HİNT MUTFAĞI – KUZU BİRYANİ – INDIAN LAMB BIRYANI

TAYVAN TAİPEİ’DE BİR GÜN NASIL GEÇER- SOKAKLARIN TEMİZLİĞİ GÖRÜLMEYE DEĞER

(Pekin) Çin’de Yaşamak, Minik Çinliler Türkiye tanıtımında Halay Çekiyor, Ufkum ile VLOG

ÇİNDE İNANILMAZ BİR GÜN VLOG HAYRED-ÇİN YEMEKLERİ VE GECE HAYATI

Utangaç Ebeveynlerin Derdine Deva Cinsellikle İlgili 11 Çocuk Kitabı

ORTAYA KARIŞIK Nisan 5, 2016
1.751

Ne o Aynur Hanım, “Ay Mahmut Efe de çok akıllı, beni hiç üzmüyor Şengül teyzesi” derken çok rahat görünüyordunuz. Özgüveniniz tavan yapmıştı, ayaklarınız yere basmıyordu. Mahmut Efe’yi 2 yaşında sabitleyebileceğinizi düşünüyordunuz galiba. Yaaaaa, n’ooldu? (Tam burada kahkaha atıyoruz) Büyüdü mü çocuk? Dillendi mi? Ardı arkası kesilmez sorular sormaya başladı mı? Ortalık yerde pipisini gösteriyor mu? Hah, “anne ben nasıl oldum” sorusu geldi geliyor. Cevaplarınız hazır mı? Siz dua edin, eşiniz Selim Bey ve patronu Naci Bey sizin evde yemek masasında eşinizin kariyeriyle ilgili bir konuşma yapıyorken gelmesin o soru (beterin beteri: ya tv kapalıysa)? Neyse, siz en kötüsüne odaklanmayın. Çocuğunuzun, cinsellikle ilgili bütün sorularını sizinle başbaşayken soracağını farz edin, moralinizi bozmayın. Şu aşağıdaki kitapları da edinin bir an önce. Ha bir de haber vermeden gelmeyi alışkanlık haline getiren üst komşunuz Naciye Hanım sizde diye çocuğunuzu televizyona hapsetmeyin, yazıktır. Mahmut Efe’yi de öpüyoruz bu arada, onu çok seviyoruz.

Siz seksi İsveççe’de bir sayı zannedin daha: Ben Nasıl Ben Oldum?

siz-seksi-isveccede-bir-sayi-zannedin-daha-ben-nasil-ben-oldum-listelist

“Ne yapsak da okuyucunun günlerce, aylarca üzerine düşünmek zorunda kalacağı bir kitap yayımlasak?” şiarıyla yola çıkan Ayrıntı Yayınları’nın bize kazandırdığı bir kitap “Ben Nasıl Ben Oldum?”. Ama bu sefer muhatapları çocuklar olduğu için “ölüm grubu kitapları”ndan biri değil bu. Cinselliğin çocuğa anlatımı konusunda fazlasıyla etkili bir kitap. Bir çocuğun bakış açısıyla yazılmış olan bu kitabın en güzel tarafı, bir çocuk olması için gerekli olan koşulları çeşitli senaryolara dayandırarak anlatması. Yani vurguladığı noktalar, erkeğin “tohumları”nın olduğu, anne olmak isteyen bir kadının hoşlandığı bir erkeğin tohumlarını almak istediği, bunun da bu iki insanın bir yerlerde tanışması (senaryolar da burada devreye giriyor) sonucu gerçekleştiği gibi noktalar. Buradan da cinsel temasa ve sonrasına kadar uzanıyor kitap. Görselleri de müthiş. Güzel taraflarından birisi de, kitapta evlat edinme konusuna da değinilmesi.

Muhatap olacağınız yegane soru: Anne Ben Nereden Geldim?

muhatap-olacaginiz-yegane-soru-anne-ben-nereden-geldim-listelist

İlk kitabımız, 4 yaşlarında bir kız çocuğu ve annesinin kahramanı olduğu bir kitap . Soru cevap şeklinde yazılan kitap, bir anne babanın karşılaşması muhtemel bütün sorulara cevap vermeye çalışmış. Ama bu demek değildir ki sizin çocuğunuz bu kitapta olmayan bir soruyu soramaz. Her an çalışmadığınız yerden bir soru gelebilir. Ne yapın edin, o soruyu cevaplayın. Şurada da kitabın yazarıyla yapılmış bir röportaj bulabilirsiniz.

IMDB Top 250’ye aday bir kitap: Çocuklar İçin Cinsel Eğitim Öyküleri

imdb-top-250ye-aday-bir-kita-cinsel-egitim-oykuleri-listelist

Yaşam Yanardağ Çelik’in yazdığı ve Net Çocuk Yayınları’ndan çıkan bu kitap, kahramanlarımız Melis ve Efe’nin vücudundaki farklılıkları konuşması ve birbirlerine cinsel organlarını göstermesiyle başlıyor. Tabii bu durum klasik bir Türk anne babası için şunu ifade ediyor: “Tür: Gerilim IMDB Puanı: 9.4” Neyse ki Melis’in annesi için tam tersi geçerli. Annemiz, bu durumu çocuklara güzelce açıklıyor ve bu konuda bir araştırma yapmayı öneriyor. Hep beraber araştırıyorlar ve meraklarını gideriyorlar. Bununla da kalmıyor anne. Cinsel organlarımızın çok özel yerler olduğunu ve bu bölgelerimizi kimseye göstermememiz gerektiğini de vurguluyor. Kitabın resimleri de gayet güzel ve açıklayıcı.

Önyargıdan uzak bir yaşam: 4-6 Yaş Çocukları İçin Cinsel Bilgiler

onyargidan-uzak-bir-yasam-4-6-yas-cocuklari-icin-cinsel-bilgiler-listelist

Epsilon Yayınları’ndan çıkan 64 sayfalık bu kitap, konuyu geniş çaplı ele almış ve hitap ettiği kitlenin (yani çocukların) hoşuna gidecek esprili illüstrasyonlarla süslenmiş. Kitap öncelikle çocuklara hitap ediyor ama bu, birlikte okuyamayacağınız, üzerine düşünüp konuşamayacağınız anlamına gelmiyor. Alanında uzman dört kişi tarafından hazırlanan ve üç kitaptan oluşan bu serinin diğer kitapları da 7-9 yaş ve 10-13 yaş çocukları için.

Çocuk istismarına karşı çocuk bilinçlendirme: Bedenim Bana Ait

cocuk-istismarina-karsi-cocuk-bilinclendirme-bedenim-bana-ait-listelist

Bu kitabın diğerlerinden ayrılan bir tarafı var. Çocuk istismarına dikkat çekmek isteyen ve bunu çocuğu bilinçlendirerek önleme amacı güden bir kitap. Zaten ön sözde de bunu açık bir dille ifade etmişler. Yaşadığımız coğrafyada çocuğa yönelik istismarın, özellikle de cinsel istismarın boyutlarını düşününce, bu kitap bir hayli önem kazanıyor. Kitabın kahramanı Clara davranışları ve tavırlarıyla yaşıtlarına, hangi durumlarda ne yapabileceklerine dair tavsiyelerde bulunuyor. Birinin onu şapır şupur öpmesi, ona abartılı bir şekilde sarılması gibi durumlarda “HAYIR!” demeyi öğretiyor. “Bunu yapma, bundan hoşlanmıyorum” gibi net ifadelerin yer aldığı harika bir kitap “Bedenim Bana Ait”. “İtaat sevicilerin” bolca bulunduğu bir yerde, bir çocuğun “HAYIR!” diyebilmesi çok daha önemli hale geliyor.

Hangi sırlar saklanmalı: Sır Versem Saklar mısın?

hangi-sirlar-saklanmali-sir-versem-saklar-misin-listelist

Redhouse Kidz tarafından basılan bu kitap da çocuk istismarı içerikli bir kitap. Çocukları bilinçlendirmek, bunu da korkutmadan, endişelendirmeden yapmak adına çok iyi bir tercih “Sır Versem Saklar mısın?”. Kitapta iyi sır ve kötü sır arasındaki farklara değiniliyor. Arkadaşlar arasında olan ve mutlu eden sırların iyi sırlar, can yakan, mutsuz eden ve üzen sırların ise kötü sırlar olduğu vurgulanıyor. Yazar Jennifer Moore Mallinos’un, sosyal hizmet uzmanı olduğunu, Kanada’da çocuk istismarı, çocuk gözetimi ve koruması alanlarında yıllarca çalıştığını da belirtelim.

Tam da kız erkek farkının anlaşılmaya başlandığı yaş: Ben Nereden Geldim

tam-da-kiz-erkek-farkinin-anlasilmaya-baslandigi-yas-ben-nereden-geldim-listelist

2 yaş üstü çocuklar için hazırlanmış bu 32 sayfalık kitap, anne babaların çocuklarıyla birlikte geçirdikleri vakti eğlenceli hale getirmek için birebir. Kitabın sonundaki ebeveyn rehberi de tüm anne babalar için faydalı bir kılavuz olacaktır.

Yaşıtlarından öğreneceklerine okuyup da öğrensinler: Cinsellikle İlgili Merak Ettikleriniz

yasitlarindan-ogreneceklerine-okuyup-da-ogrensinler-listelist

Çocuklarının cinsellikle ilgili sorularını yanıtlamakta zorlanan ve neyi nasıl yapmaları konusunda sürekli kafa karışıklığı yaşayan anne babalar için ilaç gibi bir kitap. Asıl hitap ettiği kitle ise elbette çocuklar ve gençler, özellikle de cinsel bilgileri bu konuda daha “deneyimli” yaşıtlarından öğrenmek zorunda kalan çocuklar ve gençler. Yazar Joanna Cole’un eski bir ilkokul öğretmeni olduğunu da belirtmekte yarar var.

Neyi neden yaşadığını bilmek: Bana Bir Şeyler Oluyor

neyi-neden-yasadigini-bilmek-bana-bir-seyler-oluyor-listelist

Adından da anlaşılacağı gibi ergenlik çağındaki çocuklara hitap eden bu kitabın hem kızlar, hem de erkekler için yazılmış farklı versiyonları mevcut. Her ikisinde de büyüme sürecinde bedende oluşan değişiklikler ve bunların duyguları nasıl etkilediği anlaşılır bir dille aktarılıyor. Birçok başlık altında birçok soruya yanıt veren bu kitap çocukları, henüz başında oldukları o döneme en iyi şekilde hazırlamayı amaçlıyor. İlgi çekici resimlerle bezeli kolay okunan bir kitap.

Bir köpeğin doğumundan kız erkek farkına: Burcu ve Berk İle Cinsellik

bir-kopegin-dogumundan-kiz-erkek-farkina-burcu-ve-berk-ile-cinsellik-listelist

Artemis Yayınları Çocuk Dizisi’nden çıkan 40 sayfalık bu kitabın kahramanları Burcu ve Berk adlı iki kardeş. Günün birinde komşuları Dilek teyzenin köpeği Toro’nun yavruları oluyor. Böylece kardeşler, kendi köpekleri Dost’un neden yavrusu olmadığı sorusu üzerinden kız ve erkek arasındaki farkları, büyüklerinin de yardımıyla keşfetmeye başlıyorlar. Kitap sadece bu farklara değinmiyor. Bebeğin oluşumu ve doğuma giden aşamaları da konu edinmiş dolu dolu bir kitap. Burcu ve Berk’in bir seri olduğunu dans, sanat, müzik, vücudumuz gibi konuları işleyen versiyonları da bulunduğunu belirtelim.

Daha da derine inmek isteyenlere: Çıtır Çıtır Felsefe-Oğlanlar ve Kızlar

daha-da-derine-inmek-isteyenlere-citir-citir-felsefe-oglanlar-ve-kizlar-listelist

Muhteşem çocuk kitapları yazma uzmanı Günışığı Kitaplığı’nın bize kazandırdığı bir Brigitte Labbe kitabı Oğlanlar ve Kızlar. Kitap, adının içinde geçen “felsefe” sözcüğünün hakkını vererek olaya daha felsefi bir temelde yaklaşıyor. Cinsiyet oluşumunun doğanın yarattığı en önemli fark olduğu, gelecekte insanın muhtemel durumu vb. konulara da değiniyor. Hep beraber yaşamı, doğayı ve cinselliği sorgulayalım diyen aileler için olmazsa olmaz bir kitap. Çıtır Çıtır Felsefe’nin bir seri olduğunu da belirtmeden bitirmeyelim.

Bonus 1: Cinsellik hiç bu kadar eğlenceli olmadı

İsveç’ten dünyaya hediye.

Bonus 2: Çocuk nasıl olur?

Bu video da fazlasıyla yardımcı olabilir.

Bonus 3: Yüzümüz iyice kızarsın diyorsanız…

cocuk-nasil-yapilir-absurd-kitap-Per-Holm-Knudsen-14-750x400
Per Holm Knudsen’in yazdığı ve 1975 yılında basılan bu çocuk kitabı, yüzünüzü istediğiniz kıvamda kızartacaktır (kulak memelerinize kadar).

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.