HİNT MUTFAĞI – KUZU BİRYANİ – INDIAN LAMB BIRYANI

TAYVAN TAİPEİ’DE BİR GÜN NASIL GEÇER- SOKAKLARIN TEMİZLİĞİ GÖRÜLMEYE DEĞER

(Pekin) Çin’de Yaşamak, Minik Çinliler Türkiye tanıtımında Halay Çekiyor, Ufkum ile VLOG

ÇİNDE İNANILMAZ BİR GÜN VLOG HAYRED-ÇİN YEMEKLERİ VE GECE HAYATI

Hollywood’a Damga Vuran Eski Toprak 5 Yakışıklı Aktör

ORTAYA KARIŞIK Nisan 5, 2016
1.205

Ülkemizde jön tartışmaları uzun süre yapıldı. Yeni dönem aktörler arasında kimseye jönlük yakıştırılamadı. Cüneyt Arkın, Ediz Hun, Tarık Akan, Kadir İnanır gibi isimlerin yeri bir türlü doldurulamadı. Hollywood bu konuda bizden daha şanslı olsa da yüzyılın başında doğan aktörlere dönüp baktığımızda her birinin şimdiki aktörlerden çok daha değerli isimler olduğunun farkına varırız. Yakışıklılığı ya da karizmasıyla 20. Yüzyılın ilk yarısına damga vuran 5 aktöre baktığımızda bile ne kadar haklı olduğumuzu siz de anlayacaksınız.

Cary Grant

Cary Grant FikriSinema

18 Ocak 1904 tarihinde İngiltere’de doğan Cary Grant, 27 yaşında bir kısa filmle ilk kez kamera karşısına geçti. 1941 yılına kadar 40’a yakın filmde rol alsa da Cary Grant’in sinema severler tarafından yıllar boyu unutulmayan bir isim haline gelmesinde en büyük katkıyı kuşkusuz Alfred Hitchcock’un yönetmenliğinde rol aldığı filmler sağladı. 1941 yılında Suspicion filmiyle ilk kez Hitchcock ile aynı filmde yer aldı. Yakışıklı oyuncu, etkileyici oyunculuğuyla Alfred Hitchcock’un sonraki filmlerinde yer almayı başardı. 1946 yılında rol aldığı Notorious oyuncunun kariyerinin zirve yaptığı film olarak görülebilir. Grant’in en çok sinema severler tarafından en çok bilinen filmi ise 1959 yapımı North by Northwest. 55 yaşında olmasına rağmen karizmasından hiçbir şey kaybetmeyen oyuncu yönetmenliğini yine Hitchcock’un yaptığı filmde o yaşına rağmen nasıl jön olunacağı konusunda ders vermiştir. 1986 yılında Amerika’da hayatını kaybeden Grant’in iki kez Oscar’da En İyi Erkek Oyuncu kategorisinde aday olmasına rağmen ödülü alamamış, 1970 yılında Akademi tarafından Onur Ödülü’ne layık görülmüştür.

James Stewart

James Stewart FikriSinema

Mimar olmak için çıktığı hayat yolunda önce Broadway’de oyunculuk hünerlerini gösteren James Stewart en sonunda sinemaya adım atıp ömrünü sinemaya adamıştır. 1908 doğumlu Amerikalı aktör ilk kez 1935 yapımı The Murder Man isimli kısa filmde rol aldı ve sonrasında kariyerinde hızla ilerledi. Dört yıl sonra oynadığı Mr.Smith Goes to Washington filmiyle Oscar’a aday oldu. Bu filmde canlandırdığı iyi yürekli, saf ve dürüst karakter sonraki filmlerinde de sıkça rol aldığı karakterlere oldukça benzer. Bir yıl sonra Oscar’ı The Philadelphia Story ile ödülü alsa da onun da Cary Grant gibi en bilinen filmleri yönetmenliğini Hitchcock’un yaptığı filmler. Rear Window ve Vertigo oyuncunun kariyerinin en önemli filmlerinden. James Stewart 1997 yılında doğduğu Amerika’da hayata gözlerini yumdu.

Clark Gable

Clark Gable FikriSinema

Bu listedeki oyuncular içerisinde yakışıklılığıyla en çok anılan oyuncu belki Clark Gable’dır. 1901 yılında dünyaya gelen oyuncu kariyerine sessiz filmlerle başladı. 1924 yılında White Man ilk filmi oldu. İki sene boyunca sessiz filmlerde rol alan Gable 1931 yılında The Painted Desert filmiyle artık sesli filmlerde de rol almaya başladı. En İyi Erkek Oyuncu dalında Oscar adlığı 1934 yapımı It Happened One Night, Gable için bir dönüm noktasıydı. 1939 yapımı Gone With the Wind ise yakışıklı oyuncunun sinema tarihine adını altın harflerle yazdırmasını sağladı. Henüz 59 yaşındayken önce kalp krizi geçirdi, on gün sonra da bir kan pıhtısının damarlarını tıkaması sonucu hayatını kaybetti. Öldüğü sırada henüz tamamlanmamış filmi The Misfits’te yoğun bir tempoda çalışması nedeniyle öldüğü konuşulsa da kesin bir şey söylemek mümkün değildi.

Humphrey Bogart

Humphrey Bogart FikriSinema

Humphrey Bogart bu listedeki diğer aktörlere göre kısa boylu ve pek de yakışıklı olmayan bir aktördü, ancak her daim karizmatikti. Amerika’da 1899 yılında doğan Bogart sinema hayatına kısa filmle başlayan bir diğer isim. 1928 yapımı The Dancing Town filmiyle sinemaya adım attı. 1941 yılında Malta Şahini filmi 42 yaşındaki oyuncunun kariyerinin yeniden doğuşu oldu. Bir yıl sonra Casablanca’daki rolüyle sinema efsaneleri arasına girmeyi başardı. Humphrey Bogart, Casablanca filmindeki rolünde tüm karizmasını kullandı ve birçok kadının aşık olmak isteyeceği bir karakter yarattı. Bogart The African Queen filmiyle En İyi Erkek Oyuncu Oscar ödülünü aldı. The Big Sleep ve The Treasure of the Sierre Madre filmleriyle önemli işler yapmaya devam eden oyuncu 57 yaşında kanser nedeniyle hayatını kaybetti.

Gene Kelly

Gene Kelly FikriSinema

1912 yılında doğan Gene Kelly listedeki diğer aktörlere nazaran daha arka planda kaldı. Yakışıklı oyuncu 30 yaşında başlayan sinema kariyerinde zirveyi 40 yaşında Singin’ in the Rain filmiyle gördü. Oscar’a bir kez Anchors Aweigh filmiyle En İyi Erkek Oyuncu dalında aday olan Kelly 1952 yılında yani Singin’ in the Rain filminde rol aldığı yıl Onur Ödülü’ne layık görüldü. 1996 yılında, 83 yaşında hayatını kaybeden oyuncu, erken yaşta hayatını kaybeden Bogart ve Gable’a nazaran daha az filmde rol aldı.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.