HİNT MUTFAĞI – KUZU BİRYANİ – INDIAN LAMB BIRYANI

TAYVAN TAİPEİ’DE BİR GÜN NASIL GEÇER- SOKAKLARIN TEMİZLİĞİ GÖRÜLMEYE DEĞER

(Pekin) Çin’de Yaşamak, Minik Çinliler Türkiye tanıtımında Halay Çekiyor, Ufkum ile VLOG

ÇİNDE İNANILMAZ BİR GÜN VLOG HAYRED-ÇİN YEMEKLERİ VE GECE HAYATI

Gitmenin Cesaret İstediği Lanetli Olduğuna İnanılan 18 Ürkütücü Yer

ORTAYA KARIŞIK Nisan 5, 2016
589

Nesilden nesile aktarılan binlerce hikaye vardır. Bazıları komik bazıları ürkütücü. Sanırım listelediğimiz hikayeler ürkütücü olanlardan. Gerçekliğinden emin olmadığımız ama rivayetlere göre lanetli olduğuna inanılan yerlerin kendilerine özgü hikayeleri varmış.

Okuduğunuzda ‘aman eksik kalsın gitmesem de olurdu’ diyeceğinizden eminiz.

1. Changi Plajı

changi-plaji-listelist
İkinci Dünya Savaşı sırasında meydana gelen Sook Ching katliamı sebebiyle burada pek çok Japon öldürüldü. Binlerce Çinli, Japon karşıtı olmakla suçlanarak katledildi. Bu plajda, ölen Çinlilerin hayaletlerinin görüldüğü söyleniyor. Bu olayı ürpertici boyutlara taşıyan şey ise, görüldüğü söylenen hayaletlerin arkalarında kan lekeleri bırakması.

2. Çığlık Tüneli

ciglik-tuneli-listelist
Rivayete göre bundan yüzyıl önce tünelin güney çıkışına yakın bir çiflik evi varmış. Bir gece evde yangın çıkmış ve kıyafetleri tutuşan küçük bir kız çocuğu tünele doğru koşmaya başlamış. Bir yandan kıyafetlerinden kurtulmaya çalışan kız tünelin ortasında yere düşmüş ve orada ölmüş. İddiaya göre eğer gece tünelin ortasında dikilip bir kibrit yakarsanız alevi hemen sönüyor ve bir kız çığlığı işitiyorsunuz :(

3. Bhangarh Hisarı

bahangarh-listelist
Bir kara büyü ustası olan Singhia herkesin burada öleceğini ve ruhlarının sonsuza kadar orada hapsolacağını söyler. İlginç nokta ise bu bölgede ne zaman bir ev yapılsa çatısı çöktüğü için çatısız yapılıyor olmasıdır. Gece olduğunda burada bulunanların geri dönemediği söylentisinin yanı sıra hükümetin, gün batımından sonra buraya ziyareti yasaklamıştır.

4. Highgate Mezarlığı

Highgate Cemetery in London, UK tourism destinations
Britanya’nın bir numaralı hayalet mevkii olarak görülüyor. Karl Marx’ın da burada yattığını söylemeden geçmeyelim.

5. Tarihi Tokmak Hanı

tarihi-tokmak-hani-listelist
Cinayet, satanizm ve çocuk kurban etme gibi olayların gerçekleştiği yönünde ciddi söylentiler dolaşıyor.

6. Monte Cristo

monte-crsito-listelist
Avustralyada bulunan bu malikane Bayan Crawley’nin kocasının ölümünden sonraki 23 sene boyunca iki kez dışında hiç dışarıya çıkmadığı yönünde. Bazıları kadının tuhaf biçimlerde gözükmesi, sesler çıkarması, ışıkların yanıp sönmesiyle karşılaştıklarını söylüyorlar :(

7. Dominik Tepesi

dominik-tepesi-listelist
Filipinliler tedavi görmekte olan ve yaşama umudu olduğu halde burada ölen hastaların ruhlarının burayı ele geçirdiğini düşünüyor. Gece boyunca kapı ve cam çarpması, tabak kırılma sesi ve çığlıklar duyulduğu söyleniyor

8. Berry Pomeroy Kalesi

berry-pomeroy-listelist
İngiltere’de Berry Pomeroy köyü yakınlarında Pomeroy ailesi tarafından 12. yüzyılda inşa edilen hayaletli olduğu iddia edilen kale. The white lady” ve “the blue lady” olmak üzere iki hayaletin dolaştığı hatta fotoğraflarla belgelendiği söylenmekte. The white lady yani beyaz kadın ismindeki hayaletin öyküsü biraz trajik. Beyaz kadın denilen hayalet Eleanor Pomeroy’un kız kardeşi Margaret Pomeoy’dur. Margaret kıskanç kız kardeşi Eleanor tarafından kalenin zindanlarına kapatılıp, açlıktan ölüme terkedilmiş ve yaşamı bu zindanda sona ermiştir.

9. Myrtles Plantasyonu

mrytles-plantasyonu-listelist
St. Francisville, Louisiana’da bulunan bu ev “Amerika’nın en lanetli evi” olarak da bilinir. Canlanan yağlıboya tabloları, kanlı el izi ve kendi kendine açılıp-kapanan kapıları lanetleri arasında.

10. Pfister Oteli

pfiser-oteli-listelist
En ilginç hikayesi otelin kurucusu Charles Pfister’in otele gece yarısı kayıt yaptırdığıdır. Garip olan bir şey yok ancak kayıt yaptıran otelin kurucusu hayatta değildir. Müşterilerin oteli terk etme ve tercih etmeme sebebi ise; kapıların gıcırtısı ve çığlık sesleridir.

11. Alcatraz Hapishanesi

alcatraz-listelist
Alcatraz,disiplini ve mahkumlara yapılan işkencelerle adından uzun süre söz ettirmeyi başarmıştır.Alcatraz hakkındaki en büyük hikaye gece yarıları koğuş kapılarının sessizce kapanması ve yükselen çığıklardır.Bunu ortaya atan Alcatraz’ın bekçiliğini yapmış bir isimdir.

12. Paris Yeraltı Mezarlığı

paris-yeralti-listelist
İddiaya göre 700’lü yıllarda Paris’te meydana gelen veba gibi salgın hastalıklardan ölenler kilisenin kararıyla, kireç ocaklarında yakıldı. Bu maksatla yerin altına yapılmış odalarda binlerce insan kireçlenek ortadan kaybedildi. Ta ki 1844 yılında ilk kazılarda odalar ortaya çıkarılıncaya kadar bu konu gizli kaldı.

13. Pensilvanya Doğu Eyalet Islahevi

pensilvanya-listelist
Pennsylvania eyaletinin Philadelphia kentinde bulunan bu bina mahpusların kendilerini ve dindarlıklarını sorgulamaları için yapılmıştı. Ancak çoğu mahkum tam tersine akli dengesini kaybetti. Bu fasilite kapatıldıktan sonra içerisinden garip sesler duyulduğu da söylentiler arasında.

14. Coronado Oteli

coronado-listelist
1982 yılında bir kadın kaydını yaptırıyor ve kocasını beklemek üzere otelde yerini alıyor. Kocasını uzun süre bekleyen kadın bir gün merdivenlerde ölü bulunuyor ve kocası hala ortada yok.O günden sonra otel çalışanları ve müşteriler siyah giyimli ve soluk benizli bir kadının o merdivenlerden sürekli yukarı çıktığını gördüklerini anlatıyor.

15. Inverary Şatosu

Inveraray-Castle-listelist
1944 yılında kendini asarak intihar etmiş bir arp sanatçısının hayaleti batı İskoçya’da bulundan bu kasrın koridorlarında dolaştığı ve kütüphanede arp çaldığı söyleniyor. Şato bugünlerde 13. Argyll Dükü’nün evi.

16. Ohio Üniversitesi

ohio-uni-listelist
Bu kampüs ülkede anılan en lanetli yer olmakla beraber etrafında bulunan 5 ayrı mezarlığın şeytanın simgesi pentagramı oluşturduğu ve rektörlüğünde bu işaretin tam ortasında kaldığı gerçeği oldukça ürkütücü. Üniversitenin içinde de pek çok lanetli yer bulunuyor. Hayalet izine rastlanan yerlerden biri, altında mezarlar bulunan Jefferson salonu. Bir diğeri ise akıl hastaları üzerinde elektro şok deneyleri ve labotami uygulanan ‘The Ridges’ adlı terkedilmiş bir akıl hastanesi.

17. Point Hicks Deniz Feneri

deniz-feneri-listelist
Avusturalya melbourne’ün 500 km. doğusunda, croajingolong ulusal park’ında bulunan deniz feneri. Bir gece esrarengiz bir şekilde ortadan kaybolan Robert Grace Christoferson isimli koruyucusunun çivili bot seslerinin geceleri bazen hala duyulduğuna dair bir rivayet vardır. Korucunun hayaletinin halen kapı kollarının parlatıp temizlediği de söylentiler arasında.

18. Stanley Hotel

stanley-hotel-listelist
Stanley Buharlı otomobillerinin kurucusu Freelan O. Stanley’in adını alıyor. Stanley’in hayaletinin sık sık otelin bilardo odası ve barını ziyaret ettiği söyleniyor. Konuklar otele hiç çocuk kaydolmamasına rağmen gece koridorlarda gürültü yapan çocuklardan şikayetçi.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.