HİNT MUTFAĞI – KUZU BİRYANİ – INDIAN LAMB BIRYANI

TAYVAN TAİPEİ’DE BİR GÜN NASIL GEÇER- SOKAKLARIN TEMİZLİĞİ GÖRÜLMEYE DEĞER

(Pekin) Çin’de Yaşamak, Minik Çinliler Türkiye tanıtımında Halay Çekiyor, Ufkum ile VLOG

ÇİNDE İNANILMAZ BİR GÜN VLOG HAYRED-ÇİN YEMEKLERİ VE GECE HAYATI

Halay’dan Caz’a Gotik’ten Elektronika’ya Kombo Yaptıran 9 Seçenekli İstanbul Etkinlik Rehberi

ORTAYA KARIŞIK Nisan 5, 2016
546

Müzikal alanda deneysel ortaklıkların, görsel alanda ise çeşitliliğin tavan yaptığı bir haftaya giriyoruz. Orta Doğu kökenli müzikal nefasetler, bol caz’lı ve bol elektronika’lı Batılı seslere karışıyor. Dev ekranda sessiz filmler arz-ı endam ederken, şehir ilk Moda Filmleri festivaline kavuşuyor.

1. Müzik – Eli & Fur / 27 Kasım

eli fur
Cue İstiklal / saat 22.30

Melodik elektronik seslere, dikkat çekici vokal kırıntıları serpiyorlar. Detroit techno ve Chicago sahnesinden aldıkları esinlerle geleneksel techno’yu drum’n bass ve R’nB ile güzelliyorlar. Glastonbury’den Ibiza’ya, Birleşik Devletler’e; festival festival gezinip kayıtsız şartsız dans ettiriyorlar. Kabinlerin hiperaktif ikilisi Cuma gecesi İstanbul’da.

2. Gösterim – Bu Son Şansımız Mı? / 27 Kasım – 4 Aralık

cowspiracy
SALT Beyoğlu

Eylül 2015 itibarı ile petrol, kömür veya gaz şirketlerinden destek kabul etmeyeceğini duyurmuş olan SALT, 30 Kasım – 11 Aralık tarihlerinde Paris’te gerçekleşecek İklim Konferansı’na paralel olarak bir gösterim programı başlatıyor. İklim değişikliği ile ilintili araştırma ve eylemlere odaklanan sekiz belgesel filmin gösterileceği program, izleyicilere iklim değişikliğinin çevre üzerindeki bireysel ve küresel etkilerini sorgulatmayı hedefliyor. Etkinlik detayı ve gösterim programı için şuraya. Kaçırırsak üzülürüz.

3. Festival – Fashion Film Fest / 28 – 29 Kasım

fashionfest
Zorlu PSM

Artık İstanbul’un da nur topu gibi bir Moda Filmleri Festivali var. Dünyanın farklı köşelerinden, bağımsız modacıların işlerinin sergilendiği filmlerin gösterileceği festival, bir de moda film yarışmasına ev sahipliği yapacak. Filmler haricinde video-art gösterimleri, söyleşiler ve partiler de festival programının merakla beklenilenleri arasında. En güzel haberi sona sakladık; festivale katılım ücretsiz olacak. Etkinlik detayı ve program için şuraya.

4. Müzik – Suuns & Jerusalem In My Heart / 28 Kasım

suuns jimh
Salon İKSV / saat 22.30

Kanada müzik sahnesinin kulaklıklarımıza geçtiği kıyaklardan biri olan Suuns, nadide krautrock’ımsı performansları ile bir süre önce İstanbullular’ın yüzünü güldürmüştü. Kendileri bu sefer, Lübnan asıllı prodüktör Radwan Ghazi Moumneh’in Jerusalem In My Heart projesi ile güç birliği yaptıkları ve birkaç ay evvel yayınlanan leziz albümlerinin turnesi kapsamında şehrimizde olacak.

Arapça ve İngilizce şarkıları minimal, nostaljik ve elektronik elementlerle buluşturan Suuns veJerusalem In My Heart’ın mikrofondan fışkıracak deneysel uyumlarına şahit olabilmek için sabırsızlanıyoruz.

5. Müzik – Omar Souleyman / 28 Kasım

omar souleyman
Babylon Bomonti / saat 22.30

Düğün şarkıcılığından Glastonbury Festivali headliner’lığına uzanan bir acayip kariyer Omar Souleyman’ınki. Suriye ve civarında icra edilen ‘halay’ olarak bilinen ‘dabke’yi alıp vizesinin götürdüğü yerlerde yankılandırmakla kalmayıp, nevi şahsına özgü elektronik varyasyonlarla Orta Doğu müziğine yeni bir silüet kazandırdı. Damon Albarn, Caribou, Björk… Souleyman’ın bugüne dek işbirliği yaptığı müzisyenlerin sadece birkaçı.

Daha evvel de ziyadesi ile salladığı İstanbul sahnesine; bu sefer kısmen Four Tet ile çalışıp yaz sonunda çıkardığı Bahdeni Nami albümünün turnesi vesilesi ile dönüyor. Haberiniz olsun.

6. Müzik – Jaga Jazzist & Nils Petter Molvær / 29 Kasım

jaga jazzist
Cemal Reşit Rey Konser Salonu / saat 20.00

Yayınladıkları ikinci albümle BBC tarafından 2002 yılının ‘En İyi Caz Albümü’ ödülünü kimselere kaptırmayan, Horntveth Biraderler ve arkadaşlarından hemhal Jaga Jazzist; nu jazz ve elektronika’yı kusursuz füzyonlayanlardan. Ülkemizde de gani gani ilgi gösterilen ve takip dilen Norveçli grup son albümleri Starfire‘ın turnesi kapsamında İstanbul’da olacak.

Kendilerinden önce ise sahne yine Norveçli caz füzyonu icracılarından trompet üstadı Nils Petter Molvær’e emanet. Duyduk duymadık demeyin.

7. Müzik – Amadeus Awad & Anneke van Giersbergen / 29 Kasım

amadeus awad
Dorock XL / saat 21.00

Anneke van Giersbergen The Gathering’e veda edeli epey oldu tabii ama bu arada hiç de boş durmadı. Moonspell’den Anathema’ya birçok kolaborasyonda yer alarak solo kariyerini yeşillendirdi.

Van Giersbergen’in son kolaborasyonu ise progresif rock alanında yaptığı oryantal güzellemelerle övgülere mazhar olan Lübnanlı gitarist Amadeus Awad ile gerçekleşiyor. Awad’ın yeni albüm turnesi vesilesiyle ikili şehrimize teşrif ediyor.

8. Müzik – Daniel Cavanagh / 3 Aralık

danny cavanagh
garajistanbul / saat 22.00

Danny Cavanagh’ı bilirsiniz. Ülkemizde bir hayli sahiplenilen gruplardan Anathema’nın kurucularındandır kendisi. Aynı zamanda Anathema şarkılarının arkasındaki yaratıcı isim olarak da bilinir.

Müzikal kariyeri boyunca doom metal ile progresif rock arasında gidip gelmeler yaşamış olsa da, Cavanagh’ı Anathema hayranlarının dışındaki kitlelere tanıtıp sevdiren; solo akustik çalışmaları olmuştur muhtemelen. Keza, üstad Nick Drake’in şarkılarından kotarıp yıllar evvel yayınladığı ‘tribute’ albümün tadı hala damağımızdadır. Danny Cavanagh, Perşembe akşamı merakla beklenen akustik performansını icra etmek üzere şehrimizde.

9. Sinema – 2. Uluslararası İstanbul Sessiz Sinema Günleri / 3 – 6 Aralık

sessiz sinema
İstanbul Modern, Pera Müzesi, Fransız Kültür Merkezi

Sessiz sinema klasiklerini ve yıllarca arşivlerde saklı kalmış nadide örnekleri canlı müzik eşliğinde seyirci ile buluşturan Sessiz Sinema Günleri’nin ikincisi Perşembe günü başlıyor. ‘Modern Kadının Doğuşu’ teması ile gerçekleşecek festival; bu sene ayrıca özel gösterimlerle, kuruluşunun 120. yıldönümü kutlanan dünyanın ilk film şirketi Gaumont’a ve doğumunun 120. yıldönümünde Buster Keaton’a saygı duruşunda bulunuyor. Etkinlik detayı ve program içinşuraya.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.