HİNT MUTFAĞI – KUZU BİRYANİ – INDIAN LAMB BIRYANI

TAYVAN TAİPEİ’DE BİR GÜN NASIL GEÇER- SOKAKLARIN TEMİZLİĞİ GÖRÜLMEYE DEĞER

(Pekin) Çin’de Yaşamak, Minik Çinliler Türkiye tanıtımında Halay Çekiyor, Ufkum ile VLOG

ÇİNDE İNANILMAZ BİR GÜN VLOG HAYRED-ÇİN YEMEKLERİ VE GECE HAYATI

18 Yaş Altındakilerin Hakkında Anlatılanları Her Dinlediğinde Gözünden Bir Damla Yaş İndiren Dünyaca Ünlü 11 Festival

ORTAYA KARIŞIK Nisan 6, 2016
685

Dünyaca üne kavuşmuş, 7 kıtadan binlerce insanın akın ettiği öyle festivaller var ki, fotoğraflarına bakarken bile adeta yüreğimizden bir parça kopuyor. Para, zaman, uyumlu arkadaş gibi yokluklardan bir türlü gidemediğimiz bu festivalleri, gidip de gördüklerini ballandıra ballandıra anlatanlardan dinlemek zorunda kalmak da ayrı bir eziyet. Hele bir de herhangi bir festivale katılmak için önce 18 yaşını doldurması gerekenlerin halini düşünün. Onlar Duman konserine bile anne-babalarıyla gitmek durumundalar ki o da her zaman değil. Neyse konuyu fazla dağıtmadan, festivalleri bir sıralayalım:

1 – Tomorrowland

BESTOF_Friday_-04

Belçika’da her yıl temmuz ayında düzenlenen ve 4 gün süren Tomorrowland festivali, elektronik ve pop ağırlıklı müzik türlerine yer vererek büyük bir kitleye hitap ediyor. Birbirinden ilginç temaları ve festival alanında düzenlenen şenlikleri kaçırmak istemeyenler festival alanında dört gün boyunca kamp kuruyorlar.

2 – Sensation

sensation-white-2

Sabir bir yeri olmayan, her sene dünyanın büyük kentlerini dolaşan Sensation, dünyanın en büyük elektronik müzik festivallerinden biri. Dünya üzerinde isim yapmış yerli/yabancı birçok Dj’yi ağırlayan ve katılanlarla bir araya getiren bu festival ülkemizde ilk defa 13 Ekim 2012’de meydana gelmişti.

3 – Burning Man

150724115006-6-super-43

Yaşamayanlara tarif etmenin çok zor olduğu söylenen bu festival, her yıl Nevada’da gerçekleştiriliyor. Katılımın inanılmaz boyutlara ulaştığı festivalde, katılımcılar çöl şartlarına direnerek, insan bedeni ve onun kalıplarını temsil eden tahta adamı yakarak kapanışta son noktayı koyuyorlar. Sanatçıların playa adı verilen kampın ortasında, teması daha önceden belirlenmiş olan festival için hazırlayıp sergiledikleri çalışmalar festivalin ilginçlik boyutunu her yıl biraz daha arttırıyor.

4 – Roskilde

foam_party_roskilde_festival_4_photo_connie_maria_westergaard

70’lerde iki üniversite öğrencisi sayesinde, bir hippi festivali olarak başlayan Roskilde, artık dünyanın en önemli performanslarına ev sahipliği yapıyor. İçerisinde 5 büyük sahnenin olduğu, dünyaca ünlü grupların çıktığı, uçsuz bucaksız çadır ovaları ile her yıl 90 bin kişinin izlediği Roskilde, adeta Danimarka’nın Woodstock’ı.

5 – Glastonbury

glastonbury-festival

1970’de Jimi Henrix’in öldüğü günün sonrasında, küçük bir kalabalıkla başlayan Glastonbury Festivali, şimdilerde 4 güne yayılan performansları ve yüz binin üzerindeki katılımcılarıyla İngiltere’nin ve tabii ki dünyanın en önemli müzik festivallerinden.

6 – Snowbombing

Snowbombing-2013-IMG_4988

Avusturya Alpleri’nde bir kayak merkezi olan Mayrhofen’de düzenlenen müzik festivali. Bir taraftan kayak yaparken bir taraftan karın, buzun üstünde yarın yokmuş gibi eğlenen insanları, şahane grupların performanslarını izlemek mümkün. Bu festival için Kutup’ta yaz gibi desek yeridir.

7 – South by Southwest

SXSW

South by Southwest, her ilkbahar Austin – Texas, ABD’deyapılan bir dizi interaktif etkinlik, film ve müzik festivalleridir. Festivalde, üç bölüm birbirinden bağımsız olarak düzenlemekte, başlangıç ve bitiş tarihleri de farklılık göstermektedir. Endüstri temelli olsa da, SXSW Müzik’te, her yıl yapılan Austin Music Awards şovu gibi etkinlikler de yer alır.

8 – World Electronic Music

world-electronic-music-festival

World Electronic Festival, her yıl Kanada’da yapılan, daha çok alternatif electro ve hard electro müziklerin ünlü dj’ler tarafından sergilendiği büyük bir müzik festivali. Farklı tarzda elektronik müziklerin, farklı sahnelere bölünmüş olarak çalındığı bu festival Kanada’nın Ontario bölgesinde olan şehirden uzak büyük bir alanda yapılmaktadır.

9 – Ultra Music Festival

ultra-music-festival-video-youredm

Florida’nın Miami kentinde yapılan Ultra Music Festival dünyada bir çok insanın rüyalarını süslüyor. Toplamda 3 hafta boyunca süren Ultra her haftanın cuma günü başlayıp, pazar günü sona eriyor. Birçok elektronik müziksever Ultra’nın dünya üzerindeki en büyük festival olduğunu düşünüyor.

10 – Mardi Gras

mardi-gras-new-orleans-new-orleans-la

Mardi Gras Festivali, paskalya tarihine bağlı olarak 2 Şubat ile 9 Mart arasındaki bir salı günü başlar. Günümüzdeki en büyük ve en popüler Mardi Gras New Orleans‘da gerçekleşmektedir. Oldukça eğlenceli geçen festivalde rengarenk kıyafetli katılımcıların yer aldığı karnavalların yanı sıra; dans ve tiyatro gösterileri, spor müsabakaları, yiyecek ve içecek festivalleri gerçekleştirilir.

11 – Holi Festivali

holi-feast-3

Hindistan’a gidip bu festivale katılamamış olsam da en merak ettiğim festivallerin başında geliyor. Hindistan’ın her yerinde kutlanan Holi Bayramı antik zamanlardan beri kutlanan bahar bayramı. Festival süresince herkes birbirine renkli renkli boyalar püskürtüp dans ediyor.

Tüm bu festivallere gidebilmek için yaşınız yetmiyor mu? Her koşulda +18 engeline mi takılıyorsunuz? Üzülmeyin ve festival keyfinden kendinizi mahrum bırakmayın. Sömestr Fest 2016 ayağınıza kadar geldi. Ağırlıklı olarak lise öğrencilerine yönelik düzenlenen bu festival 2 gün sürecek ve Sömestr Band gibi bir müzik yarışmasını da katılımcılarıyla buluşturacak. Bilet almak için geç kalmadığınız gibi, bir festivale katılabilmek için birkaç yıl beklemek zorunda da değilsiniz.
http://www.biletix.com/etkinlik-grup/108360513/ISTANBUL/tr

Etiketler: , ,
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.