HİNT MUTFAĞI – KUZU BİRYANİ – INDIAN LAMB BIRYANI

TAYVAN TAİPEİ’DE BİR GÜN NASIL GEÇER- SOKAKLARIN TEMİZLİĞİ GÖRÜLMEYE DEĞER

(Pekin) Çin’de Yaşamak, Minik Çinliler Türkiye tanıtımında Halay Çekiyor, Ufkum ile VLOG

ÇİNDE İNANILMAZ BİR GÜN VLOG HAYRED-ÇİN YEMEKLERİ VE GECE HAYATI

Leonardo DiCaprio’nun 8 Unutulmaz Filmi

ORTAYA KARIŞIK Nisan 5, 2016
981

The Revenant vizyona girmeden önce Leonardo DiCaprio’nun filmografisine bakmak, bu filme kadar neler yaptığını hatırlamak istedik. James Cameron, Steven Spielberg, Martin Scorsese, Christopher Nolan ve Quentin Tarantino gibi yönetmenlerle çalışma fırsatı yakalamış olan oyuncu hiçbirisinin yüzünü kara çıkartmamayı başarmış gibi görünüyor.

Titanik

Titanik Leonardo DiCaprio FikriSinema

DiCaprio’nun adını tüm dünyadaki sinema severlere duyuran film kuşkusuz Titanik. Terminatör ve Aliens gibi sert filmler çeken James Cameron’un Titanik’i nasıl yorumlayacağı merak edilmiş, oyuncu tercihleri de tartışılmıştı. Ancak aksiyon kadar romantizmin de üstesinden gelen yönetmen Leonardo DiCaprio ile Kate Winslet arasındaki aşkı başarıyla yansıtmış, filmin aksiyonu en bol sahnesi olan geminin batışını ise adına yakışır şekilde çekebilmişti. Hem Leonardo DiCaprio hem de Kate Winslet rollerinin altından kalkmış ancak bu filmden sonra DiCaprio’nun üzerine “bebek yüzlü” imajı yapışmıştı.

Sıkıysa Yakala

Sıkıysa Yakala Leonardo DiCaprio FikriSinema

Leonardo DiCaprio, Titanik ve sonrasında üzerine yapışan “bebek yüzlü oyuncu, fazlası değil” imajını Sıkıysa Yakala filmiyle kırdı. Genç yaşında dolandırıcılığa başlayan Frank Abagnale Jr.’ın hikayesinin anlatıldığı filmde Tom Hanks ile birlikte iyi bir uyum yakaladı ve belki de kariyerini yeniden başlattı. Gerçek hikayeden uyarlanan filmde doktor, avukat, pilot gibi farklı meslekleri dolandırıcılığında kullanan Abagnale, kısa zamanda sahte çek konusunda “uzman” olmuştu. Kalbinin derinliklerinde daima bir hüzün taşıyan bu dolandırıcının her duygusunu seyirciye yansıtmayı başaran Leonardo DiCaprio sadece “Titanik’teki çocuk” olarak anılmak istemediğini kanıtladı.

Köstebek

Köstebek Leonardo DiCaprio FikriSinema

Film aldığı Oscar ödülü ile tartışmalara yol açmış, Martin Scorsese’ye Oscar vermek için verildiği görüşünü savunanlarca pek beğenilmemiştir. Ancak stratejileri, komplo teorilerini ve öyle olsa böyle olmazdıları bir kenara bıraktığımızda filmin oldukça başarılı olduğu inkar edilemez. DiCaprio’nun ise bu filmde Sıkıysa Yakala’daki performansının üzerine çıktığını, yarattığı sert karakterle oyunculuğunda yeni bir ufuk açtığını belirtmek gerek. Leonardo’nun kariyerine bakıp çocukluğu bir önceki filmle son buldu diyorsak, ergenliği de bu filmle bitti diyebiliriz.

Kanlı Elmas

Kanlı Elmas Leonardo DiCaprio FikriSinema

Oyuncunun filmleri düşünüldüğünde kuşkusuz çoğu sinema sever için ilk akla gelen film olmaz Kanlı Elmas. Ancak elmas için kullanılan insanların dramı, duygusal konusu ve oyuncunun performansı açısından diğer filmleri kadar önemli bir yapımdır. Dediğimiz gibi çocukluk ve ergenliğini atlatan DiCaprio’nun olgunluk çağının başlangıcıdır.

Zindan Adası

Zindan Adası Leonardo DiCaprio FikriSinema

Martin Scorsese yönetmenliğinde Dennis Lehane’ın kitabından uyarlanan Zindan Adası Stephen King romanlarını aratmayan bir gerilim filmi. Scorsese’nin neden iyi bir yönetmen olduğunu bir kez daha kanıtladığı tam bir yönetmenlik başarısı. DiCaprio ise oyunculuğu ile Scorsese’nin işini oldukça kolaylaştırıyor. Türünün öne çıkan yapımları arasına girmeyi başaran Zindan Adası’nda Leonardo DiCaprio

Başlangıç

(L-r) JOSEPH GORDON LEVITT as Arthur and LEONARDO DI CAPRIO as Cobb in Warner Bros. Pictures’ and Legendary Pictures’ sci-fi action film “Inception,” a Warner Bros. Pictures release.

Akıl Defteri, Batman ve Prestij filmleriyle hayatımıza giren ve her filmiyle çıtayı çok ama çok yükselten yönetmen Christopher Nolan adına yakışır bir filmle kariyerine devam ederken başrol olarak Leonardo DiCaprio’yu tercih ediyor. O da birbirinden değerli oyuncuların arasından sivrilmeyi başarıyor. Rüyaların içine girip bilinçaltını okuyabilen, rüyaları istedikleri gibi tasarlayabilen bir ekipte artık kabusa dönüşen bir rüyadan kaçmaya çalışan Cobb’un sakin ve bilge tavırlarını oyunculuğuyla tamamlayan Leonardo DiCaprio bu filmle birlikte adını elit oyuncular arasına yazdırıyor. Hangi filmde oynarsa oynasın o film izlenir denilen oyunculardan birisi de artık Leonardo DiCaprio oluyor.

Zincirsiz

Zincirsiz Leonardo DiCaprio FikriSinema

Scorsese, Spielberg, Cameron gibi yönetmenlerle çalışan Leonardo DiCaprio yeni bir dönüm noktasına sinemanın asi çocuğu Tarantino ile çalışarak varıyordu. Zincirsiz, kölelik sorununu merkezine koyan bir western. Tabi ki Tarantino bakışıyla. Tahmin edeceğiniz gibi bolca kan gördüğümüz filmde kritik bir role sahip Leonardo DiCaprio; Jamie Foxx, Christoph Waltz ve Samuel L. Jackson’a göre pek ön planda değil. Bu anlamda oyuncunun varlığı önceki filmleri kadar hissedilmez. Özellikle Christoph Waltz’ın oyunculuğu filmde birçok şeyi gölgede bırakır. Ancak yardımcı oyuncu olarak izlediğimiz DiCaprio rolünün gereklerini bilen ve abartıya kaçmayan oyunculuğuyla iyi ki oynamış dedirtiyor.

Para Avcısı

The-Wolf-of-Wall-Street

Yine bir Scorsese DiCaprio işbirliği. Bu kez Scorsese’nin DiCaprio’yu daha da ön plana çıkarttığı, ilkokulda şiir okuyan çocuğuyla gurur duyan babalar gibi çocuğunun şiirini okumasını seyrettiği ve DiCaprio’nun yönetmeni mahcup etmediği bir film. Çok kalabalık, gürültülü, hengameli sahneler içinde bile oyuncuyu ayrı bir yere koyup ön plana çıkartan Scorsese, Oscar alamayan oyuncusunu ödüle hazırlamış gibiydi. Ancak Leonardo’nun şansızlığı karşısında Sınırsızlar Kulübü filmindeki rolüyle Matthew McConaughey’in yer alması olacaktı. Üstelik, Matthew McConaughey’in bu filmde de ufak bir rolü olması ve Leonardo DiCaprio karşılıklı yer aldıkları bir sahnede sanki ödül töreninden sonra gerçek hayatta karşılaşmışlar da ödülü alması için neler yapması gerektiğini anlatıyormuş gibi görünmesi işin ironik kısmı. Sonuçta Oscar alamamak Leonardo’nun bu filmdeki sıra dışı oyunculuğunu gölgelemeyecektir.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.