HİNT MUTFAĞI – KUZU BİRYANİ – INDIAN LAMB BIRYANI

TAYVAN TAİPEİ’DE BİR GÜN NASIL GEÇER- SOKAKLARIN TEMİZLİĞİ GÖRÜLMEYE DEĞER

(Pekin) Çin’de Yaşamak, Minik Çinliler Türkiye tanıtımında Halay Çekiyor, Ufkum ile VLOG

ÇİNDE İNANILMAZ BİR GÜN VLOG HAYRED-ÇİN YEMEKLERİ VE GECE HAYATI

Kadın Filmlerinden Seçmece Müziklere 11 Seçenekli İstanbul Etkinlik Rehberi

ORTAYA KARIŞIK Nisan 5, 2016
1.015

Haftanın ajandasına Chantal Akerman‘dan Kira Muratova‘ya, Kate Barry‘den Cate le Bon‘a; kadınlar damgasını vuruyor. Çeşitli etkinliklerle Emekçi Kadınlar Günü‘nü kutlarken, Kısa Film Festivali‘nden de geri kalmıyoruz. Pek tabii araya doyumluk konserler de sıkıştırıyoruz.
Herkese iyi hafta sonları, iyi haftalar diliyoruz.

1. Müzik – Emancipator | 4 Mart

emancipator
Babylon Bomonti / saat 22.30

Henüz 18 yaşında yayınladığı ilk albümü ‘Soon It Will Be Cold Enough’ ile ‘electronica’ meftunlarının dünyasına bir güneş gibi doğmuştu. O gün bugündür yayınladığı müziklerle çıtayı düşürmeden, bizleri downtempo’nun dinginliğinde ağırlamaya devam ediyor Emancipator, namı diğer Douglas Appling. Kendisi yeniden şehrimizde.

2. Müzik – Doug Shipton / DJ soFa | 4 – 5 Mart

doug shipton
Arkaoda / saat 22.00 – Coop / saat 21.00

Pek çok sevdiğimiz plak şirketi Finders Keepers’ın kurucularından, Manchester merkezliTwisted Nerve Records’un öncülerinden, on parmağında çok marifetli prodüktör Doug Shipton; Brüksel’in en vizyoner DJ’lerinden, plak meftunu DJ soFa ile birlikte bir İstanbul çıkarması yapıyor. Cuma gecesi Arkaoda’yı, Cumartesi gecesi de Coop’u sallıyorlar. Duymayan kalmasın.

3. Müzik – Parov Stelar Presents: Max the Sax | 5 Mart

max the sax
Roxy / saat 22.00

Max the Sax’i, Parov Stelar’ın kıymetli bir parçası olarak tanımıştık. Topluluğun ‘funk’ dolgulu, hissiyatlı müziğini; ‘swing’ kokulu saksafonu ile dolduruyordu kendisi. Avusturyalı müzisyen, artık yoluna yalnız devam ediyor. Elinde saksafonu, popüler ritimleri caz ile sosluyor. Bir süredir turlamakta olduğu şehirlere, bu hafta İstanbul ve Ankara’yı da ekliyor.

4. Sinema – Kira Muratova: Gölgede Kalan Aşk | 5 – 19 Mart

kira muratova
Pera Müzesi

İzleyeni içine alan sinema dili, görselleştirdiği hikayeleri ve trajedileri; dur durak bilmeden her daim otoriteyi açıkta avlayan cesareti… Kira Muratova, filmleri ile savaş sonrası Sovyet/Rus sinemasının güçlü kadın seslerinden biri olarak kalmayıp, bizzat Rus sinemasını dönüştürenlerden oldu.

Nesiller boyu yasaklanan filmlerinde, gördüklerini ve hissettiklerini kadraja oturtmaktan geri durmayıp beladan uzak kalamayan başını paha biçilemez esinlerle ve ödüllerle taçlandırdı. Muratova’nın iktidarlar eskiten nefes kesici filmografisinden 6 filmlik bir seçki, Pera Film’in yeni programında meraklılarına kavuşuyor. Detaylar için şuraya.

5. Müzik – God Is An Astronaut & Ozric Tentacles & Project RnL | 6 Mart

god is an astronaut
KüçükÇiftlik Park / saat 18.00

Şehrimizce pek sevilen, ziyaret sıklığına bakılırsa şehrimizi de pek seven İrlandalı post-rock topluluğu God Is An Astronaut yeniden İstanbul’da. Bu sefer kendilerine, İngiltere’nin emektar space rock’çuları Ozric Tentacles ve İsrailli progresif’çiler Project RnL eşlik ediyor. Gürültüyle hemhal olup enstrümantal ambiyanslarda kendimizden geçeceğimiz bir akşam olması temennimiz.

6. Festival – 12. Akbank Kısa Film Festivali | 7 – 17 Mart

akbank kisa film 2016
Akbank Sanat

Günümüz sinema sanatının tabiri caizse başlangıç çizgisi, yaratıcılığın konsantre hali, seyirlerin bir nefesliği; kısa filmler İstanbul’u yine yeniden görsel hazlarla doldurmaya hazırlanıyor. Bu sene 12.’si gerçekleşecek olan Akbank Kısa Film Festivali, dumanı üzerinde ‘Perspektif’ kategorisi ile kapsamını daha da genişletiyor. 28 farklı ülkeden 104 filmin gösterileceği festivale bu sene, Macaristan’dan kısalar ve Cafer Panahi sineması damga vuruyor. Etkinlik detayı ve program için şuraya.

7. Müzik – Mustafa Özkent ve Belçika Orkestrası | 9 Mart

mustafa ozkent
Babylon Bomonti / saat 21.30

Anadolu funk’ın ta kendisi, saykodelik’in jenerasyonlardan taşan temsilcisi, zamanının pek çok ötesi, gönüllerimizin Dr. Frankestein’i Mustafa Özkent; Çarşamba akşamı Babylon’da. Tam 27 yıl gecikme ile yerde ararken gökte bulduğumuz kıymelimiz. Geç kavuştuk, hiç ayrılmayalım istiyoruz.

8. Müzik – Dan Deacon | 9 Mart

dan deacon
Salon İKSV / saat 21.30

Avant-garde müzik mecralarının en tuhaf isimlerinden biri Dan Deacon. İlk dinlendiğinde insanda ufak yollu bir şok etkisi, ardından bir inkar hissi hemen akabinde de bağımlılık yaratıyor. Bilhassa Spiderman of the Rings ile demir attığı playlist’lerimizden kolay kolay çıkacakmış gibi görünmüyor.

Elektronik müzikte deneysellik bugünkü kadar popüler değilken, alışılmışa meydan okuyan; elinizi sallasanız bir ‘deneysel’e çarpacağınız bugün ise hala tuhaf, hala sıra dışı, hala hayret ettirici kalmayı başaran sevdiceğimiz Dan Deacon, Çarşamba gecesi şehrimizde.

9. Sergi – Actrices: Kate Barry | 9 Mart – 18 Nisan

actrices
Fransız Kültür Merkezi

Fransız Kültür Merkezi, Emekçi Kadınlar Günü’nü leziz bir fotoğraf sergisi ile karşılıyor. Sergi, 2013 yılında kaybettiğimiz; Vogue ve The Sunday Times Magazine gibi önemli yayınlarda çalışmış; kadınların yapay olmayan, en dürüst ve en içten hallerini portreleyen işleri ile tanınanKate Barry’nin fotoğraflarına ev sahipliği yapıyor.

25 kadın sanatçının fotoğraflarının sergileneceği etkinlikte; Isabelle Adjani, Jane Birkin,Monica Belluci, Laetetia Casta, Sophia Coppola, Sophie Marceau ve Audrey Tautou gibi ünlü isimlerin Kate Barry imzalı fotoğrafları yer alıyor. Kendisinin Jane Birkin ve John Barry’nin kızı olduğunu da hatırlatmadan geçmeyelim bu arada. Detaylar için şuraya.

10. Müzik – Cate le Bon | 10 Mart

cate le bon
Salon İKSV / saat 20.30

İlk olarak, bir solo turnede Gruff Rhys (Super Furry Animals)’a eşlik ettiğinde geniş kitlelere tanıtmıştı kendini. Sonrasında yine Rhys’ın leziz bir projesi olan Neon Neon’a konuk vokalleri ile renk getirmişti. Enerjik vokalleri, mutlu şarkıları ve görenleri büyüleyen sahne halleri sağolsun kısa zamanda hem kendini hem okyanusları aştı Cate le Bon. Galler’den Los Angeles’a uzanıp, dinledikçe tatlanan albümler yayınladı. Kendisi Perşembe gecesi İstanbul’da.

11. Sinema – Chantal Hakkında Her Şey | 10 – 20 Mart

chantal akerman
İstanbul Modern

İstanbul Modern Sinema yeni programında, Filmmor Kadın Filmleri Festivali işbirliği ile, geçtiğimiz Ekim ayında kaybettiğimiz Belçikalı yönetmen Chantal Akerman’ın tekrar tekrar görülesi filmlerine ev sahipliği yapıyor. Kariyeri boyunca filmlerinde kadın, soykırım, aidiyet ve sürgün gibi konuları işleyen Akerman, hem feminist hem de avant-garde sinemaya ilham veren başarılı isimlerin başında geliyor. Chantal Akerman filmlerine ek olarak, kendisini konu alan bir belgeselin de gösterileceği program hakkında detaylı bilgi için sizleri şuraya alalım.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.