HİNT MUTFAĞI – KUZU BİRYANİ – INDIAN LAMB BIRYANI

TAYVAN TAİPEİ’DE BİR GÜN NASIL GEÇER- SOKAKLARIN TEMİZLİĞİ GÖRÜLMEYE DEĞER

(Pekin) Çin’de Yaşamak, Minik Çinliler Türkiye tanıtımında Halay Çekiyor, Ufkum ile VLOG

ÇİNDE İNANILMAZ BİR GÜN VLOG HAYRED-ÇİN YEMEKLERİ VE GECE HAYATI

‘Hafta Nasıl Geçti Anlamadık’ Dedirtecek 12 Seçenekli İstanbul Etkinlik Rehberi

ORTAYA KARIŞIK Nisan 5, 2016
1.127

Baharın yaklaşması ile İstanbul ajandası da havaya giriyor gibi. Festivaller, konserler, gösterimler; etkinlik listesi kabardıkça kabarıyor. Geçtiğimiz hafta ajandamızda boy gösteren ‘kadın filmleri’, bu hafta 14. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali ile iyiden iyiye yüzümüzü güldürüyor. Bol müzikli, bol filmli mutlu haftalar dileriz efendim.

1. Müzik / Festival – Sound Ports | 10 – 13 Mart

sound ports
Arkaoda, Babylon Bomonti, Coop, Karga, Trump Towers, Veranda Pera

İstanbul bu hafta sonu itibarı ile yepyeni bir festivale kavuşuyor. Eş zamanlı olarak Tel Aviv ve İstanbul’da gerçekleşecek Sound Ports, Akdeniz havzasının bol çeşnili, çok renkli müzikal geleneklerine selam duruyor. Her iki şehrin titreşimleri ve kültürel atmosferi, seçmece müzisyenlerin elçiliğinde ajandamızı dolduruyor.

Baba Zula, La Dame Blanche, Burhan Öçal ve Boom Pam gibi leziz isimlerin sahne alacağı festival ile ilgili ayrıntılı program ve etkinlik detayı içinşuraya.

2. Müzik – Amine Edge & Dance | 11 Mart

amine edge dance
garajistanbul / saat 22.30

Rap, funk ve soul adına kültleşen ne varsa hafızaya alıp, bu birikimle house’u güzelliyorlar ve hatta dönüştürüyorlar. Groove soslu setleri eşliğinde Fransa’nın güneyinden çıkıp nice denizler aşıyor, nice kabinler aşındırıyorlar. ‘G house’un başarılı temsilcilerinden Amine Edge & Dance; FG DIGITAL serisinin yeni konuğu olarak şehrimizde.

3. Müzik – Waze & Odyssey | 11 Mart

waze odyssey
Klein / saat 23.00

İngiliz tekno – garage ekolünün genç neferlerinden Waze & Odyssey, kısa zamanda çok şey başaranlardan. Hem retro elementler kullanıp hem modern kalmak, yaşını almış R&B şarkılardan modern klasikler yaratmak her prodüktörün harcı değil malum. İngiliz ikili, Cuma gecesi İstanbul’da.

4. Müzik – Mark Eliyahu | 11-12-13 Mart

mark eliyahu
Salon İKSV / saat 21.30

Kullandığı enstrümanlardan veya müziğindeki Kafkas etkilerinden olsa gerek,Mark Eliyahu ülkemizde ciddi takipçiler barındıran müzisyenlerden biri. Keza kemençeyi, bağlamayı çalmıyor neredeyse konuşturuyor, hatta ağlatıyor kendisi. Dağıstan doğumlu, İsrailli sanatçı, gözleri yollarda kalmış olan İstanbullu sevenlerine bu hafta kavuşuyor. Hem de kavuşma tam üç akşam sürüyor. Hadi gözünüz aydın olsun.

5. Festival – 14. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali | 12 Mart – 30 Nisan

gezici festival
Geçtiğimiz hafta İstanbul Modern’deki Chantal Akerman gösterimleri vesilesiyle,14. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali’ne değinmiştik. İple çektiğimiz festival nihayet bu hafta başlıyor. 14. Yılında 7 il gezecek olan festival, yola yine İstanbul’dan başlıyor.

Bu sene Kadın Dayanışması Yaşatır teması ile yola çıkan program, 30 dilden 70’in üzerinde filmin yanı sıra, çeşitli atölye ve panellere de ev sahipliği yapıyor. Tam 7 ilde sinema perdeleri; kadınların ürettikleri, tecrübeleri ve düşleri ile mora boyanıyor. Festival programı ve ayrıntılı bilgi için şuraya göz atmanızı rica ederiz, efendim.

6. Müzik – Omar Souleyman & Fortuna Records (Orient Express) | 12 Mart

omar souleyman
Babylon Bomonti / saat 23.00

Şehrimiz canlı müzik dinleyicilerinin ekseriyetle benimsediği, adeta sahiplendiği isimlerden biri de Omar Souleyman malumunuz. Sevildiğini biliyor, arayı açmadan tekrar tekrar geliyor o da sağolsun. Nasıl sevmeyelim ki? Kendisi her sahneye çıktığında; elektronikten girip halaydan çıkıyoruz, arada iki saykedelik havanın da belini kırıyoruz. Suriyeli müzisyen Cumartesi gecesi şehrimizde. Hemen sonrasında da Fortuna Records kabinde, efendim.

7. Müzik – Pan-Pot | 12 Mart

pan-pot
Kloster / saat 23.00

Yaklaşık 10 seneyi aşkın bir süredir yayınladıkları ile elektronik müzik listelerini domine eden ikililerden biri Pan-Pot. Berlin School of Audio Engineering (SAE)’de ‘sound of techno’ kardeşliği ile başlattıkları kariyerleri yıllar içinde Berlin’in etkili kabinlerine oradan da dünya kulüplerine sıçradı. İstanbullu tech house meraklılarının da pek sevdiği Pan-Pot, namı diğer Tassilo Ippenberger veThomas Benedix, Cumartesi gecesi yeniden şehrimizde.

8. Müzik – Buika | 13 Mart

buika
Cemal Reşit Rey Konser Salonu / saat 20.00

Buika dendiğinde aklımıza Flamenko’dan fazlası geliyor elbet. Soul’dan caz’a, reggae’den, gospel’e… İçli vokaliyle şarkı sözlerini inlettiği melodilerin içinde nice etkiler, nice esinler var. İspanyol müzisyen Pazar akşamı İstanbul’da.

9. Tiyatro / Gösterim – National Theatre Live: Coriolanus | 14, 28 Mart

coriolanus
Salon İKSV / saat 19.30

Her yeni oyunu tabiri caizse nefesimizi tutarak beklediğimiz Salon’daki National Theatre Live gösterimleri, Hamlet’ten sonra ikinci kez bir Shakespearetragedyasını ağırlıyor. Oyun, Roma şehrinin kurtarıcısı ve biricik kahramanıCoriolanus’un; savaştan döndükten hemen sonra kendi memleketindeki düşmanlar, politik manipülasyonlar ve öfkeli halka yüzleşmesini konu alıyor.

Bu efsanevi intikam tragedyasında Coriolanus rolünü ise Only Lovers Left Alive’dan beri aklımızdan çıkmayan Tom Hiddleston üstleniyor. Duyduk duymadık demeyin.

10. Gösterim – Tematik Gece: Yerli Yerinde | 15 Mart

yerli yerinde
Bronx Pi Sahne / saat 20.30

Fil’m Hafızası’nın iştahla beklediğimiz yeni Tematik Gece’si bu sefer Türkiye’den kısa filmleri konuk ediyor. Etkinlikte, yerli yönetmenlerin imzasını taşıyan 6 kısa film gösteriminin yanı sıra, yönetmenlerin katılımıyla gerçekleşecek söyleşiler de yer alacak. Gösterim programı ve etkinlik detayı için şuraya.

11. Müzik – Lubomyr Melnyk | 16 Mart

lubomyr melynk
Salon İKSV / saat 21.30

Özellikle minimal piyano meftunlarını heyecanlandıracak bir etkinlik var sırada. ‘Continuous Piano Music’ tekniğinin öncülerinden biri olarak bilinen Ukraynalı müzisyen Lubomyr Melnyk, dokunaklı ve tempolu müziği ile dinleyeni hipnotik gezintilere sürüklemek üzere şehrmize geliyor. Performanslarını yıldızlaştıran hızlı ve komplike nota örgüsünden olsa gerek, kendisi dünyanın en hızlı konser piyanistlerinden biri olarak gösteriliyor. Hararetle önermekteyiz.

12. Müzik – IAMX | 17 Mart

iamx
garajistanbul / saat 21.30

Daha evvel sergilediği canlı performanslar vesilesi ile IAMX de İstanbul canlı müzik meraklıları çevrelerinde rüştünü ıspatlayanlardan, biliyorsunuz. Malum, meşhur Sneaker Pimps’ten meşhur Chris Corner’ın solo projesidir, IAMX.

Karanlıksa karanlık, kederliyse kederli, synth’se synth, baladsa balad… Ne istiyorsak veriyor bize. Gerek albümlerinde, gerek görsel sanatında, gerekse de canlı performanslarında. IAMX, Perşembe akşamı yine yeniden şehrimizde.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.