HİNT MUTFAĞI – KUZU BİRYANİ – INDIAN LAMB BIRYANI

TAYVAN TAİPEİ’DE BİR GÜN NASIL GEÇER- SOKAKLARIN TEMİZLİĞİ GÖRÜLMEYE DEĞER

(Pekin) Çin’de Yaşamak, Minik Çinliler Türkiye tanıtımında Halay Çekiyor, Ufkum ile VLOG

ÇİNDE İNANILMAZ BİR GÜN VLOG HAYRED-ÇİN YEMEKLERİ VE GECE HAYATI

‘Uzaylılar Gerçek Mi?’ Diye Sordurtan 13 Sıra Dışı Olay

ORTAYA KARIŞIK Nisan 5, 2016
1.484

Bilinmeyen ve tanımlanamayan şeyler çoğunlukla çekici gelir. Kimi bilinmeyeni pek kafaya takmazken kimi de bilinmeyeni bilinen yapmak için dişini tırnağına takar. X-Files‘daki ajanlar Fox Mulder ve Dana Scully ya da dünyadan uzakta, uzaylı bir yaratıkla ölüm kalım savaşı veren Ripley gibi.

Bu karakterler gerçek değil elbet ancak hikayeleri için aynı şeyi söylemek oldukça zor. Çünkü dünya, uzaylılar tarafından kaçırıldığını söyleyen, UFO’ları kameraya kaydeden hatta uzaylıların ele geçirildiğini iddia eden insanlarla dolu. Kabul etmek istemesek de kafamızın bir yerinde içimizi kemiren bir soru öylece duruyor: “Uzaylılar var mı?

Biz de bu sorunun peşine düştük ve insana “uzaylılar gerçekmiş” dedirten olayların listesini çıkardık. İnanıp inanmamak size kalmış ama şunu akıldan çıkarmamakta fayda var: “Gerçek orada bir yerde!”

1. Soru işaretleri ile dolu yer: 51. Bölge

51 bolge
Geçtiğimiz yıl ABD’li bilim insanı Boyd Bushman, yayınlanan bir video ile gündeme geldi. Ölümünden kısa süre önce çektiği videoda Bushman, elindeki uzaylı fotoğraflarını kameraya gösteriyor ve bunların 51. Bölge’den edinildiğini söylüyordu.

Malum, 51. Bölge UFO’larla ilgili olsun ya da olmasın çoğu kişinin adına aşina olduğu bir yer. Burası, ABD’nin silah deneyleri yaptığı ve UFO araştırmalarını yürüttüğü aşırı korunaklı bir bölge. Nevada Çölü’nde bulunan ve büyüklüğü 76 kilometrekareyi bulan bölgenin dünyanın ilgi odağı haline gelmesi ise Roswell’de yaşanan UFO olayıyla oldu.

2. En ünlü “UFO” olayı

roswell ufo
1947 yılında yaşanan olay, yıllar sonra bile konuşulmaya devam ediyor. Hâlâ görgü tanıkları ortaya çıkıyor, yeni belgeler sunuluyor. Elbette her “UFO” olayında olduğu gibi bu olayın da düzmece olduğunu savunanlar var. Ortaya atılan iddialara bakalım, kararınızı siz verin.

ABD’nin New Mexico eyaletindeki Roswell kasabası yakınlarında uçan bir UFO, 1947 yılının 4 Temmuz günü düştü. Bu bölgeye yakın bir askeri tesis vardı ve UFO enkazı, üçü ölü biri yaralı dört uzaylıyla birlikte bu tesise götürüldü. Yıllar sonra, uzaylılara yapılan otopsiye ait olduğu iddia edilen görüntüler ortaya çıkacak ve olay yeniden gündeme gelecekti.

Roswell olayını bu kadar ünlü yapan şey ise ilk önce olayın yetkililer tarafından kabul edilmesi, sonrasında ise yalanlanması oldu. Yetkililerin bu tutumu, insanların kafasında var olan soru işaretlerini daha da artırdı. Görgü tanığı sayısı oldukça fazlaydı ancak görgü tanıkları konuşmamaları konusunda tehdit ediliyordu.

Son olarak 2008 yılında ölen ve dönemin Halka İlişkiler Subayı olan Walter Haut, ölümünden sonra açılmak üzere yazdığı mektupta ABD ordusunun sahip olduğu birçok teknolojiyi bu kaza sonrası elde ettiğini söyledi.

3. Brezilya’nın Roswell’i


Roswell olayından sonra en az onun kadar ünlü olan bir diğer “UFO” olayı daBrezilya‘nın Varginha kasabasında yaşandı. 1996 yılında Varginha bölgesinde bir çiftlikte yaşayan O. Augusta ve Eurico Rodrigues çifti, hayvanlarından gelen garip sesler üzerine evden dışarıya çıktı. Gördükleri manzara inanılmazdı.

Minibüs büyüklüğünde ve denizaltına benzer bir cisim çiftlik arazilerinin üstünde, yerden yaklaşık beş metre kadar havada duruyordu. Aynı zamanda cismin alt tarafından dumanlar çıkıyordu. Bir süre sonra cisim ani bir hareketle gözden kayboldu ama bu, sonrasında yaşanacak olayların yanında bir hiçti.

Çünkü aynı gün içinde kasabadan yaklaşık 80 kilometre uzakta yaşayan biri, 1,5 metre boylarında, kafasında üç çıkıntı olan ve maymuna benzeyen bir yaratık gördüğünü ihbar etti. Olayı araştırmaya giden yetkililer ve onlara katılan yerel halk, söz konusu yaratığı buldu ve basit bir balıkçı ağıyla onu yakaladı.

Olaylar bununla kalmadı ve yine aynı gün içinde üç genç kız, okuldan çıkıp eve dönerken benzer bir yaratık gördüklerini iddia etti. Bunun üzerine yetkililer harekete geçti ve bu yaratığı da yakaladı. Yani iki yaratık ele geçmişti ve her ikisi de yaralıydı. Kısa süre sonra yaratıklar hayatını kaybetti ve cesetler bilinmeyen bir yere nakledildi. Olayın üzeri kapatıldı. Ancak görgü tanıkları yıllar sonra bile söylediklerinin arkasında durdu.

4. Bir uzaylı gördüm sanki!


Bu görüntüleri izledikten sonra “montaj” deyip hayatınıza devam edebilir ya da “acaba” sorusuyla daha fazla araştırma yapabilirsiniz. Görüntülerin sahibi Stan Romanek, 2009 yılında internete yüklediği bu videoyla dikkatleri üzerine çekti. Videoda Romanek, penceresinden içeri bakan bir uzaylıyı kayda alıyor. Romanek çok uzun zamandır uzaylılarla temas halinde olduğunu ve defalarca kaçırıldığını söylüyor.

5. Norveç’teki gizemli ışıklar


Norveç’in Hessdalen bölgesi, yıllardır gizemi çözülemeyen ışıklara ev sahipliği yapıyor. Bölgede bulunan vadi üzerinde ortaya çıkan ışıkları gören, duyan, kameraya alan kişi sayısı hayli fazla. Aslında vadide görülen ışıkların hikâyesi yeni değil; 1940’lı yıllara kadar uzanıyor.

Daha önce sayısız kere buradaki ışıklar, bölgede yaşayanlar tarafından ihbar edilmiş. Bazı bilim adamları ve yetkililer ışıkların varlığını, doğa olayları ya da askeri denemelerle açıklamaya çalışıyor. Ancak bu açıklamalar tatmin etmemiş olacak ki, bölgede yaşayanlar ışıkların gizemini çözmek için hâlâ uğraşıyor.

6. Rendlesham Ormanı aydınlanıyor

rendlesham-ormani
Geçtiğimiz yıllarda Britanya Ulusal Arşivi, UFO olayları ile ilgili belgeleri kamuoyuna açtı. Bu belgeler arasında en dikkat çekicilerden biri de “Rendlesham Ormanı Olayı” olarak bilinen UFO vakası.

1980 yılında Rendlesham Ormanı’nda parlak ışıklar vardı. ABD hava üssünden Hava Yarbay Charles Halt bu ışıkları gördü ve ABD üssünün dış tarafında, ormanlık kesimde olağandışı parlak ışıklar olduğunu rapor etti. Halt raporunda, “üçgen bir metalik cismin, bütün bir ormanı beyaz bir ışıkla aydınlattığını” yazmıştı.

Bu olayın tek görgü tanığı o değildi, bütün üs personeli ışıkları görmüş ve Halt’ın söylediklerini teyit etmişti. Ertesi gün bölgede yapılan incelemede yerde çökmelere rastlanmış ve aşırı radyasyon tespit edilmişti.

7. UFO’ya ateş açıldı

ufo ates
Şimdilerde hayatını serbest gazeteci olarak devam ettiren Nick Pope, UFO olaylarını araştıranlar için önemli bir referans. Zira Pope, 1991-1994 yılları arasında İngiliz Savunma Bakanlığı’na bağlı “UFO Masası”nda görev yaptı. Pope medyaya verdiği demeçlerde, dünya dışı varlıkların gerçek olduğunu söylerken, buna alışmamız gerektiğini eklemeyi de ihmal etmiyor.

Pope’un görev yaptığı döneme ait en önemli iddialarından biri de hava kuvvetlerinden birkaç pilotun uçuş sırasında bir UFO görmesi ve ona ateş açması. Bu konuyu ilk defa basına yansıtan Pope, UFO’yu düşürmeyi başaramadıklarını da söyledi.

8. Görüntü var araştırma yok

ufo sky
1936 yılı, Avrupa’daki UFO vakaları için ayrıcalıklı bir yıl. Çünkü o yıl Venedik’te görülen ve hakkında rapor yazılan UFO olayı hâlâ tam aydınlanabilmiş değil.

Güneşli bir günde Venedik semalarında füzeye benzer büyük bir cisim göründü. Bir süre sonra cismin içinden iki küçük cisim daha çıktı, bir süre havada asılı kalmış gibi durduktan sonra ani bir şekilde gözden kayboldular. Olayın görgü tanığı çoktu, anlam vermek zordu. Hemen hükümete rapor edildi, tanıkların ifadesi alındı. Ancak olayın üstü kapandı.

9. Pilotun esrarlı ölümü

captain thomas mantell
Özellikle pilotlar çok sık UFO görüyor ya da şöyle diyelim; gördüğünü iddia ediyor. Bunlardan biri de 1948 yılında ABD’de yaşandı. Savaş uçağı pilotu Yüzbaşı Thomas Mantell, askeri üsten havalandıktan yaklaşık 15 dakika sonra düşerek yaşamını yitirdi.

Ancak kayıtlara geçen son sözleri bu ölümü, şüpheli klasmanına sokmaya yetti: “…Çok büyük metalik bir cisim bu…” Bu esrarlı ölüm sonrası, yetkililerden Martell’in gördüğünün atmosferin radyasyon derecesini ölçmek için kullanılan bir balon olduğu yönünde açıklamalar geldi.

10. Socorro olayı gizemini koruyor

socorro ufo
Olay yeri, New Mexico’nun Socorro Bölgesi. Tarih, 14 Nisan 1964. Olayın tanığıLonnie Zamora adlı polis memuru. Zamora, hız yaptığı için bir motorun peşine takılmıştı. İlerde patlamaya benzer bir ses duydu ve gökyüzünde bir parlama gördü.

İlk aklına gelen dinamit patlatıldığı oldu. Daha da ilerleyince yolun kenarında yan dönmüş gibi görünen bir araç gördü, yanında da tulum gibi bir şeyler giymiş ufak insanlar vardı. Zamora aracını durdurdu ve yakından bakmak için aracından indi. Yaklaştığında bunun yan dönmüş bir araç olmadığını, yumurtaya benzer bir aracın dört ayak üzerinde durduğunu fark etti. Yanında duranlar da ortadan kaybolmuştu.

Daha sonra Zamora büyük bir gürültü duydu ve korkuyla aracına geri bindi. Yumurta benzeri cisim aniden hareket ederek gözden kayboldu. Ertesi gün araştırmacılar olay yerine gittiğinde cismin durduğu yerde dört oyuk izi ve yanmış otlar buldu fakat ipuçları yalnızca bunlardı.

11. Görüntüler bizzat NASA’dan


Görüntülerde astronotlar rutin işlerini yaparken görülüyor. Uzay istasyonunun dışında bulunan astronotlar her şeyden habersiz bakım işlerini yaparken, kameralar uzakta yavaşça beliren parlak bir cismi yakalıyor.

Geçtiğimiz yıl kaydedilen bu görüntüler, NASA tarafından internete yüklendi ve kısa sürede büyük merak uyandırdı. Görüntüdeki cismin ne olduğuna dair resmi bir açıklama gelmese de UFO olduğuna inananların sayısı bir hayli yüksek.

12. Aksaray’da UFO günleri

Aksaray ufo
1981 ve 1982 yılları Türkiye’deki UFO gözlemleri açısından oldukça popüler tarihler. Sebebi de Aksaray’da onlarca kişinin şahit olduğu gökyüzündeki tanımlanamayan cisimler. Bu tarihlerde Aksaray ve Niğde -iddialara göre- UFO’ların uğrak yeriydi. Onlarca kişinin şahit olduğu pek çok olay ihbar edilmişti.

Gökyüzünde parlak cisimler dakikalarca öylece duruyor sonra aniden ortadan yok oluyordu. O tarihlerde konuyla ilgili pek çok haber yapıldı, bu haberler Aksaray’ın adının uzun bir süre UFO’larla birlikte anılmasına sebep oldu.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.