HİNT MUTFAĞI – KUZU BİRYANİ – INDIAN LAMB BIRYANI

TAYVAN TAİPEİ’DE BİR GÜN NASIL GEÇER- SOKAKLARIN TEMİZLİĞİ GÖRÜLMEYE DEĞER

(Pekin) Çin’de Yaşamak, Minik Çinliler Türkiye tanıtımında Halay Çekiyor, Ufkum ile VLOG

ÇİNDE İNANILMAZ BİR GÜN VLOG HAYRED-ÇİN YEMEKLERİ VE GECE HAYATI

Zekalarının Pırıltıları Gözlerimizi Kamaştıran 11 Dizi Karakteri

ORTAYA KARIŞIK Nisan 6, 2016
867

Dizi dünyası dipsiz bir kuyu. Sabahlara kadar art arda bölümlerin sıralandığı, heyecanına kapılıp sezonu bir günde bitirdiğimiz, en içten dileklerimizle sevdiğimiz, sövdüğümüz, “aaay şunu da bir öldüremediler ya” dediğimiz, yakışıklılığına, güzelliğine hayran olduğumuz dizi karakterleri oluyor. Ama bazı dizi karakterleri var ki onlara hayranlıklarımız zekalarından dolayı oluyor. Tamam biliyoruz yazan yazmış, onlara da oynaması kalmış ama bu kadar güzel rol yapmasalar hayran kalır mıydık? “Adama bak ulan ne kafa ya, benim hayatta aklıma gelmezdi” dediğimiz bir sürü karakter var. Bakalım dizi tarihinin zekiliğine hayran olduğumuz karakterlerine.

Sherlock / Sherlock Holmes

sherlock

Zeka denince aklımıza ilk gelenlerden oluyor Sherlock Holmes. Benedict Cumberbatch  tarafından canlandırılan Sherlock karakteri, insanın sinirini bozacak kadar zeka sahibi ve kibirli. Gerek kurduğu bağlantılar olsun,  gerek olayları çözmedeki hızı insanları morartan cinsten. Bana kalırsa da herkesin bir şekilde karizmatik bulduğu insan.

Doctor Who / The Doctor

doctorwho

Doktor rollerini William Hartnell, Patrick Troughton, Jon Pertwee, Tom Baker, Peter Davison, Colin Baker, Sylvester McCoy, Paul McGann, John Hurt, Christpher Eccleston, David Tennant, Matt Smith ve son olarak Peter Capaldi oynadı. Genelde yaşları belirsiz olan doktorlar delilikle dahilik arasındaki o çizgide dolaşıp durdular Tardis’leriyle.

Suits / Harvey Specter

harvey

Karakteri Gabriel Macht canlandırıyor.  Harvey’in hazırcevap oluşuna, ukalalıkta zirve yapmasına, e biraz da karizmasına hayranız. Anlık yaşadığı aydınlanmalar sayesinde saniyeler içinde çözdüğü davalarıyla New Yorke’ta ün yapmış, ofisindeki koleksiyonlarına eriyip bittiğimiz, aynı zamanda erkekler için giyim kuşam konusunda kılavuzluk yapabileceğine inandığım muhteşem ötesi avukat.

Breaking  Bad / Walter White

walter

Karakteri canlandıran Bryan Cranston için, içinde bulunduğu çeşitli zorluklardan pratik zekası sayesinde kurtuluşuyla, sahip olduğu kimya bilgisiyle, yaptığı planlarıyla ve kurnazlıklarıyla “methini çok duyduk ehehe” şeklinde espriler yapılan dizi karakteri. Biraz kafa yorsa 5 saniyede dünyayı yok edebileceğine  ve verdiği  en efsane ayarın “ i’m not in danger Skyler, i am the danger!” ( Tehlikede değilim Skyler, ben tehlikeyim!) olduğunu düşündüğüm karakter.

House of Cards / Francis Underwood

francis

Favorilerimden biri de Underwood karakteri. Kevin Spacey tarafından canlandırılan karakterin attığı her adım merak uyandırıyor, izleyici de “bak şimdi bu yine bir şeyler çeviriyor” hissi yaratıyor. Eşi Claire Underwood ile bir araya geldiğinde tüm dünyanın canına okuyabilecek gücü kendilerinde bulabilen, vicdansız ve duygusuz oluşu, karakterli duruşu şüphesiz ki ona hayran olma nedenlerimizden birkaçı. En büyük hobisi siyaset olan Underwood Başkanı Türkiye’de siyaset yapmaya davet ediyorum.

Person Of Interest / Harold Finch

harold

Michael Emerson’un canlandırdığı karakter olan Harold’ın zekası tartışılamayacak boyutta. Zira kendisi kurbanların numalarından suçluluları durdurmaya yönelik bir makine tasarlayan yazılım mühendisi. Amacı insanlığa yardım etmek ve daha iyi bir dünya yaratmak olan Harold, becerilerini bilgisayar korsanlığı ve ileri derecede teknoloji üzerinde gösteriyor. Varsa hacklenecek bilgisayar, kapatılacak kamera Harold orada. Sakatlığından dolayı dövüş yetenekleri yok. Bu yüzden kendini savunma yöntemi bile zeka üzerine kurulu.

Game Of Thrones  / Tyrion Lannister

tyrion

Peter Dinklage tarafından oynanan Lannister’ların küçük oğlu, nam-ı diğer küçük şeytan. Lannister’ların çoğundan daha zeki ve daha dürüsttür. Hatta en şerefsiz olmayanı diyebiliriz. Ailesi tarafından da sevilmemesinin nedenlerinden biri bu. Tamam babasını öldürmüş olabilir ama bir sor bakalım neden öldürmüş. Kıvrak zekasıyla yayınlanan son sezonda da ölmekten kurtulmuş hatta kendisinin de bu duruma şaşırdığı olmuştur.

Suits / Mike Ross

mike

Dizi hukukla ilgili olunca sivri zekaların da ardı arkası kesilmiyor. Harvey Specter’ın bir boy küçüğü olan Mike Ross karakterini  Patrick J. Adams canlandırıyor. İnanılmaz bir görsel hafızaya sahip olan Mike, hukuk okumadan avukatlık yapıyor, gördüğü her şeyi hafızasına kazıyıp, sayfalarca metinleri ezberleyebiliyor. Yeri geldiğinde Harvey ile Mike’ın karşılıklı yaptığı zeka şovlarıyla kim daha zeki karar veremediğimiz oluyor tabi.

Sherlock / James Moriarty

james

Sherlock Holmes’un baş düşmanı Moriarty, yani Andrew Scott. Kendisiyle ilgili Sherlock’a şu sözleri söyletmiş kişi .“O suçun napolyonudur. Bu şehirdeki lanetin yarısının planlayıcısıdır. O bir deha, filozoftur. Ağının ortasındaki bir örümcek gibi hareketsiz biçimde oturur ama o ağ binlerce yayılıma sahiptir; ve o her bir yayılımı en ince noktasına kadar bilir” 

The Mentalist / Patrick Jane

pjames

Gözlem gücü fazla, insanları tanıyıp bir sonraki hamlelerini bilen onlara yön verme konusunda son derece becerikli olan Patrick Jane, Simon Baker tarafından canlandırılıyor. Kendini beğenmişliğyle, munzurluğula, çoğu zaman haklı çıkmasıyla bizi sinirlendirse de zeki karakterlerden biridir kendisi. Modern çağın Sherlock’u olduğunu söyleyenler bile vardır.

Fringe / Walter Bishop

bishop

Sevimliliğinden daha ileride olan deliliği, deliliğinden de ileride olan zekiliği ile bağımlılık yaratan dizi karakterlerinden biri Walter Bishop. John Noble tarafından canlandırıldı ve inandırıcılık konusunda Walter’ın üstüne yoktu. Walter, aynı anda zeki ve deli olmayı başarabilen, hayalperestliği ile duygusallığını tehlikeye dönüştürebilen en babacan karakterlerden biriydi.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.