HİNT MUTFAĞI – KUZU BİRYANİ – INDIAN LAMB BIRYANI

TAYVAN TAİPEİ’DE BİR GÜN NASIL GEÇER- SOKAKLARIN TEMİZLİĞİ GÖRÜLMEYE DEĞER

(Pekin) Çin’de Yaşamak, Minik Çinliler Türkiye tanıtımında Halay Çekiyor, Ufkum ile VLOG

ÇİNDE İNANILMAZ BİR GÜN VLOG HAYRED-ÇİN YEMEKLERİ VE GECE HAYATI

Heath Ledger’in Kısacık Ömrüne Sığdırdığı, Hatıralardan Silinmeyecek 12 Filmi

ORTAYA KARIŞIK Nisan 5, 2016
740

Hollywood’un sinema tarihine kazandırdığı en başarılı ve en çok sevilen oyuncularından biri Heath Ledger’ı daha 28 yaşındayken ve kariyerinin en parlak döneminde kaybetmiştik. Medyatik bir tip olmayı reddettiği için sadece filmleriyle gündeme gelmeyi başarmış, bunca şöhrete, hayran kitlesine ve başarıya rağmen Hollywood gibi bir ortamda kişilik deformasyonu geçirmemiş ender oyunculardan biriydi aynı zamanda.

Bu kadar erken yaşta efsane olup gitmeseydi daha ne muhteşem işler çıkarırdı kim bilir diye insanı düşüncelere sevk eden yakışıklı oyuncunun, popüler olan ya da olmayan ama hepsi birbirinden başarılı filmlerinden derleme bir liste yapmak istedik.

Tavsiyemiz, siz yine de bu filmleri hemen tüketmeyin, sindire sindire seyredin ki sonra bunlara yenilerinin eklenemeyeceğini düşününce bunalıma sürüklenme ihtimaliniz daha az olsun.

1. The Dark Knight / Kara Şövalye

joker_as_heathledger
Bu film listelerde gelmiş geçmiş en iyi 4. film olarak gösteriliyorsa en büyük sebebi Heath Ledger’ın muhteşem bir performans gösterdiği joker rolü sayesindedir. Ledger’ı geç keşfeden birçok kişi de zaten onu ilk kez bu rol ile tanımıştır. Ledger, kendisine en iyi yardımcı erkek oyuncu oscar’ını ve altın küre ödülünü kazandıran filmin galasını bile göremeden aramızdan ayrılmıştı.

2. The Patriot / Vatansever

patriot-heath-ledger
Daha çok Mel Gibson ile bilinen bu Amerikan savaş filminin başrollerinde bir adet genç Heath Ledger görebilirsiniz. Amerikan bağımsızlık savaşını ve vatanseverliğini konu alan bir filmde başrol oynaması için Avustralyalı oyuncuyu seçtiklerini düşünecek olursak o zamanlar Ledger’ın ne kadar gelecek vadeden bir oyuncu olduğunu anlayabiliriz.

3. Ned Kelly

nedkelly-heath
Başarılı bir roman uyarlaması olan Ned Kelly gerçek bir biyografiden yola çıkmıştır. Ned Kelly sırf oyuncu kadrosu için bile izlenebilecek güzel filmlerden biridir.

4. 10 Things I Hate About You / Senden Nefret Etmemin 10 Sebebi

10-things-i-hate-about-you
Heath Ledger’ın daha toy zamanlarında yer aldığı bu duygusal, liseli gençlik filmi, oyuncunun en çok sevilen filmlerinin başında gelir. Filme adını veren şiirin okunduğu sahne tekrar tekrar izlenip gözleri doldurabilir.

5. A Knight’s Tale / Şövalye

A-Knight-s-Tale-heath-ledger
Her karakterin ayrıca keyif verdiği filmlerden biri de Şövalye’dir. Çok sıkı bir mizah anlayışı içeren filmde Heath Ledger sempatiniz iyice zirve yapabilir.

6. Brokeback Mountain / Brokeback Dağı

brokeback-heath-ledger
Heath Ledger’ın oyunculuğu ile yine döktürdüğü film, iki eşcinsel kovboyun hikayesini anlatıyor. Böyle tarif edince kulağa belki biraz tuhaf gelebilir ama aslında oldukça duygusal bir film Brokeback Dağı, önyargısız bir şekilde izlerseniz eminiz siz de bize hak vereceksiniz.

7. The Brothers Grimm / Grimm Kardeşler

The-Brothers-Grimm-heath-ledger
Grimm kardeşleri canlandıran Heath Ledger ve Matt Damon’u çoluk çocukla seyredebileceğiniz eğlenceli bir fantastik film. Eğer seviyorsanız içinde bol bol Grimm masalları karakterlerinden bulabilirsiniz.

8. Lords of Dogtown / Dogtown’ın Lordları

Elden-in-Lords-of-Dogtown
1970’ler California’sında geçen filmde zamane gençlerinin bir dönem oldukça popüler olan kaykay trendine kapılma hikayesini izliyorsunuz. Dogtown’ın Lordları arkadaşlık konusunu ele almış güzel dram filmlerinden biridir aynı zamanda.

9. Casanova

casanova-heath-ledger
Özellikle Avrupa dönem filmlerinden hoşlananların mutlaka izlemesi gereken bir Heath Ledger komedisi Casanova. Ayrıca filmin güzel soundtrack’leri de keyifli geçecek 2 saatinizin bonusu niteliğindedir.

10. The Imaginarium of Doctor Parnassus / Dr. Parnassus

dr-parnassus
2 adet oscar adaylığı olan Dr. Parnassus, Ledger’ın yer aldığı en iyi fantastik filmdir. Bu filmi özel kılan en önemli şey, Ledger’ın film çekimleri henüz bitmeden ölmesi ve onun anısına filmdeki rolünü Jonny Depp, Jude Law ve Colin Farrel’ın devam ettirmesi. Ayrıca bu üç isim filmden kazandıkları geliri Heath Ledger’ın kızına bağışlamışlardır.

11. I’m Not There / Beni Orada Arama

not-here-heath-ledger
Bob Dylan’ın hayatının farklı yönlerini ele alan film Beni Orada Arama, Heath Ledger’ın ölümünden önce son dönemde yer aldığı en iyi filmlerden biri. Bob Dylan’ın müziğine doymak ve tatmin edici miktarda sağlam oyunculuk görmek isteyenler bu filmi mutlaka izlemeli.

12. Candy

muge.list.son.madde
Yine iyi oyunculuk, bol romantizm, biraz kasvet ve etkileyici bir dram izlemek isteyenler için başarılı bir roman uyarlaması Candy.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.