HİNT MUTFAĞI – KUZU BİRYANİ – INDIAN LAMB BIRYANI

TAYVAN TAİPEİ’DE BİR GÜN NASIL GEÇER- SOKAKLARIN TEMİZLİĞİ GÖRÜLMEYE DEĞER

(Pekin) Çin’de Yaşamak, Minik Çinliler Türkiye tanıtımında Halay Çekiyor, Ufkum ile VLOG

ÇİNDE İNANILMAZ BİR GÜN VLOG HAYRED-ÇİN YEMEKLERİ VE GECE HAYATI

Müzik Dünyasına Damgasını Vurmuş 13 Kadın Basçı

ORTAYA KARIŞIK Nisan 7, 2016
654

Bas çalmak çok ayrı bir tutkudur. Müzikle haşır neşir olmayan insanların çok anlam veremediği bu müzik aleti, müzik severler için vazgeçilmez bir enstrümandır. Davul gibi baskın, elektronik gitar kadar tiz olmayan bas, müziğin alt yapısını yapar. Sahnenin en önüyle ya da hayran kitlesiyle işi olmayan bu enstrüman, genel kanının aksine gayet havalıdır.

Hele bası bir kadın çalıyorsa, müzikseverler için hem işitsel hem görsel bir şölen olur. Basın ağır duruşu bir kadının elleriyle hayat bulduğunda, dinleyenleri farklı diyarlarda fink attırır.

İşte müzik dünyasına damgasını vurmuş, en önemli kadın basçılar.

1. Tina Weymouth

Tina, Chris Frantz ve David Byrne ile birlikte, New Wave tarızını punk müzikle kombinleyen Talking Heads’ın kurucu üyelerinden biri. Müzisyen daha sonra, eşi Chris Frantz’la birlikte Tom Tom Club grubunu kurdu.

Sahnede ne kadar çekingen tavırlar sergilese de, agresif müziğiyle birçok kişinin beğenisini kazanmıştı.

2. Kim Deal

Kendine özgü tavırlarıyla hayranlarını hipnotize altına alan Kim Deal, punk-rock müziğinin dünyaca ünlü gruplarından Pixies’in basçısıydı. Pixies’in kurucularından Charles Thompson’ın gazeteye verdiği ‘basçı aranıyor’ ilanından sonra gruba dahil olan Kim Deal, Where Is My Mind şarkısının da baslarını kendisi yazdı.

3. Melissa Auf Der Maur

Hole ve Smashing Pumpkins’in bas gitaristi olarak ün yapan Melissa Auf Der Maur, rock müziğin kuşkusuz en hayranlık duyulan kadınlarından biri. Daha sonra solo kariyerine odaklanan Kanadalı sanatçı, kendi adını taşıyan ilk albümünü 2004 yılında yayınladı.

4. Esperanza Spalding

Esperanza Spalding’in en dikkat çeken başarısı En İyi Yeni Sanatçı Grammy ödülünün kazanan ilk jazz müzisyeni olması. Mütevazi tavırlarıyla izleyenleri büyüleyen sanatçı, müziğiyle de dinleyenleri farklı diyarlara götürmeyi her seferinde başarıyor.

5. Buket Doran

ilk olarak Ain’t Blonde adlı grubuyla sahne almaya başlayan Buket Doran, 2000′li yıllarda Şebnem Dönmez’in ‘Ne Şeker Şey’; sonrasında Fatih Altaylı’nın ‘Başka Yerde Yok’; ardından Okan Bayülgen’in ‘Zaga’ ve ‘TV Makinası’ adlı canlı televizyon programlarında uzun bir süre bas çaldı. 1997′den itibaren Şebnem Ferah ile sahne çalışmaları başlayan başarılı müzisyen, mütevazi kimliğiyle de birçok kişinin beğenisini kazandı.

6. Rhonda Smith


Rhonda Smith funk müziğin en önemli bas gitaristlerinden biri. Çaldığı her şarkıya farklı bir hava katan Rhonda, görünüşü ve tarzıyla da müzikseverleri etkilemesini iyi biliyor. Daha önce Prince, Jeff Beck, Candy Dulfer, Karma Deuce gibi önemli isimlerle çalışan Rhoda müzik dünyasının en yetenekli isimlerinden biri.

7. Gail Ann Dorsey


David Bowie’nin basçısı olarak ün salan Gail, 70’lerin sonundaki pop müzik ritimlerinden fazlasıyla etkilendiyordu. Müzisyen bas gitarın yanında gitar ve klarnet de çalıyor. Sadece David Bowie’yle değil, Gwen Stefani’yle birlikte de çalıştı.

8. Tal Wilkenfeld


Yeteneğiyle genç yaşta dikkatleri üzerine çeken ve jazz-funk türlerinde müzik yapan Avustralyalı Tal Wilkenfeld, çok önemli müzisyenlerle birlikte çalıştı. Jeff Beck’in başı çektiği bu müzisyenler arasında Eric Clapton, Allman Brothers ve Chick Corea da yer alıyor.

9. Carol Kaye

carol-kaye
Bas gitaristin kraliçesi diyebileceğimiz Carol Kaye, 55 yıllık kariyeri boyunca 10 binden fazla kayıt yaptı. Bas gitar eğitimi konusunda da birçok kitap yazmıştır. Yani eğer bas gitar çalmayı öğrenmek istiyorsan adresin Carol Kaye olmalı.

10. Meshell Ndegeocello


1968 yılında ABD’de doğan Meshell Ndegeocello, bir Madonna’yla birlikte çalıştı. I’d Rather Be Your Lover şarkısında rap vokaliyle Madonna’ya eşlik eden müzisyen, cinsel ayrımcılığa karşı duran ve politik söylemleriyle de tanınan bir aktivist.

11. Oya Erkaya

oya-erkaya
1998-99 tarihlerinde Londra’daki “London Music School”da bas gitar bölümünü bitiren Oya Erkaya, Londra’da yaşadığı süre boyunca “Caine” adlı grubuyla çaldı. İstanbul’a döndükten sonra Bulutsuzluk Özlemi, Bülent Ortaçgil, Yavuz Çetin, Göksel gibi başarılı müzisyenlerle çalışan sanatçı, 2002 yılında Babazula, 2003 yılında da Feridun Düzağaç ile çalıştı.

12. Kim Gordon

New York’lu alternatif rock grubu grubu Sonic Youth’un vokalisti ve basçısı Kim Gordon 1953 yılında New York’ta doğdu. Hem müziği hem de sesiyle dinleyenlerini kendine hayran bırakan müzisyen, şu an 62 yaşında.

13. D’arcy Wretzky

darcy-Wretzky
Melissa Auf Der Maur’dan önce Smashing Pumpkins’inde basçı olarak yer alan D’arcy, grubun kurucularından biri. D’arcy eteneği ve güzelliğiyle kendine has bir hayran kitlesi oluşturdu.

Etiketler: , ,
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.