HİNT MUTFAĞI – KUZU BİRYANİ – INDIAN LAMB BIRYANI

TAYVAN TAİPEİ’DE BİR GÜN NASIL GEÇER- SOKAKLARIN TEMİZLİĞİ GÖRÜLMEYE DEĞER

(Pekin) Çin’de Yaşamak, Minik Çinliler Türkiye tanıtımında Halay Çekiyor, Ufkum ile VLOG

ÇİNDE İNANILMAZ BİR GÜN VLOG HAYRED-ÇİN YEMEKLERİ VE GECE HAYATI

Şehrin İki Yakasına Selam Duran 9 Seçenekli İstanbul Etkinlik Rehberi

ORTAYA KARIŞIK Nisan 5, 2016
553

Mart’ın sonuna doğru yanaştığımız şu günlerde, ajandamız nefesini tutmuş, baharı bekliyor. Takvimin ağır aksaklığında, dumanı üstünde bir festival, butik gösterimler ve seçmece müzisyenler şehrin iki yakasına birden yayılırken, İstanbul tanıdık isimleri de ağırlıyor. İyi haberlerle dolu, mutlu haftalar dileriz herkese.

1. Müzik – Sleep Party People | 18 Mart

sleep-party-people
Salon İKSV / saat 22.00

Danimarkalı içli müzisyen Brian Batz, rüya sekansı tadında belleğe çöken müzik projesi Sleep Party People ile yaklaşık bir senelik bir aradan sonra yeniden İstanbul’u ziyaret ediyor. Mahzunca melodiler, gölgeli bir ambiyans ve tuhaf bir şekilde kendini özleten tavşan maskeleri. Tam tekmil bir dream-pop akşamı, meftunlarını bekliyor.

2. Müzik – Trus’me | 18 Mart

Trus me
Hütte / saat 22.00

Manchester’da büyüyüp, memleketin zengin müzikal mirasından etkilenmemek bir hayli olasılık dışı tabii. Bir de bu etkileşimi uçsuz bucaksız müzikal ilgi ile taçlandıranlar var. Trus’me gibi. Küçük yaşlarda merak saldığı plaklar ve farklı enstrümanlar, zaman içinde Manchester müzik kültürünün de pozitif etkisi ile dünyayı sarmalayan eklektik setlere dönüştü. Trus’me, Cuma gecesi İstanbul’da. Aynı gece kabini devralan bir diğer isim de şehrimizden Mr Sürolacak.

3. Müzik – The Algorithm | 19 Mart

the algorithm
Roxy / saat 22.00

İlk bakışta sahnede gitar ve davul haricinde bir ‘midi controller’ göründüğünde, insan başka sesler hayal ediyor. Ve fakat, hemen akabinde kendimizi, havada birbirine karışan gürültülerle yerimizden zıplar halde buluyoruz. Fransız müzik yapımcısı Rémi Gallego’nun elektronik müziği progresif metal ve ‘djent’ ile tabiri caizse alt-üst ettiren projesi The Algorithm, Cumartesi akşamı İstanbul’da.

4. Müzik – Toby Driver / Foton Kuşağı / Medical Phalanx of Space | 19 Mart

toby driver
karga / saat 22.00

Avant-garde müzik çevrelerinin belki de en verimli isimlerinden biri Toby Driver. Pek çoğumuz onu progresif metal grubu Kayo Dot’tan tanıyoruz ama o dur durak bilmeden farklı projelerde üretmeye devam ediyor.

Kendisi; avant-garde, neo-folk ve progresif müziğin en karanlık havaları ile bezediği solo projesi kapsamında, Kayo Dot’tan Keith Abrahams ve Academy of Sun’dan Nick Hudson’ı da yanına katarak şehrimize geliyor. Kadıköy’ün has punk’çıları Foton Kuşağı ve Medical Phalanx of Space de aynı akşam sahne alıyor. Etkinlik detayı için şuraya.

5. Müzik – Benise: The Spanish Guitar | 19 Mart

benise
Zorlu PSM / saat 21.00

Aslında o bir Nebraskalı, ama İspanyol gitar onun ellerinde kendini evinde hissediyor. Rockstar olma hayalleri kurarken, bir şekilde Flamenko ile tanışanRoni Benise’nin müzikal hayalleri de böylece yön değiştirmeye başlıyor.

Kariyerine toplam 8 albüm, 2 DVD, bir bağımsız plak şirketi ve bir de Emmyödülü sığdıran Benise, ‘The Spanish Guitar’ isimli şovu ile bir süredir dünyayı turlamakta. Brezilyalı koreografi ustası Alex Magno’nun ellerinden çıkma bir koreografi, The Gitanes dans ekibi ve kadim İspanyol gitardan oluşan şov, İstanbul’a da uğramadan geçmiyor.

6. Müzik – Ramin Farhangniya | 21 Mart

ramin farhangniya
Babylon Bomonti / saat 21.00

Müziğe küçük yaşta akordeon çalarak başlayan Ramin Farhangniya, akordeon hocasının teşviki ile şarkı söylemeye başlamış vaktiyle. Ülkemizde pek sevilen, ve zaman zaman konserler veren İranlı müzisyen, içli sesi ile Azerbaycan klasiklerinin yanı sıra birçok Anadolu dilinde de nice şarkılar seslendiriyor. Kendisi Pazartesi akşamı İstanbul’da.

7. Sinema – Confusion | 23 Mart

confusion
Fransız Kültür Merkezi / saat 19.15

İstanbul İsviçre Başkonsolosluğu ve Fransız Kültür Merkezi, Mart ayına yayılanFrankofoni kutlamaları kapsamında bir film gösterimi gerçekleştiriyor.

Laurent Nègre’nin yönettiği Confusion, eski bir Guantanamo tutuklusunu sığınmacı olarak karşılamaya giden Cenevreli bir emniyet mensubunun başına gelenleri konu ediniyor. İki sinema öğrencisi tarafından takip edilen bu karşılama/ağırlama süreci, öfkeli protestoculardan ABD temsilcisine, Çin Büyükelçiliği’nden siyasi düşmanlara; pek çok beklenmedik engelle sarsılıyor. Etkinlik detayları için şuraya.

8. Müzik – Mark Guiliana Jazz Quartet | 24 Mart

mark guiliana
Salon İKSV / saat 21.30

Zamanımızın en iyi davulcuları arasında anılıyor Mark Guiliana. Beat Musicprojesi ile bir başına kotardıklarının yanı sıra, Brad Mehldau’nun klavye ve synthesizer’ına yarenlik ettiği Mehliana gibi leziz birlikteliklerde de yer alıyor. Üstüne Avishai Cohen, Tigran Hamasyan ve Dhafer Youssef gibi nice müzisyene eşlik ediyor.

Ne var ki, şu günlerde kendisinin içimize en çok işleyen işi, David Bowie’nin efsane son albümü Blackstar’a kaydettiği davul ve perküsyonlar elbette ki. Davulu farklı dillerde konuşturan adam Mark Guiliana, caz dörtlüsü ile birlikte bu hafta İstanbul’da.

9. Festival – MultiRAID | 17 – 22 Mart

multiraid
İstanbul yine yeni bir festivale kavuşuyor. Dünyanın dört bir yanından, 100’ün üzerinde katılımcının yer alacağı MultiRAID 7 farklı mekanda gerçekleşecek, disiplinlerarası bir etkinlik silsilesi aslında. İstanbul merkezli sanat ve na-sanat oluşumu A.I.D ile Berlin ve Oslo merkezli koordinasyon grubu Multiversalortaklığı ile gerçekleşecek etkinliğe, Fransa’dan Reaction Power Trio da iştirak ediyor.

6 güne yayılan MultiRAID programında, farklı türlerden ve farklı disiplinlerden performanslar ağırlanırken; çeşitli sergi, söyleşi ve atölyelere de yer veriliyor. Etkinlik detayı için şuraya.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.