HİNT MUTFAĞI – KUZU BİRYANİ – INDIAN LAMB BIRYANI

TAYVAN TAİPEİ’DE BİR GÜN NASIL GEÇER- SOKAKLARIN TEMİZLİĞİ GÖRÜLMEYE DEĞER

(Pekin) Çin’de Yaşamak, Minik Çinliler Türkiye tanıtımında Halay Çekiyor, Ufkum ile VLOG

ÇİNDE İNANILMAZ BİR GÜN VLOG HAYRED-ÇİN YEMEKLERİ VE GECE HAYATI

Rakel Dink’in Yürekleri Yaralayan Sözleriyle Hrant Dink ve 19 Ocak’ta Ne Olmuştu

ORTAYA KARIŞIK Nisan 5, 2016
555

Tam 9 senedir soruyoruz: 19 Ocak’ta ne olmuştu?

Biz cevaplayalım: Yakın tarihimizdeki bitmek bilmeyen kara lekelerin en büyüklerinden biri olan bir cinayet işlendi. 19 Ocak 2007’de Hrant Dink öldürüldü.

Bugün size kardeşimiz Hrant’ı anlatmayacağız. O kara gün 19 Ocak 2007’yi Hrant’ın eşi Rakel Dink’in sözlerinden anlatacağız ki bu sözler bazı akıllara kazınsın ve hiç unutulamasın.

“Sabah saat on buçukta evden ayrıldı diye hatırlıyorum. Her zamanki gibi az da olsa yaptı kahvaltısını. Ayrılırken biraz keyifsizdi. Bir şey takılmıştı kafasına. Öperek yolcu ettim.

1hrantrakel

Üzülme, dedim, çok da önemli değil bu sıkıntılar. Akşama döndüğünde geçer, dedim.

2hrantkaldirim

Önemli olan varlığımız, gibi bir şeyler söyledim. Böyle bir konuşma oldu aramızda.Sonra o işine gitti. Benim de dua toplantım vardı, oraya gittim. (…)

3hrantvapur

Telefon çaldı. Oğlum, mama nerdesin? Dua et, diyordu. Sesi titriyordu. Dedim oğlum, sen nerdesin, orada kal ki ben geleyim. Kendisine bir şey oldu sandım. Yok bir şey mama, sen dua et…

4hrantmarti

Onun telefonu kapandı, Sera aradı. Mama, babam, dedi. (…)

5hrantagos

Evdekilere de bağırıyorum. Kimse bana engel olmasın. Agos’a gideceğim.

6hrantgul

Benimle gelmek isteyen varsa gelsin diye. İki arkadaşımla bindik taksiye. O yol da bir türlü bitmek bilmedi. Gittimse Ararat’la Sera’yı orada gördüm. Orada sarıldım onlara.

8hrant54

İnsanoğlu çok garip! O an çocuklarımın boynu bükük artık diye düşündüm. Eziklik, babasızlık, kanatlarının kırılmış olduğu… Böyle düşünceler üşüştü zihnime. Bu düşünceler içinde sarıldım onlara.

10hrantanma

Ben gittiğimde eşimi kaldırmışlardı. Kanını gördüm kaldırımın üstünde. Sonra hep üzüldüm, niye uzanıp oraya, yanına yatmadım diye. Sonra hep üzüldüm…

7hrantayakkabi

Çıkarken Agos’tan, baktım orayı sabunla suyla yıkıyorlar. Temizlemeye çalışıyorlar. Sanki temizlenirmiş gibi. Suyla sabunla temizlenir mi dökülmüş kan?”

9hrantanma

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.