HİNT MUTFAĞI – KUZU BİRYANİ – INDIAN LAMB BIRYANI

TAYVAN TAİPEİ’DE BİR GÜN NASIL GEÇER- SOKAKLARIN TEMİZLİĞİ GÖRÜLMEYE DEĞER

(Pekin) Çin’de Yaşamak, Minik Çinliler Türkiye tanıtımında Halay Çekiyor, Ufkum ile VLOG

ÇİNDE İNANILMAZ BİR GÜN VLOG HAYRED-ÇİN YEMEKLERİ VE GECE HAYATI

Shameless Dizisinin Ülkemizde Çekilmesinin İmkansızlığına 16 Kanıt

ORTAYA KARIŞIK Nisan 5, 2016
908

Konuk yazarımız Tuğba Ergüden listeledi, haberini olsun. (@tugbaerguden)

Dikkat dikkat spoiler içerir!

“Toplumca hazır olmadığımız” ne yazık ki bir türlü de olamayacağımıza inandığımız bir çok konu var. Başlıktan da anlayacağınız üzere Shameless dizisi de bunlardan sadece biri. Dizinin içinde yetiştiği kültürün bizimkine uzaklığından başlattırmadan sadece karakter ve olaylar üzerinden gidelim, kavga gürültü olmasın. Olur mu?

Tekrar ediyoruz spoiler içerir!
spoiler-icerir-uyarisi

Çünkü ana gibi yar, Fiona gibi karakter olmaz

1
“Zinhar öpüşmem, adamla arama yastık isterim.” diyen kadın oyuncuların arasından, bar tuvaleti olsun, mutfak tezgahı olsun, üzerine oturulabilecek düz bulduğu her alanı değerlendiren bir Fiona gibi karakterin çıkmayacağı kesin. Çıksa dahi Shameless veya minvalinde bir dizinin ülkemiz dizilerinin senaryosunda yer alamayacağı, ola ki yer alsa bile ekranların onu ilk öpüşmede veya ilk cicik sahnesinde sepetleyecek oluşu da ayrı bir acımasız gerçek.

Çünkü yurtta cıgaralık içen Lip bizde olsa o okul ona dar gelir

2
Sigara görüntülerinin çiçek görselleriyle kapatıldığı bir ülkedeyiz. Oh sansür, bebek! Bu sebeple ağzından emziğini düşürmeyen bebek gibi sigara içen, bir de üstüne içmeyeni dahi özendirebilecek kadar güzel içen bir Lip’e hazır değil bu izleyici. Hele ki ders aralarında “keyif verici” maddeler tüketmeyi de seviyorsa ohoo. Bu üniversiteler çocukları yoldan çıkarıyor diye bu yabancı diziyi asarlar asar.

Çünkü Debbie gibi bir ergenin olduğu diziye karşı bizde cinsellikten korkan bir toplum var

debbie
Özellikle, şu aralar keyifle izlemekte olduğumuz 4. sezonda, ergen halleriyle dikkat çeken Debbie karakterinin, topuklu ayakkabılı, kırmızı rujlu hallerinin ve bir an önce cinsel hayatla tanışma arzusunun, “küçük gelinleri” daha sempatik bulan yurdum izleyicisi için bir anlam ifade etmeyeceği apaçık. Hatta o kızı mahalle abileri bir kenara çeksin, mahallenin adını lekeliyordur o. Bi “sevgi” pekiştirici olarak dayak şart.

Çünkü Frank gibi bir karakterin diziden sonra oyuncu olarak iş bulması imkansız olurdu

4
Sokakta görüldüğü vakit içinde ne olduğu asla anlaşılamamış nine çantalarınca linç edilirdi de ondan. “Sen o çocukları nasıl öyle bırakırsıııın, tirbiyisiiiz” temalı canhıraş çığlıklar duymamak da işten bile olmazdı.

Tekrar sendeyiz Frank

5
Hazır söz Frank’ten açılmışken, oğlunun sevgilisiyle birlikte olan bir babayı, bırak taşlamayı, Taksim meydanında ibret-i alem için sallandırmalarının bir hayli yüksek ihtimal olması.

Çünkü bizde “Ben umuyorum ki ülkemizde gay yoktur.” diyen “yetkili” abiler var

6
Gay ilişkilerin rahatça yaşandığı, kimselerin yadırgamadığı sahnelerin gayet fazla olmasından kaynaklı, bu konuyla yakından alakalı Ian ve Mickey’nin bizler için sadece birer hayal olmasını herhalde tasavvur edebiliyorsunuzdur. Nee ağzından mı öpmüş?

Çünkü çocuk yapamayan çiftin koca kısmının kayınvalide kısmıyla aşna fişnede olması?!!

7
Tüm çabalarına rağmen çocuk sahibi olamayan Veronica ve Kev çiftinin son çare olarak, Vik’in annesi ile Kev’i cinsel ilişkiye ikna etmekte bulması. Bu maddeyi gerçekten hayal bile edemiyoruz. İstisnai bir durum olarak sadece ülkemiz için değil başka sözde neo liberal ülkeler için de geçerli olabilir bu kısım. Amaç çocuk gibi kutsal bir mecra da olsa, bazen çok ileriye gitmemek lazım mı ne sanki.

Çünkü hırsızlığını haklı gösteren dizi karakterlerine burada din dersi verilir

8
Kahramanlarımızın, fakirlik seviyeleri tavan yapmakta olduğu için, genel olarak tüm yiyecek ve giyecek ihtiyaçlarını çalarak karşılamaları. Yolsuzluğa kati suretle karşı olan bir toplum için, bu durumun asla mümkün olmaması!

Çünkü evi barkı bırakıp lezbiyen olup sonra eve çöreklenen anne burada “yaşatılmaz”

9
Fiona’yı evin direği ilan edip, çoluk çocuğu bırakıp kaçan anne Monica’nın seneler sonra, lezbiyen ilişki içerisinde olduğu sevgilisi ile ortaya çıkıp, “merhaba ben geldim, bir süre buralardayım” diyebilmesi.

Bir daha vur Frank Başgan

10
Yengesini ayartıp, amcasına ihanet eden Behlül’ü baş tacı yapmış, yavru kedi ilan etmiş olabiliriz lakin öz kızına dahi yan gözle bakabilen bir Frank’e hazır mıyız? Eller havaya!

Çünkü kadına şiddetin yaygın olduğu bir ülkede internet şovu yapan bir eş uzun süre hayatta kalamazdı

11
Söz konusu eş evin gelirine katkıda bulunmak için internetten cam-show yapan Veronica. Bu rolü canlandıran hanım ablamız da sokakta taciz tecavüze uğrayacaklar listesinin başında gelirdi zaten.

Çünkü Sheila gibi cinsel fantezilere sahip bir karakter kendine Mor Çatı’da bile yer bulamayabilirdi

12
Öz kızının eski kocasını kendisine sevgili yapıp, evde bakıma muhtaç bir köpek yavrusu kıvamında besleyen bu da yetmezmiş gibi çocukcağızı her türlü fantezisine ortak eden son zamanların en büyük delisi Sheila!

Çünkü bizde Carl yerine Küçük Ağalar kol geziyor, elden ne gelir?

13
Canlı-cansız, bulduğu tüm hayvanlara eziyet etmeyi hobi haline getirmiş olmasına rağmen, yardırdığı oyunculuğu ile büyüklerine taş çıkartan bir Carl bulamayacak oluşumuz.

Çünkü arpa suyunun şelale olup aktığı bir dizide şişelere de çiçek sansür uygulanırdı

14
Mutlu olduklarında, kızdıklarında, bir şey kutladıklarında ya da sadece susadıklarında, ilk akıllarına gelenin bir şişe bira açmak olması ve maalesef bizim kanallarda böyle bir şeyin mümkün olmayacak olması. Kültür farkı, kurcalamıyoruz.

Çünkü yurdum insanı aristokrat hayatların kahvaltıda tuvalet giyebilme ihtimalini seviyor

15
Sabah kahvaltılarını dahi birçoğumuzun ancak nişana giderken giyeceği elbiseler eşliğinde yapanları seven yurdum insanının, karakterlerden birinin kirli sepetine attığının, diğerinin o günkü kıyafeti olduğu bir diziye adapte olmasının mümkün olmaması.

Çünkü ilişki bulunamadı 404

16
Diğer bir eşcinsel karakter olan Mickey ile babası tarafından zorla evlendirildiği Rus fahişe karısının arasındaki ilişkiyi, Türkçeleştirmenin neredeyse imkansız olması.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.