HİNT MUTFAĞI – KUZU BİRYANİ – INDIAN LAMB BIRYANI

TAYVAN TAİPEİ’DE BİR GÜN NASIL GEÇER- SOKAKLARIN TEMİZLİĞİ GÖRÜLMEYE DEĞER

(Pekin) Çin’de Yaşamak, Minik Çinliler Türkiye tanıtımında Halay Çekiyor, Ufkum ile VLOG

ÇİNDE İNANILMAZ BİR GÜN VLOG HAYRED-ÇİN YEMEKLERİ VE GECE HAYATI

Rotasını Mart’a Çeviren 12 Seçenekli İstanbul Etkinlik Rehberi

ORTAYA KARIŞIK Nisan 5, 2016
549

Bağımsız Filmler Festivali, Caz Şubatı derken Şubat’ı da tükettik işte. Hele bir de, Pazar gecesini Oscar töreni ile Pazartesi’ye bağlayalım, ver elini Mart ayı o zaman. Bahar adım adım bize yanaşa dursun, İstanbul ajandası yine etkinlik peşinde, durulmuyor; gündüz geceye, gece gündüze karışıyor. İyi haftalar dileriz, herkese.

1. Müzik – William Basinski & Dopplereffekt | 26 Şubat

william basinski
Borusan Müzik Evi / saat 21:00

Bir Nova Muzak etkinliği ile başlayalım haftanın ajandasına. Haberi duyduğumuzdan beri bir heyecan, bir heves; Şubat’ı zor bitirdik desek yeridir. Avante-garde’ın ete kemiğe bürünmüş hali, klarinet üstadı, ‘ambient’ biriktirici, ses deneycisi William Basinski ve Detroit ekolünün en gizemli, sıra dışı, minimal ikilisi Dopplereffekt; Cuma gecemizi seslerle donatmaya geliyorlar. Gelsin drone’lar, gitsin loop’lar…

2. Müzik – Stanley Clarke & Hiromi Duo | 26 Şubat

stanley clarke hiromi
Cemal Reşit Rey Konser Salonu / saat 20:00

Geçtiğimiz hafta ziyadesi ile bahsini geçirdiğimiz CRR 3. Caz Şubatı enfes bir konser ile programı kapatıyor. Sadece caz değil, funk’tan R&B’ye nice janrı sihirli parmakları ile büyüleyen efsanevi bas gitarist Stanley Clarke; caz piyanosunun Hendrix’i olarak tanınanHiromi Uehara ile sahneye çıkarma yapıyor.

3. Müzik – Miguel Poveda | 26 Şubat

miguel poveda
Iş Sanat Konser Salonu / saat 20:30

Flamenko’nun Katalan merkezli neferlerinden Miguel Poveda, bu asırlardan yaşlı kültürün yenilikçi ve üretken yeteneklerinden. Halihazırda övgülere mazhar 11 albüm yayınlamış bulunan Poveda, 15 yaşından beri durmadan dinlenmeden tabiri caizse Flameko’nun içinde yaşıyor. Şehrin Flamenko takipçilerine müjdemiz olsun.

4. Müzik – Emika (DJ Set) | 26 Şubat

emika
Salon İKSV / saat 22:00

Klasik piyano ve kompozisyon eğitimi ile başlatıp elektronik setlerle büyüttüğü kariyeri en çok da Bristol ekolünün drum’n bass – dubstep dönüşümü ile şekillendi. The Blacklist’te görücüye çıkan Wicked Game (Chris Isaak) yorumundan, 2012 Londra Olimpiyatları’nda kullanılan müziğine; sadece kabin çevresine değil popüler kültüre de damga vurdu. Ninja Tunes’un istidatlı keşfi, kadın prodüktörlerin çok yıldızlı neferi Emika, yeniden şehrimizde.

5. Müzik – Lebanon Hanover / Selofan / She Past Away | 27 Şubat

lebanon hanover
Salon İKSV / saat 21:30

Post-punk meftunlarını ihya edecek bir etkinlik var sırada. Kendimizi newwave’in karanlığına, gotik’in soğuğuna bırakacak; elektro’lu, punk’lı melodilerde kaybolacağız. Berlin ve Londra merkezli post-punk’çılar Lebanon Hanover, Yunan minimal gotik ikilisi Selofan ve medarı iftiharımız She Past Away; Cumartesi gecesi Salon’da.

6. Müzik – Christian Löffler | 27 Şubat

christian loffler
indigo / saat 23:30

Hafta geçmiyor ki, Alman tekno sahnesinden bir müzik insanı ağırlanmasın şehrimizde. Bu hafta da geri kalmıyor, Kuzey Almanya dolaylarından sevdiğimiz bir isme kavuşuyoruz yine. Minimal tekno’yu melankolik ve karanlık dokunuşlarla derinleştiren Christian Löffler, yeniden İstanbul’da.

7. Gösterim – !f Istanbul: Türkiye’den Kısalar 2016 | 28 Şubat

kisalar if
karga / saat 14:00

İki haftadır aklımızı başımızdan alıp bizi film peşinde koşturan !f Istanbul, Pazar günü sona eriyor. Halen çeşitli salonlarda devam etmekte olan festival programına ek olarak bir leziz kısa seçki de karga’da gösteriliyor. Hem de ücretsiz. Vakitlice gidip, kapıda kalmamanızı tavsiye ederiz. Gösterim detayları için şuraya.

8. Müzik – Chris de Burgh | 28 Şubat

chris de burgh
Ülker Sports Arena / saat 20:30

Kadife vokaller, hisli melodiler, yumuşacık hikayeler… Aşk şarkılarının insan suretinde vuku bulmuş hali Chris de Burgh, kadim şarkıları eşliğinde romantizmi İstanbul’a geri getiriyor. Pazar pazar, iyi gider.

9. Müzik – Electro Deluxe | 2 Mart

electro deluxe
Babylon Bomonti / saat 21:30

2000’lerin başında, zamanın ortalamasının çok üzerinde bir çizgide başladıkları elektro-caz serüvenleri her yeni albümle evrildi, tatlandı, daha da bir özelleşti. Alışılagelmiş elektro-caz müzisyenlerini kıskandıracak şekilde, sahici caz enstrümanlarına özgün sample’lar katık edildi. Caz’ın en taze halleri funk ile, hip-hop ile yeşillendirildi. Fransız modern caz sahnesinin biricikleri, Electro Deluxe bu hafta şehrimizde.

10. Sergi – Goal! | 2 Mart – 5 Haziran

goal
Zorlu PSM

Futbol dendiğinde neredeyse hayatın durduğu, takım tutmayanın hakir görüldüğü, maç zamanıyla doğumgünü partisi çakıştıranın aforoz edildiği bir memlekette yaşıyoruz, malum.Goal! sergisi de, bizler gibi futbolla yatıp futbolla kalkanların seyrini şenlendirecek cinsten bir etkinlik.

Sergide; Pele’den Messi’ye nicelerinin kişisel eşyalarını görebilecek, Barcelona’dan Milan’a nice efsane kulübün önemli anlarına tanıklık edebileceksiniz. Üstüne bir de, 360 derecelik interaktif deneyimlerle sahanın tozunu bizzat attırabileceksiniz. Detaylı bilgi şurada.

11. Müzik – Hozier | 3 Mart

hozier
Volkswagen Arena / saat 19:00

İki sene kadar evvel Take Me to Church ile ‘indie’ çevrelere kestirme bir dalış yapan Hozier, ilk albümü sonrası gördüğü cömert ilgi neticesinde turlamadık memleket bırakmamıştı. Blues baharatlı pop şarkıları ile hem yeni jenerasyonun hem de memleketi İrlanda’nın sevdicekleri arasına giren genç kardeşimiz, nihayet İstanbul’a da konuk oluyor. Sevenlerinin gözü aydın olsun.

12. Gösteri – Slava’s Snowshow | 24 Şubat – 6 Mart

slava
Zorlu PSM

Dünyanın en şöhretli, en başarılı palyaçolarından Slava Polunin, karlarla kaplı harikalar dünyasını nihayet şehrimize taşıyor. Ekibi ile birlikte elbette. 1993 yılından beri sahnelenmeye devam eden bol ödüllü performansın, her yaştan izleyiciyi büyülediği söyleniyor.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.