HİNT MUTFAĞI – KUZU BİRYANİ – INDIAN LAMB BIRYANI

TAYVAN TAİPEİ’DE BİR GÜN NASIL GEÇER- SOKAKLARIN TEMİZLİĞİ GÖRÜLMEYE DEĞER

(Pekin) Çin’de Yaşamak, Minik Çinliler Türkiye tanıtımında Halay Çekiyor, Ufkum ile VLOG

ÇİNDE İNANILMAZ BİR GÜN VLOG HAYRED-ÇİN YEMEKLERİ VE GECE HAYATI

Henüz Acun’un El Atmadığı Türkiye’ye Getirilmemiş 9 İlginç Yarışma Formatı

ORTAYA KARIŞIK Nisan 6, 2016
536

Hepimiz yarışmalara bayılıyoruz. Riziko’yu da izledik, Çarkıfelek’i de. 02 Melih’le 11 Eray ‘ın BBG evindeki kavgasını da gördü bu gözler, Ünlüler Çiftliği’nde inek sağan bir Banu Alkan’ı da.
Günümüz yarışma programları, televizyonun ilk zamanlarının yarışmalarına göre çok farklı. Ama türü ne olursa olsun, hepsinin bir ortak özelliği var. Basit bir bilgi yarışması veya aksiyonu bol bir reality show; insanları ekrana kilitleyen iyi bir yarışmanın bel kemiğini, yarışmacıların bir karar vermek zorunda olduğu tansiyonu yüksek anlar oluşturuyor. Bu anların birleşiminden güzel dramlar çıkıyor, e dram da zaten en sevdiğimiz şey.

İşte doğru cevaptan fazlasının önemli olduğu, kimi eğlenceli kimi garip, henüz Türkiye’de izlemediğimiz yarışmalar:

1. Don’t Forget The Lyrics! (Sözleri Unutma!)


Yarışmacı bir kategori içinden şarkı seçip karaoke yapar gibi şarkıyı söylüyor. Şarkının belli yerlerinde eksik olan sözleri tamamladıkça da para kazanıyor. Güzel söylemek değil, doğru söylemek önemli. İstediği yerde durup kazandıklarını evine de götürebilir, ya da o kritik kararı verip üst üste 9 şarkıyı tamamlayıp büyük ödülü de kazanabilir.

2. The Amazing Race (Harika Yarış)

caption: THE AMAZING RACE 7:  Ready, Set, Go!!  Teams set off from Long Beach, CA, to compete in a worldwide adventure for $1 million on the premiere of THE AMAZING RACE 7, Tuesday, March 1 (9:00-11:00 PM, ET/PT).  THE AMAZING RACE 7 returns to its regular time period on Tuesday, March 8 (9:00-10:00 PM, ET/PT) on the CBS Television Network.   Photo: Tony Esparza/CBS ©2005 CBS Broadcasting Inc. All Rights Reserved copyright:

2’şer kişiden oluşan 11 takım çeşitli ipuçlarını takip ederek dünyayı dolaşıyor. Emmy ödüllü, bir Survivor+Wipeout toplamından bile daha hareketli bu reality şovun Türkiye’ye gelmeme sebebi vize sorunu mu acaba?

3. Hole in the Wall (Duvardaki Delik)


Gerçekten dünyanın en fattık futtuk yarışması. Yarışmacı uzaylı gibi giyinip (çünkü uzaylılar gümüş lateks giyerler) karşıdan kendisine doğru yaklaşan duvardaki deliğin şeklini alarak o deliğin içinden geçmeye çalışıyor. Geçemezse duvarın kendisine çarpmasıyla havuza dökülüyor. Adeta insanlı tetris. Gerçekten saçmalık. Japonlar yapmış ve Türkiye dışında bir sürü ülkeye pazarlamış.

4. Identity (Kimlik)


Bu yarışmada, yarışmacılardan karşılarındaki platformda duran 12 yabancıyı, ellerindeki 12 bilgiyle eşleştirmeleri isteniyor. Yarışmayı sonuna kadar doğru götüren kişi 500.000 Dolar kazanıyor. Meşhur “Bil bakalım kim?” oyunundan daha eğlenceli olduğu kesin.

5. Boom!


Bu yarışmada sorular birer bomba. Cevaplarsa kablo. Doğru kabloyu kesen kazanıyor, yanlış cevabı veren bombayı patlatıyor. Süheyl ve Behzat’ın bardak oyunundaki harika sarı ve kırmızı sıvıları özlediyseniz bu yarışma sizin için birebir. Her bombada stüdyo rengarenk oluyor!

6. Let’s Ask America (Türkiye’ye Soruyoruz diye çevirebiliriz.)


Bu yarışmaya katılmak için programın çekildiği stüdyoya gitmenize gerek yok, evinizden Skype ile bağlanarak yarışmaya katılabiliyorsunuz. 4 yarışmacı sorulan sorulara cevap vererek para kazanıyor. “Kalk kız soğan doğra” ve “Kırdın kırdın” gibi harika webcam kaydı müdahalelerini canlı izleme şansına erişeceğimiz için Türkiye versiyonunu heyecanla bekliyoruz.

7. Downfall (Düşüş)


10 katlı bir binanın üzerinde, bir taşıma bandındasınız. Bandın üzerinde hediyeler var. Sorulan soruları hızlı cevaplayamazsanız, hediyeler binadan aşağıya düşüyor. Eğer yarışmayı kaybederseniz, siz de aşağıya düşüyorsunuz. Bir çamaşır makinesi uğruna değmez.

8. Wait ‘Til You Have Kids (Çocuklarınız Olana Kadar Bekleyin)


Bir garabet abidesi program daha. Birer gariban ana baba, tatil-para gibi hediyelerle kandırılarak, çocuklarıyla ilgili sorulan sorulara “evet çocuğumun bunu yapması normaldir” veya “hayır, çocuğumun bunu yapması problemdir” cevaplarından birini vermek zorunda bırakılıyor. Ailenin cevapları, yarışmanın “ana-babalık uzmanı”nın vereceği cevaplarla karşılaştırılıyor. Birkaç video’dan sonra cinsiyetçi ve stereotipçi bir format olduğunu farkedeceksiniz, yanlış kişilerin elinde bir silaha dönüşebilir.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.