HİNT MUTFAĞI – KUZU BİRYANİ – INDIAN LAMB BIRYANI

TAYVAN TAİPEİ’DE BİR GÜN NASIL GEÇER- SOKAKLARIN TEMİZLİĞİ GÖRÜLMEYE DEĞER

(Pekin) Çin’de Yaşamak, Minik Çinliler Türkiye tanıtımında Halay Çekiyor, Ufkum ile VLOG

ÇİNDE İNANILMAZ BİR GÜN VLOG HAYRED-ÇİN YEMEKLERİ VE GECE HAYATI

‘Ne Dövmesi Yaptırsam’ Diyenlere Mistik Kültürlerden 30 Dövme Önerisi

ORTAYA KARIŞIK Nisan 5, 2016
1.723

Mezara kadar götüreceğiniz dövmenin size özel ve farklı bir şey olması gerektiğini düşünüyorsanız doğru yerdesiniz. Dinlerin unutulmuş ve mistik kültürlerin tozlanmış sembollerini bir araya getirdik. İşte kafa açıcı 30 dövme önerisi.

Sihilik Ek onkar

 

ek onkar

‘Tanrı birdir’ anlamına gelen Guru Granth Sahib’in bu ilk iki kelimesi Sihlerin en çok tekrarladığı kelimelerdir.  Hindistan’ın kuzeyinde ortaya çıkan ve tek tanrılı bir inancı olan Sihilik türlü türlü ilginç sembollerle dolu.

Gökkuşağı yılanı

AboriginalSnakeTuzzles
Avusturalya Aborjinleri’nin Gökkuşağı miti mevsimsel değişiklikler ve insanın suya bel bağlamasıyla ilgilidir.  Gökkuşağı yılanı su çukurlarında yaşar, böylece en değerli yaşam kaynağını da kontrolü altında tutar.

Chang E

odak
Savaş tanrısı ve seçkin bir ok atıcısı olan Houyi’nin karısı Chang’e gökyüzünde yaşar. Çin’de halen kutlanmakta olan geleneksel Ay Takvimi’nin 8. ayının 15. günü Ay Bayramı’dır.

Cihuacoati

jaime-carbo-cihuacoatl

Aztem toprak ve ölüm tanrıçası Cihuacoati, hayatın sürmesi için ölüm yutardı. Adı ‘yılan kadın’ anlamına gelen ve kimi zaman kollarında çocukla resmedilmiştir.

Vulkan

sidal
Roma tanrısı Vulkan  ateş yanardağlar ve zaatkarlığı temsil eder. Özellikle iş koliklere tavsiye edilir 😉

Neptün

neptün
Yunan Tanrısı Poseidon’un Roma’daki karşılığı olan Neptün deniz tanrısıydı. Depremlerde ve fırtınalarda ortaya çıkardı. İster figürün kendisi ister sadece mızrağı farklı bir dövme arayanlar için ideal.

Cennetin dört ırmağı

dövme (1)

İncil’deki Cennet Irmanları Hayat Ağacı’nın köklerinden doğarak dört ana yönde akar. Suları yaşam ve beslenmeyi temsil eder.

Flora

flower_tattoo_20c
Roma mitolojisinde Flora ilkbahar ve çiçeklerin tanrısıdır. Yaşam döngüsünde yenilenmeyi temsil eder. Sembolü zambaktır.

Ceres

wenceslaus_hollar_mythology_religious_prints_2
Roma bereket tanrıçası Ceres’in insanlara buğdayı nasıl yetiştirip kucaklayacaklarını öğrettiğine inanılırdı. Genellik boynundan başaktan  bir kolye ve bir meyve sepetiyle tasvir edilir.

İncir ağacı

figdrawing
İlk zamanlardan beri besin kaynağı olan incir Asya , okyanusya ve Mısır’da Hayat Ağacı olarak tanımlanır. Doğurganlık, barış ve bolluğu temsil ederdi.

Yggdrasil

Yggdrasil
Kuzey Mitolojisinde yaşam ağacı devasa bir dışbuda olan ve tanrılar, insanlar ölümler alemlerini birbirine bağlayan Yggdrasil’di. Köklerinden bir çeşme, ondan da ırmaklar doğardı.

Şiva

Shiva
Çoğunlukla tacı andıran gür saçlarla tasfir edilen Şiva sihirli bir güç ve enerji kaynağı olduğuna inanılan saçlarını asla kesmez.

Ma’at

maat-winged

Kanatlı tasfirinde ilahi korumayı temsil eden Ma’at başındaki bantta gerçeği temsil eden bir kuştüyü taşır. İnsanlar öldüğünde yürekleri bu kuş tüyüyle tartılır ve yalnızca hafif olanlar ölüler alemine gidebilirdi.

Vudu  Vever

vudu
Vudu ritüellerinin başında Leo çağırmak için kullanılan Vever , Vudu bebeklerini büyülemek için kullanılır. Genelde bu semboller isme göre tasarlanırdı.

Kerunnos

1282383_com_cernunnos
Eski kelt ormanlar ve orman hayvanları tanrısı boynuzlu Kerunnos’u temsil eder. Cadılar ve vikalar’ın vazgeçilmez sembollerinden bir tanesidir.

Ichthys

2000px-Ichthus.svg
Özellikle milimaslist dövmeler tercih edenlerin bayılacağı Ichthys, eskiden bereket tılsımı olarak kullanılırdı. Kuzey Amerika’da balık gizli bilgi simgesi bir totem hayvanıdır.

Kamerun Maskesi

kamerun

Güç ve zenginliğin sembolü olan Kamerun fil ve leoparı temsil eder. Kral istersen kendini bir hayvandan diğerine döndürebilir.

Çifte holezon

helezon

T’ai Chi çemberi benzeri bu sembol ölümün ardından yeniden doğuşu simgeler. Bir nevi sonsuzluk sembolüdür.

Kreta Labirenti

labirynt

Bilinen en eski labirent desenlerinden biri olan Kreta, kötü ruhlara kurulan tuzağı temsil eder. Nazarı defetmek için ideal.

Zerdüştiler

ZERdüştiler

Dünya’nın eski tek tanrılı dinlerinden birisi  olan Zerdüştiler’in en bilinen sembolü olan Faravahar ya da Ferohar adlı koruyucu meleği temsil eder.

Ganga

ganga

Hinlerin nazar boncuğu niteliğindeki Kutsal Ganj ırmağının suyunu temsil eden Hint Tanrıçası Ganga , bereketi ve kara ile denizin bilgeliğini simgeleyen balık ve timsah karışımı olan tasfir edelir.

Dewi Sri

tijili-present-2-35
Bali ve Java’daki yıllık pirinç şenliğinde tanrıça Dewi Sri’ye adanmıştır. Bazı sembollerde elinde tuttuğu nilüfer yeniden dirilişi simgeler.

Aten

su-symbol-egyptian-aten-red

Aten Mısır mitolojisinde güneş tanrısı veya güneşin ruhunu simgeler.

Sleipnir

sleipnir
Sekiz ayağı pusula yönlerini ve Sleipnir’in hem hava hem de karadaki hareket yeteneğini gösterir. Aslında tam da bir ‘gezgin’ dövmesi olduğunu söyleyebiliriz.

Defne

defne

Birçok kültürde kendene yer edinmiş olan defne ölümsüzlük sembolüdür. Yunan ve Roma geleneğinde zafer, barış ve arınmayı temsil eder.

Banyan

banyan

Hindular için kutsal olan banyan geniş örtüsü dolayısıyla ölümsüzlüğü simgelerken  havadaki kökleri de ruhlar alemini temsil eder.

Janus

janus
Romalı tanrı Janus, iki yöne yani hem geleceğe hem de geçmişe bakabilmekteydi. Bu iki baş dünyaya giriş ve çıkışları kontrol eder korurdu.

Anansi

andinkra

Bu Batı Afrika işareti örümcek ağını simgeler ve insanların yaradılışına yardım eden örümcek  kahraman Anansi’yi temsil eder.

Ein Sof

ein

Yahudi mistisizminin bir dalı olan Kabala’nın en tanınmış sembollerinden olan Ein Sof yaratılıştan önce varolduklarını düşündükleri sonsuzluğu temsil eder. Aynı zamanda Tanrı’nın ışığıdır.

Khanda

Khanda
Sih inancının amblemi Khanda hakikat ve adalet simgesi iki kenarlı kılıç ile Tanrının gücünü temsil eden dıştaki iki kılıçtan oluşur. Ebediyet sembolü daire bir silahı, çakrayı temsil eder.
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.