelock da
sahneyi kendileri ile paylaşıyor.

9. Festival – 5. İstanbul Uluslararası Opus Amadeus Oda Müziği Festivali / 11 Şubat – 2 Mart

opus amadeus

İstanbul’da son yıllarda klasik müzik etkinlikleri kayda değer artış göstermekte, malumunuz. Bunların içinden merakımızı en çok cezbedenlerden biri ise Opus Amadeus Oda Müziği Festivali. Opus Amadeus, dünyanın çeşitli şehirlerinden leziz orkestraları şehrimizde ağırlamakla kalmıyor, oda müziğinin saklı kalmış nice hazinelerini de izleyici ile paylaşıyor. Sanat yönetmenliğiniMehmet Mestçi’nin yaptığı festival, bu hafta başlıyor. Etkinlik detayları içinşuraya.

10. Festival – 12. İstanbul Japon Filmleri Festivali / 4 – 13 Şubat

an kawase
Akbank Sanat

Şubat ayı yine ayağının tozuyla Japon Filmleri Festivali’ne kucak açıyor.Ertuğrul Fırkateyni Faciası’nın 125. yıldönümü vesilesiyle projelendirilen, Türk-Japon ortak yapımı Ertuğrul 1890’ın her iki ülkede de vizyona girmesi ile festival bu sene daha da bir anlam kazanıyor. Naomi Kawase’nin yönettiği ‘An’ veHayao Miyazaki’nin son filmi ‘Rüzgar Yükseliyor’, altı filmlik seçkinin öne çıkan isimlerinden. Unutmadan hatırlatalım; gösterimler yine ücretsiz gerçekleşiyor. Ayrıntılı program için şuraya.

11. Sinema – Carol / 5 Şubat

carol

Velvet Goldmine, Far From Heaven ve I’m Not There gibi konuşturan filmlerle hayatımıza giren Todd Haynes, yeni filmi Carol ile de iddiasını sürdürecek gibi görünüyor. Patricia Highsmith’in romanından uyarlanan film; 50’li yıllarda New York’ta, hevesli bir fotoğrafçı olan genç bir kızın, boşanma sancıları geçiren kendinden yaşlı bir kadınla girdiği ilişkiyi konu ediniyor.

Cannes’da Altın Palmiye için yarışan filmin Golden Globe ve BAFTA adaylıkları haricinde, halihazırda 6 adet de Oscar adaylığı bulunmakta. Başrollerse Cate Blanchett ve Rooney Mara’ya emanet. Film Cuma günü itibarı ile vizyonda.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.