HİNT MUTFAĞI – KUZU BİRYANİ – INDIAN LAMB BIRYANI

TAYVAN TAİPEİ’DE BİR GÜN NASIL GEÇER- SOKAKLARIN TEMİZLİĞİ GÖRÜLMEYE DEĞER

(Pekin) Çin’de Yaşamak, Minik Çinliler Türkiye tanıtımında Halay Çekiyor, Ufkum ile VLOG

ÇİNDE İNANILMAZ BİR GÜN VLOG HAYRED-ÇİN YEMEKLERİ VE GECE HAYATI

Sizi İçmeden Sarhoş Edecek Romanya’da Açılan Dünyanın İlk Steampunk Barı: Enigma Bar

ORTAYA KARIŞIK Nisan 5, 2016
498

Romanya’da, dünyanın ilk hareket eden heykelli barı açıldı. Hem de tamamı mekanik ve buharla hareket eden heykeller. Tim Burton dünyası gibi bar hayal edin; her yanı tuhaf çarklarla dolu olsun, kafanızı çevirdiğiniz her yerde bir detay ve içinde geçireceğiniz bir saatten sonra dışarıyı garipseyeceğiniz kadar garip bir mekan. Bilimkurgu akımlarından hareketle tasarlanan Romanya’nın ilginç barı ‘Enigma’ listemizin konusu. Kulağa biraz ilginç geliyor değil mi? Farkındayız. Ama sabredin biraz çünkü hemen anlatacağız.

Bar Romanya’nın Kaloşvar şehrinde açılmış

temizlikRomanya’nın Kaloşvar şehrinde bulunan barı adı, Enigma Bar. Olayı girişte bahsettiğimiz gibi buhar gücüyle çalışan hareketli tasarımlara sahip olması. İlk bakışta ‘İki tane buharlı robotçuğu varsa ne olmuş’ gibi dursa da öyle değil arkadaşlar.

Bilimkurgunun alt türlerinden Steampunk akımından etkilenerek yapılmış Enigma Bar

bu-olur-artikSteampunk nedir? Adına sinema, çizgi film çizim çeşidi ya da illüstrasyonlarla alakalı metinlerde rastlamışsınızdır. Bilimkurgu alt türü olan bu akımın olayı, sanayi devrimi buharlı makinalarının kullanımını geliştirerek devam etseydi nasıl bir dünyada yaşardık gibi bir soru üstüne kurulmuş olmasıdır. Soru böyle farazi olunca somutlaşmış halleri de az biraz gerçek dışı ve biraz fantastik oluyor.

Jules Verne romanı gibi mekan

nbofrdr-dsdsaeBarın girişinde bulunan bu insanımsı robot biraz ürkütücü değil mi? Kafatası plazma lambadan bu arkadaş, bisikletinin üstünde pedal çevirip duruyormuş. Ürkütücülüğüne ters orantılı şirinlikte bu eylemle Jules Verne romanlarından bir karakter gibi adeta.

Bar Romanyalı sanatçı Alexandru Tohotan tarafından tasarlanmış

tohotan-alexandruSanatçı steampunk muhabbetine uygun olarak her dekoru sarı ve bakır renklerinde kullanmış. Heykelciklerin aksamları ise ince borulardan ve mekaniği göz önünde dizayn edilmiş. Bu arada daha önce de ‘Submarine’ ve ‘Joben Bistro’ gibi manyakça işler yapmış yine Tohotan.

Bizde de böyle tasarım harikası yerler açılır mı acaba?

yanar-dönerBizde de böyle yanarlı dönerli, her yanı detaylı mekanlar açılır mı bilmiyoruz ama Tohotan’ın burayı tamamlaması tam iki senesini almış. Dev saatler, dönen tekerlekler, metal çiçekler, pedal çeviren garibimsiler, her yanda çarklarla kolay olmasa gerek tabi.

Kısacası yolu oralara düşen bi baksın diyoruz Enigma’ya

her-yer-cark

‘Yok nerden gideyim gurbet illere’ diyenler de bizim gibi buradan idare ediversin gari

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.