HİNT MUTFAĞI – KUZU BİRYANİ – INDIAN LAMB BIRYANI

TAYVAN TAİPEİ’DE BİR GÜN NASIL GEÇER- SOKAKLARIN TEMİZLİĞİ GÖRÜLMEYE DEĞER

(Pekin) Çin’de Yaşamak, Minik Çinliler Türkiye tanıtımında Halay Çekiyor, Ufkum ile VLOG

ÇİNDE İNANILMAZ BİR GÜN VLOG HAYRED-ÇİN YEMEKLERİ VE GECE HAYATI

Gelmiş Geçmiş En Seksi Çizgi Karakter: Betty Boop

ORTAYA KARIŞIK Nisan 5, 2016
1.063

Gelmiş geçmiş en seksi çizgi karakter, erkeklerin hayalini süsleyen kadın: Betty Boop

Kimdir bu seksi kadın?

BBOOP001_preview
20. yüzyılın başlarında arzu edilen kadının çizgi filme yansımış halidir kendisi. Koca kafalı, koca gözlü, küçücük bedenli, seksi giyinen, kısacık kıvırcık saçları ve her daim yanındaki minik köpeği ile erkeklerin kalbini çalan çizgi film kahramanıdır Matmazel Betty.

Temel Reis ile başlayan kariyer

temel-reis-betty-boob
Rina Ketty ismindeki Fransız ‘chanson’ şarkıcısından esinlenerek yaratılmıştır. Aslında 16 yaşında bir kız olarak yaratılmış ve ilk kez Temel Reis (Popeye) karelerinden birinde yer almıştır.

İlk kadın anime karakteri olmanın haklı gururu

ilk-kadin-anime-karakteri-betty-boob
Betty Boop, ilk gerçek kadın anime karakterdir. Çizgi dişiler daha önceleri uzun kirpikler, yüksek topuklar ve birkaç yumuşak jest ile kendilerini belli ederken Betty, keskin feminen hatlarla belirginleşen vücudu ve hareketlerine gerçeklik katan kadınsı zarafeti ile türünün ilk örneği olmuştur. Dave ve Max Fleischer tarafından yaratılan Betty Boop, bu nedenle çizgi tarihin en seksi ve en ünlü kadınlarından biridir.

En seksi evrim

betty-boob-evrim
1930’ların başında Köpek Bimbo’nun aşkı olarak yaratılan Betty, Bimbo’dan daha çok sevilerek ana karakterlerden biri olmuştur. Betty başladığı sahne hayatında, onu kulakları ile gösteren önceki çizimlerde jartiyeri sağ bacağında iken, fiziksel özellikleri oturduğunda, jartiyeri de sol bacağa geçti ve orada kaldı. Zaman içinde, popülerliğinin de artmasıyla birlikte, bir dizi değişim geçirdi. Köpeksi özeliklerini yitirerek, hepimizin tanıdığı şirin ve seksi Betty Boop’a dönüştü.

Kadınsı cazibenin doğuşu

betty-boob
Bizlerin ilk kez 8 Ağustos 1930’da efsanevi animatör Max Fleischer’ın Paramount için yaptığı, animasyon endüstrisinin ilk konuşan filmi ile tanıdığımız Betty, küçük kız sesi masumiyeti, bağımsız hareketleri ve kadınsı cazibesi ile erkekler tarafından düşlenen bir karakter olarak benimsendi.

İlk başrol 1931’de geldi

2.sf_4
Betty, ilk başrolünü 1931’de kaptı. ‘Betty Coed’ ile karakteri ve adı arasındaki bağlantıyı sağladı. 1932’de ‘Any Rags’ ile köpek kulaklarının yerine halka küpeler çizildiğinde, özünden kalan tek özelliği dur durak bilmeden salladığı kuyruğu oldu.

Bir Betty Boop klasiği: ‘Crazy Invention’

3.sf_1
1932’de, büyük caz ustası Cab Calloway’in ‘Minnie the Moocher’da rol alması, çizgi animasyon tarihinde bir ilkti. Devamı ise Louis Armstrong, The Royal Samoans ve Don Redmans gibi yıldızların serpiştirildiği Betty Boop serileri geldi. Bir Betty Boop klasiği olan ‘Crazy Inventions’ 1933’te yayınlandı. Aynı yıl Betty’nin jartiyeri aforoz edildi.

İlk yasak

3.sf_2
1930’lu yıllarda morfin, doktorlar tarafından herkese reçeteyle ilaç niyetine yazılırdı. Fakat bir süre sonra bu kimyasalın yarardan çok zarar getirdiği belirlendi ve yasaklandı. İşte tam bu yasağın başladığı yıllarda (1934) Betty Boop’un bu konularla ilgili “Ha ha ha” adlı çizgi filmi de yasaklandı.

7 yılda 80 eser

betty-boop11RogerRabbit001
1934’de, Betty, Bud Counihan (Max Fleischer’ın imzası ile de olsa) tarafından çizilen karikatür serisi başladı. The Daily ve The Sunday’deki günlük seri bir yıl sürdükten sonra, 1937’ye kadar sadece pazar günleri yayımlanmaya başlandı. Betty serisi 1939’da ‘Yip Yip Yippy’ ile bitti. Güzel bayan 1932’den 1939’a kadar 80’in üzerinde başrol oynadı.

Marilyn Monroe ve Madonna

4.sf_2
Betty öyle idolleşti ki, Marilyn Monroe ve daha sonraları Madonna da Betty Boop ile bir özdeşleşme arandı. 1985’de CBS tarafından yayınlanan ‘The Romance of Betty Boop’ tam bir hayal kırıklığı idi. Ve Betty 1988’de ‘Who Framed Roger Rabbit’te tekrar görününceye kadar emekliye ayrıldı.

Betty Poop’un peşinden koşmak

6a014e8b59d4ac970d014e8c2e3e85970d-800wi
King Features, Betty Boop karakteri için sadece ABD’de 250 firmaya lisans verdi. Betty, 1995’den bu yana giderek artan popülaritesi sayesinde Ulusal Film Enstitüsü tarafından korunmaya değer görülen karakterler arasındaki yerini aldı.

Kadınsı zarafetin zaferi

betty boob-urunleri
Her şeye rağmen Betty, ilk gerçek kadın anime karakterdi. Çizgi dişiler önceleri, uzun kirpikler, yüksek topuklar ve birkaç yumuşak jest ile yetinen erkek kalıplarıydı. Betty ise keskin feminen hatlarla belirginleşen vücudu ve hareketlerine gerçeklik katan kadınsı zarafeti ile türünün ilk örneğidir. Şu sıralar pek çok aksesuarda kendisini görüyor, ilgiyle takip ediyoruz. Hatta iyi bir baskısını bulursanız göğsünüzü gere gere taşıyacağınız sevimli ve seksi kişilik Betty Boop’ın, tişörtleri, bebekleri, bibloları, şekerleri, hatta sabunlarının da alıcısı var.

Gerçek hayata fake yansımalar

5.sf_1
İskoç-Malezya melezi bir hatunun 1990 yılında ‘Betty Bo’ adı ile İngiltere’de ortaya çıkıp ‘Doin’ the Do’ adlı parçası ile ortalığı sarstığını da atlamayalım. Gerçek adı Alison Clarkson olan bu hatun kişi, UK isimli kanalda şarkı söylerken mikrofonunu düşürmüş, playback yaptığı ortaya çıktığında da tırmandığı basamaklardan aynı hızla geri düşmüş ve kariyeri sona ermiştir.

Son performans

ukraynali-manken-betty-boob
Betty Boop en son Lancome için Ukrayna asıllı Kanadalı model Daria Webowy ile kamera karşısına geçmiştir.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.