HİNT MUTFAĞI – KUZU BİRYANİ – INDIAN LAMB BIRYANI

TAYVAN TAİPEİ’DE BİR GÜN NASIL GEÇER- SOKAKLARIN TEMİZLİĞİ GÖRÜLMEYE DEĞER

(Pekin) Çin’de Yaşamak, Minik Çinliler Türkiye tanıtımında Halay Çekiyor, Ufkum ile VLOG

ÇİNDE İNANILMAZ BİR GÜN VLOG HAYRED-ÇİN YEMEKLERİ VE GECE HAYATI

İzlediğinizde Keyfinizi Yerine Getirip Tüm Dertlerinizi Unutturacak 17 Komedi Dizisi

ORTAYA KARIŞIK Nisan 5, 2016
491

Gerçek hayattan sıkılıp dizilere gömülmek ve gerçeklikle tüm bağlarınızı koparmak istediğiniz zamanlar için, elinizde bir liste olsun istedik ve gelmiş geçmiş en eğlenceli dizileri listeledik. Bu dizilerin bazıları çok eski, bazılarıysa yeni. Ama iddia ediyoruz, bunları hatırlamak bile yüzlerinizde tebessüm oluşturacak. Buyrun efendim; izleyin, izlettirin.

1. Friends

1.friends

New York’ta yaşayan 20’li yaşlardaki üçü kadın, üçü erkek, altı kişilik bir arkadaş grubunun yaşamlarını anlatan dizinin çekimleri 10 yıl sürmüş, karakterleri gerçek hayatta olduğu şekilde dizide de aynı oranda yaşlandırılmıştır.

Çocukluk arkadaşı olan Monica ve Rachel, Monica’nın ağabeyi Ross, Ross’un üniversiteden oda arkadaşı Chandler… Chandler’ın ev arkadaşı Joey ve Monica’nın eski arkadaşı Phoebe. Müthiş bir mizah ile dostluk bağlarının içiçe geçtiği dizideki karakterler, 10 sezona yayılan hikaye boyunca izleyiciyle birlikte büyüyüp olgunlaşıyor. Friends, Jennifer Aniston gibi sonradan yıldızlaşacak isimleri kazandıran bir dizi olarak da unutulmazlar arasındadır.

2. Bizim Ev

2.bizim.ev

Çook eskilerden hatırlayacağınız dizi Bizim Ev (Full House),  Eylül 1987’de başlamış, 1995 yılına kadar Amerikan ABC televizyonunda gösterilmiş ve 8 sezon sürmüştür. Dizi, San Fransisco’da üç kızıyla yaşayan dul Bob Saget ile karısının kardeşi John Stamos ile arkadaşı Dave Coulier’in aynı evde geçirdikleri yaşamı anlatmaktadır. Üç kızın ismi D.J., Stephanie ve Michel’dir.

Türkiye’de uzun bir süre Kanal D’de gösterilen dizi dünyanın diğer yerlerinde olduğu gibi bizim ülkemizde de büyük ilgi görmüştü. Diziyi yeniden izlemek muhtemelen pek mümkün değil ancak hatırlamak bile insanı gülümsetiyor. :)

3. How I Met Your Mother

3.how.i.hmym

Romantik adam Ted, iflah olmaz çapkın Barney, haber spikeri Robin, yılların sevgilileri Marshall ve Lily’nin oluşturduğu bu arkadaş grubunun her bölümde farklı bir komik hikayesi var. Yayınlandığı 9 sezon boyunca Amerika’da yaklaşık 10 milyon gibi yüksek bir seyirci ortalaması tutturan How I Met Your Mother, gelmiş geçmiş en iyi komedi dizileri arasında gösteriliyor.

Mart 2014 tarihinde yayınlanan 40 dakikalık özel bölümüyle sevenlerine veda eden bu diziyi, tekrar tekrar izlesek yine sıkılmayız.

4. It’s Always Sunny in Philadelphia

4.it.always.dizi

It’s Always Sunny in Philadelphia, aynı zamanda oyuncuları olan Rob McElhenney, Glenn Howerton ve Charlie Day tarafından yaratılıp geliştirilmiştir. Dizi, kişisel çıkarlarından başka hiçbir şey düşünmeyen ve Güney Philadelphia’da “Paddy’s” adında oldukça başarısız bir İrlanda barı işleten bir arkadaş grubunun başından geçen maceraları anlatmaktadır. Kendilerini “The Gang (Çete)” olarak adlandıran ve yaşlarından beklenenin çok daha azını becerebilen, ahlaki anlayışları oldukça zayıf bir grup arkadaşın başından geçenleri izlerken eğlenmemek imkansız.

5. Seinfeld

5.seinfeld

Gelmiş geçmiş en eğlenceli dizilerden biri olan Seinfeld, Larry David ve Jerry Seinfeld tarafından yaratılmış ve başrol oyuncusu da Jerry Seinfeld olmuştur. Temel olarak New York’un Batı Yakasında geçen dizide, Jerry ve arkadaşları George Costanza, Elaine Benes ve Cosmo Kramer’ın maceraları konu edilmiştir. 90’ların sembolü haline gelmiş bu eğlenceli dizide espriler oldukça incedir, anlayanı kırar geçirir.

6. Coupling

6.Coupling-UK

Susan, Steve, Jeff(4. sezona kadar), Sally, Patrick, Jane bir arkadaş grubudur. Dizideki bölümlerin konusu, genellikle Susan ve Steve’in başından geçen olayları diğer arkadaşlarına anlatmaları ve hayattan buna benzer örnekler bulmalarıyla ilgilidir. Özellikle dizinin lokomotif tiplerinden olan Jeff’in akıl almaz benzetme ve akıl yürütmeleri de buna renk katar.

7. Scrubs

7.Scrubs_10

Yayınlandığı ilk günden beri sadık bir izleyici kitlesine sahip olan dizi, gerçekte var olmayan Sacred Heart hastanesinde geçer. Baş karakter John “J.D.” Dorian’ın iç sesleri ve hayalleriyle renklendirilen anlatım, 20 dakikaya bir dünya sığdırabilecek cinstendir. Tıp okulundan yeni mezun olan J.D. ve üniversiteye başladığı günden beri en iyi arkadaşı olan Turk, Sacred Heart hastanesinde stajyer olarak çalışmaya başlar. Ve olaylar gelişir… Dizideki tüm karakterlerin birleşimi, tam bir komedi şöleni çıkarır ortaya.

8. My Name Is Earl

8.my.name.is.earl

Hayatında kimseye yararı dokunmamış Earl, bir gün kazı-kazan kartından 100.000 dolar kazanır. Ancak ödülü kazandıktan hemen sonra, daha parayı alamadan trafik kazası geçirmesi ve bu sırada da kazı-kazan kartını kaybetmesi yaşamını ne ekersen onu biçersin felsefesine göre düzenlemesine neden olur. Bir liste oluşturur. Bu listeye de hayatında kötülük yaptığı tüm insanların adlarını ve onlara kötülük olarak ne yaptığını yazar ve bu listedeki kişiler onu affettikçe isimlerini silerek listeyi temizlemeye çalışmaktadır. Dizide Earl’ün bunu yaparken başından geçen olaylar anlatmaktadır.

9. Girls

9.girls

Lena Dunham hem dizinin yaratıcısı hem de baş rollerinden biridir. Dizide New York City’de yaşayan 20’li yaşlarda yakın arkadaşların başından geçenler anlatılmaktadır. Dunham, kendi hayat tecrübeleri ve başından geçen bir takım olaylardan ilham alarak, ana karakterin önemli yönlerini, ortaya koymaktadır. Alışılagelmiş Amerikan Rüyası’nı yerle bir eden dizi, inanılmaz hayatın içinden ve oldukça da eğlencelidir.

10. Married With Children

10.Married-With-children-640x370

Dizide Şikago’daki alt tabakadan bir aile olan Bundy ailesinin maceraları anlatılır. Baba Al Bundy başarısız bir ayakkabı satıcısıdır. Anne Peg son derece tembel ve alaycıdır. Kızları Kelly erken yaşta erkeklerle yatmaya başlayan aptal sarışındır. Oğulları Bud ise akıllı olmakla birlikte kendisinin çok ilgili olmasına rağmen kadınlar tarafından pek hoşlanılmayan bir tiptir. Dizi ülkemizde de farklı kanallarda bir süre gösterilmiştir, hatta Türk versiyonu bile çekilmiştir. Televizyon tarihinin en eglenceli dizilerinden biri sayılabilecek bu dizinin içerisindeki mükemmel espriler, üzerinden yıllar geçse de güncelliğini korumaktadır. :)

11. The It Crowd

Television Programme: 'THE IT CROWD' (2007) WITH MATT BERRY, KATHERINE PARKINSON, RICHARD AYOADE, CHRIS O'DOWD Directed By BRAD FURMAN 31 August 2007 SSY98962 Allstar Collection/CHANNEL 4 **WARNING** This photograph can only be reproduced by publications in conjunction with the promotion of the above TV Programme. A Mandatory Credit To CHANNEL 4 is Required. For Printed Editorial Use Only, NO online or internet use.

Dizi, bir İngiliz şirketi olan Reynholm Industries’in bodrum katında bulunan bilgi işlem departmanında geçmektedir. Bu departmanda çalışan Roy ve Moss, kendilerini bilgisayarlara adamış asosyal karakterlerdir. Bu ikilinin ortak özelliği, şirketin üst katlarında bulunan temiz ve aydınlık ofislerde çalışan elemanlardan nefret etmeleridir. Departmanlarının başına bilgisayarın B’sinden anlamayan bir yönetici olan Jen’in gelmesi ise Roy ve Moss’un iyice keyfini kaçırır. Ama daha sonraları bunu eğlenceye dönüştürmelerini bilirler. Bu izlemeye değer dizinin, özellikle teknoloji üzerine olan esprileri, gülmekten yerlerde süründürebiliyor.

12. Spaced

12.spaced

İngiltere’deki yüksek kira bedelleri yüzünden Daisy ve Tom kendilerine kalacak bir ev bulmada sıkıntı yaşıyorlar. Bunun için ikili sevgiliymiş gibi davranarak bir daire kiralayıp burada yaşamaya karar veriyor. Çünkü İngiltere’de bekarlara ev yok. İşte olaylarda burada başlıyor. Beceriksiz bir gazeteci olan Daisy, çizgi film çizeri Tom, askerlikle kafayı bozmuş arkadaş Mike, bir ressam olan alt komşu Brain ve alkolik ev sahibi Marsha bu dizide rollerini o kadar iyi yapmışlar ki dizim izleyenleri kendisine hayran bırakıyor. Dizi kısa sürmesine rağmen izleyenleri kendisine bağımlı yapıyor.

13. Orange Is The New Black

13.orange.new.black

Dizi, New York’da yaşayan biseksüel kadın karakter Piper Chapman’ın etrafında gelişir. Piper on yıl önce üniversitedeyken tanıdığı bir uyuşturucu satıcısı olan kız arkadaşı Alex Vause yüzünden 15 aylık hapis cezası alır. Planları altüst olan Piper, nişanlısı Larry Bloom ile olan New York City’deki normal hayatını bırakarak, cezasını federal hapishanede çekmeye başlar. Piper, Alex’le aynı hapishaneye düşer. Bir müddet sonra Alex’le tekrar bir araya gelir ve hapishanedeki diğer mahkumlarla baş etmeye çalışır.

Dizide kahramanımızın turuncu hapishane giysilerine bürünüp, hapishane kültürünü öğrenmeye ve hayatında inandığı her şeyi sorgulamaya giriştiği, hapisteki ilginç ve lafını esirgemeyen tiplerle beklenmedik dostluklar kurduğu bir döneme, mizahi bir dille tanık eder bizleri.

14. Modern Family

Julie BOWEN, Sarah HYLAND, Ty BURELL, Ariel WINTER, Nolan GOULD

Dizi, üç aile ve üç ayrı yaşamı ele alıyor. İlk ailemizin reisini “Evli ve Çocuklu” dizisinde ünlü Al Bundy karakterini canlandıran Ed O’Neill, Jay Pritchett karakteriyle canlandırıyor. Jay kendinden çok daha genç bir eşe sahiptir ve Gloria adlı genç eşinin bir de Manny adlı oğlu bulunmaktadır. Jay, Manny’e bir yandan üvey babalık yapmaya çalışırken öteki yandan da genç eşini başkalarına kaptırmamaya çalışmaktadır.
İkinci ailemiz ise Phil ve Claire Dunphy çiftidir. Claire, Jay Pritchett’in öz kızı, Phil ise damadıdır. Phil ve Claire çiftinin Haley, Luke ve Alex adın da üç çocukları bulunmaktadır.  Aile’nin en büyük problemi yaramaz oğulları Luke ve erkek arkadaş sorunları başlayan kızları Haley ve Alex’dir.
Üçüncü ailemiz ise eşcinsel bir çiftten oluşuyor, Mitchell ve Cameron. Mitchell, Jay Pritchett’in öz oğlu. Bu çiftimizin Vietnam’dan evlat edindikleri Lilly adlı bir de bebekleri bulunmaktadır.
Modern Family son zamanların en çok izlenen komedilerinden bir tanesi ve 2014 Emmy Ödüllerinde komedi dalında en iyi dizi seçilmişti.

15. The Office

15.the.office

Çalışanlarının mutluluğunu gözeterek şirket kurallarını esnetmeye çalışan, ara sıra masumane oyunların kurbanı, kaba ve taş kalpli bir şef: Michael Scott.

Hepsinin kendince takıntıları olan farklı yaş gruplarından personeliyle ile The Office çalışanlarının hayatlarına şöyle bir göz atıyor; bıkkın aynı zamanda yetenekli satış elemanı Jim, onun sosyopat, yalaka düşmanı Dwight, kibar ve dürüst resepsiyonisti Pam ve isteksiz, kayıtsız stajyeri Ryan. Sizi güldürürken rahatsız eden dizi, bir başkası yerine utanmak hissini de size bire bir yaşatıyor.

16. Louie

16.Louie

Lucky Louie ile tanınan Louis C.K. yazıyor, yönetiyor, başrolde oynuyor. Dizide yeni boşanmış, iki çocuklu stand-up komedyeni Louis C.K’nin kurgusal bir versiyonunun New York’ta yaşadıkları anlatılıyor. Louis C.K hayatını, dünya görüşünü, nefis bir kara mizahla harmanlıyor, ekrandaki belki de gelmiş geçmiş en iyi komedilerden biri ortaya çıkıyor.

17. İşler Güçler :)

17.isler.gucler

Keyfinizi yerine getirecek diziler arasında buna yer vermesek olmazdı. İzlemeyen var mıdır bilmiyoruz ama kısaca anlatmak gerekirse:

Ahmet, başrol oynadığı günlerin özlemini çekmekte, mazideki başarılarının göz ardı edilmesinden şikayet etmektedir. Kendisinin artık tanınmadığını düşünmekte ve bu yüzden herkese sitem etmektedir.

Murat, mesleğinin gereklerini yapmaya çalışırken , kendisini terketmiş olan eski sevgilisiyle beraber çalışmanın zorluklarını yaşamaktadır.

Sadi, gümrük memurluğunu oyuncu olmak için bırakmış, para dertleri ve ailevi sorunlarla uğraşmaktadır. Figüranlık yaptığı dizisinden başka gelir kaynağı olmayan Sadi için ‘Meslek Hikayeleri’nin yayınlanması ve ücretlerini almaları çok önemlidir. Bu sıra da programın Yapımcısı ve yapım ekibi işleri kolaylaştırmamakta güçleştirmektedir.

İşte bu üçlünün yaşamının anlatıldığı dizi tekrar tekrar izlenilip asla sıkılınmayacak türden. İzleyenler bilecektir ki, aynı bölüm içinde, insanı hem çok güldürür, hem de yerli yersiz ağlatır.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.