HİNT MUTFAĞI – KUZU BİRYANİ – INDIAN LAMB BIRYANI

TAYVAN TAİPEİ’DE BİR GÜN NASIL GEÇER- SOKAKLARIN TEMİZLİĞİ GÖRÜLMEYE DEĞER

(Pekin) Çin’de Yaşamak, Minik Çinliler Türkiye tanıtımında Halay Çekiyor, Ufkum ile VLOG

ÇİNDE İNANILMAZ BİR GÜN VLOG HAYRED-ÇİN YEMEKLERİ VE GECE HAYATI

İşi Gücü Bırakıp Rick & Morty’i İzlemeniz İçin 16 Boyutlar Arası Neden

ORTAYA KARIŞIK Nisan 5, 2016
759

Rick & Morty için son dönemlerin en zekice, en orjinal ve en karanlık şovu diyebiliriz. Hele ki Futurama, The Simpsons, Doctor Who, Adventure Time ve Geleceğe Dönüş’ü seviyorsanız bu diziyi mutlaka izlemelisiniz.

Dizi; alkolik, bencil ve süper zeki bir dedeyle, onun iyi niyetli ve biraz salak torunun paralel evrenler arasındaki maceralarını anlatıyor. Bir kere başladıktan sonra bağımlısı olacağınız dizi için güzel bir haberimiz de var: İlk iki sezon yayınlandı bile! Size tavsiyemiz, iki sezonu da hızlıca bitirmeye çalışmamanız. Daha sonra niye bu kadar hızlı izledim diye üzülmenizi istemeyiz çünkü.

İşte, Rick & Morty’i ‘izleyeceklerim’ listesinin en başına yerleştirmeniz için 16 neden.

1. Yaratıcılık had safhada


Dizinin yaratıcıları; bilimi, komediyi, felsefeyi, evreni, kara mizahı, aile ilişkilerini, daha doğrusu aklınıza gelebilecek her konuyu her formda işleyebilecekleri bir evren oluşturmuşlar. Üzerine her şeyin eklenebileceği senaryoları, birbirinden ilginç hikayeler oluşturmak için mükemmel bir temel oluşturuyor.

2. Sürekli sarhoş gezen dahi Rick


Bilim adamı olan Rick aslında dahiden de öte bir karakter. Evren hakkında neredeyse bilmediği şey yok. Portal tabancasıyla da evrenin istediği yerine gidebiliyor. Biraz Doctor Who’yu hatırlatabilir ama karakter olarak çok farklı. Öncelikle Rick hep sarhoş. Belki de yaptığı deneylerin çoğu bu yüzden sarpa sarıyor. Ayrıca torunu Morty’i de son derece tehlikeli görevlerde ona eşlik etmesi için sürekli ikna ediyor.

3. Gergin ve endişeli torun Morty


Morty biraz gergin ve özgüveni düşük bir karakter. Dedesinin vurdumduymazlığı ve zekasının yanında biraz ezik kalmış diyebiliriz. Morty’i sevdiren de aslında bu yönü. Evrenden evrene sıçrayan sarhoş bir dedenin yanında böyle bir karakterin varlığı, diziye bambaşka bir mizah katıyor.

4. Birbirinden ilginç paralel evrenler


Şu anki dünyamıza benzer olsun ya da olmasın, sonsuz çeşitlikteki paralel evrenler dizinin en önemli konularından biri. Hatta bir bölümde Rick ve Morty, gittikleri paralel dünyadaki hallerinin öldüğünü görünce, ölü bedenlerini kendi evlerinin bahçesine gömüyor. Biraz karışık durabilir ama izleyince her şey daha anlaşılır gelecek.

5. Tahmin edebileceğinizden daha garip bir dizi


Bir bölümde ailenin evcil köpeği insan gibi düşünebilmeye başlıyor ve aileyi kölesi yapıyor. O sırada Rick ve Morty, Morty’nin matematik öğretmeninin rüyasına girerek (Inseptions göndermeleriyle dolu) matematikten yüksek not almanın yolunu arıyor. Spoiler endişesi duymayın, çünkü diziyi izlemeye başladığııznda bu anlatılanlar devede kulak kalacak.

6. Geleceğe Dönüş gibi ama bambaşka

rickandmorty-backtothefuture
Dizi Geleceğe Dönüş filmiyle ortak yanlara da sahip. Yaşlı ve deli bir bilim adamı, ona eşlik eden genç yardımcısı (marty ve morty) ve paralel zamanlara yolculuk. Fakat Geleceğe Dönüş, Rick & Morty’nin yanında biraz nazik kalıyor. Sonuçta Rick alkolik ve bazen tam hıyar biri olabilirken, Morty biraz salak.

7. Futurama, The Simpsons ve Community severler buraya


Dizinin yaratıcılarından biri Community’nin de yaratıcısı olan Dan Harmon. Community’i bilenler burada da mizahın ne kadar kaliteli olabileceğini tahmin edebilir. Dan Harmon diziyi The Simpsons ve Futurama arasında bir şey olarak tanımlıyor. Bize göreyse bundan daha fazlası.

8. Uyarı: Fazlasıyla şiddet içerir


Şiddet içerikli konulardan hoşlanmayan insanlara pek tavsiye edilecek bir dizi değil. Fakat şiddet ve mizahın iç içe olmasını sevenlerdenseniz mutlaka izlemelisiniz. Hatta bölümlerden birinde aralıksız binlerce insan öldürülüyor. Uyarmadı demeyin.

9. Efsane politik göndermeler


Mizahın yanında dolu dolu politik göndermeler de yapılıyor. Dünyada yaşadığımız birçok problemi paralel evrenlerde bambaşka şekillerde ele alan dizi; sistemi ve insanlığı eleştirmekten de geri kalmıyor. Yoksa siz hala Plüton’nun gezegenlikten çıkarılmasının asıl sebebini bilmiyor musunuz?

10. Sosyal mesajlar


Her bölümde sosyal mesaj verme kaygısı gütmese de (-ki çok doğru bir seçim) zaman zaman verilen mesajlarla izleyici tokat yemişe çevirebiliyor. Örneğin Rick, Morty’nin gergin bir anında ona şunları söylüyor: “Hiç kimse bir amaç için var olmaz, hiç kimse hiçbir yere ait değildir, herkes eninde sonunda ölecek. Gel televizyon izle.”

11. Karanlık konular

Mr. Jellybean
Dizide ara ara insanı rahatsız edebilecek içerikler olabiliyor. Örnek vermek gerekirse, bir bölümde Mr. Jellybean (fasulye şeklinde jöleli şeker) karakteri, Morty’e tecavüz etmeye çalışıyor. Olaydan kurtulmasına rağmen Morty bunu kimseye anlatmıyor.

12. Duygusal anları da en az mizahı kadar çarpıcı


Genellikle komedi ağırlıklı olan Rick & Morty, yeri geldiğinde duygusal anlarıyla da içine işliyor. Fakat bunu o kadar güzel yapıyor ki “Ne güzel gülüyorduk ya nereden çıktı şimdi bu ağlamaklı sahne” diye eleştiremiyorsunuz.

13. Dizinin kafası sonradan gelebiliyor


Dizideki kurgunun ve senaryonun ritmi o kadar yüksek ki, bölüm bittikten sonra kendini “Az önce ne oldu” bakışıyla ekrana sırıtarak bakarken bulabilirsiniz. Hatta ardından başka bir şey izlemeye kalkarsanız yüksek ihtimalle sıkılabilirsiniz.

14. Göndermeleri seviyorsanız doğru adrestesiniz


Bölümlerin çoğunda; dizilere, filmlere ve kitaplara dolu dolu göndermeler mevcut. Sevdiğiniz şeylerle geyik yapılması hoşunuza gidiyorsa bir an önce başlamanızı öneririz.

15. Her bölümde farklı bir konu işleniyor


Diziyi izledikten sonra muhtemelen bayılacaksınız ve hemen arkadaşlarınıza önermeye başlayacaksınız. Ama merak etmeyin, sevdiğiniz herhangi bir bölümü açıp arkadaşına izletebilirsiniz. Bilmesi gereken tek şey; Rick ve Morty’nin absürt karakterleri.

16. Çılgın karakter çeşitliliği


Malumunuz konu boyutlar arası yolculuk olunca, birbirinden farklı karakterlerin olması da kaçınılmaz.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.