HİNT MUTFAĞI – KUZU BİRYANİ – INDIAN LAMB BIRYANI

TAYVAN TAİPEİ’DE BİR GÜN NASIL GEÇER- SOKAKLARIN TEMİZLİĞİ GÖRÜLMEYE DEĞER

(Pekin) Çin’de Yaşamak, Minik Çinliler Türkiye tanıtımında Halay Çekiyor, Ufkum ile VLOG

ÇİNDE İNANILMAZ BİR GÜN VLOG HAYRED-ÇİN YEMEKLERİ VE GECE HAYATI

Unutulmaz Aşk Şarkılarına İlham Perisi Olmuş 15 Gerçek Kadın

ORTAYA KARIŞIK Nisan 7, 2016
1.089

Aşk ile ilgili bir şeyler karalamak için herhalde en kötü seçim bu yazı olurdu. Çünkü biz ne yazsak nafile. Yazan yazmış. Dünyanın en iyi müzisyenleri, en güzel aşk şarkılarını bu kadınlar için yazmış.

Sanatçı dedik diye sanmayın ki şarkılardaki kadınlar hayal mahsulü. Listeye konu olan kadınlar, Eric Clapton’dan Cat Stevens’a, Tom Waits’ten The Beatles’a kadar unutulmaz aşk şarkılarının gerçek kahramanları.

Onlar birçoğumuzun en saf duygularına nefes olmuş şarkıların ilham perileri.
Dünyaca ünlü müzisyenlerin aşklarıyla tanışma hikayeleriyle onları konu aldıkları parçalar için unutulmaz aşk şarkıları ve kadınları listemize buyrunuz…

“Wild World,” Cat Stevens

Patti-darbanville

İlham Perisi: Patti D’Arbanville

Hikaye: Henüz 13 yaşında Andy Warhol tarafından keşfedilen Patti D’Arbanville, Cat Stevens’ı darma dağan eden kadındır. Patti D’Arbanville aslında öncelikle sanatçının ünlü “Wild World” şarkısında konu edilir. Stevens’ın parçada “Seni her zaman küçük bir kız çocuğu olarak hatırlayacağım” dediği kız Patti D’Arbanville’dir.

Ünlü “My Lady D’Arbanville” şarkısında ölü olarak anlatılan Patti, aslında ikilinin ölen aşkını simgelemektedir. Patti D’Arbanville, Stevens’ı, Mick Jagger için terk etmiştir. Zaten dönem Mick Jagger için sevgilisini terk etmeyen güzel kıza üşütük gözüyle bakıldığı dönemdir. Herkes Mick Jagger’a sarmaktadır. Jagger’da eş, dost demeden takılmaktadır.

Bugün: Patti D’Arbanville sonradan Don Johnson ile evlenir. 80’lerde bir iki erotik filmde oynar. Günümüzde Sopranos, Law & Order ve Entourage gibi dizilerde rol almıştır. Sanatçı en son 2010 yapımı “Morning Glory” adlı filmde Rachel McAdams’ın canlandırdığı karakterin annesi rolünde yer almıştır.

“Something,” The Beatles

patti-boyd-george-harrison

İlham Perisi: Pattie Boyd

Hikaye: Dönemin ünlü modellerinden olan Boyd, tam manasıyla Rock Star – Model ilişkilerinin örnekleri arasında. 1964’te Beatles’ın müzikleriyle dolu grubun filmi A Hard Day’s Night‘ta bir öğrenciyi canlandıran Pattie Boyd iki yıl sonra George Harrison’la evlendi. Boyd, 2009 yılında kaleme aldığı anılarında, Harrison’ın “Something” şarkısını kendisi için yazdığını itiraf ettiğini belirtti.

Bugün: Fotoğrafçılıkla uğraşan Pattie Boyd, Beatles zamanlarından kalan fotoğraflarıyla İsveç’de bir sergi açtı. Boyd’un Harrison’dan sonra hangi yıldızın canını yaktığını öğrenmek için alt başlığa geçelim.

“Layla,” Eric Clapton

eric-and-pattie

İlham Perisi: Pattie Boyd

Hikaye: Eric Clapton çapkını, Pattie Boyd’a abayı fena yakmış. Dönemin afet modeli Boyd daha henüz George Harrison’la evliyken Clapton onu sevdiğini söylemiş. Clapton, 1970 yılında ünlü “Layla” parçasını Pattie Boyd için yapar. Boyd daha sonra Harrison’ı terk eder ve 1979 yılında Clapton ile evlenir (Layla’nın gücü). Dönemin ünlü modeli sonraları Harrison’dan ayrılmanın bir hata olduğunu itiraf edecektir. Pattie Boyd, 1989 yılında Clapton kendisini aldattığı için ondan ayrılır.

“Jennifer Juniper,” Donovan

jenny-boyd

İlham perisi: Jenny Boyd (Evet, Pattie’nin kardeşi)

Hikaye: Boyd kardeşlerin bir dönemin rock hayatını altüst ettikleri doğrudur. 1968’de ablası gibi model olan Jenny, Donovan’la birlikte dönemin kafalarında dev etkisi olan Hindistan seyahatine çıkarlar. Transandantal meditasyonun zirvesine, efsanevi “Maharishi Mahesh Yogi” ile çıkmak niyetindedirler.

Donovan’ın Jennifer Juniper parçası model Jenny Boyd için yazılır. Ne var ki Boyd iki sene sonra Fleetwood Mac’in kurusucusu Mick Fleetwood ile izdivaç eder.

Bugün: Çapulcu hippiler işte diyenler kariyere gelsin. Jenny Boyd ünlü UCLA üniversitesinde psikoloji dalında doktora yapar. Dr. Jenny Boyd’un müzisyenlerle ilgili kitapları da var.

“Jersey Girl,” Tom Waits

kathleen-brennan-tom-waits

İlham perisi: Kathleen Brennan

Hikaye: Çift, Francis Ford Coppola’nın “One From the Heart” filminin soundtrack çalışmalarında tanışır. Waits filmin müziklerini yaparken, Kathleen o sırada filmin yapım şirketinde senaryo analistidir. Karşılaştıkları anda aşık olurlar. Brennan aslında Illinois doğumludur ancak Tom Waits şarkıyı yazdığı sırada Jersey’de yaşamaktadır. Şarkı, Bruce Springsteen tarafından da büyük bir zevkle cover’lanır.

Bugün: Çift karşılaştıkları 1980 yılından beri evli ve 3 çocukları var. Ayrıca profesyonel yaşamda da birlikte işbirliği yapmaya devam ediyorlar. Müzik yazarı Gary Graff’ın deyişiyle sesi, ‘Bir fıçı burbonda ıslatıldıktan sonra beş ay tütsülenmiş ve ardından da bir arabanın altında çiğnenmiş’ adam Tom Waits, kalbini Brennan’dan başkasına teslim etmemiş.

“Je T’aime … Moi Non Plus,” Serge Gainsbourg

brigitte-bardot

İlham Perisi: Brigitte Bardot

Hikaye: Brigitte Bardot 1967 yılında Gainsbourg’a kendisi için bir aşk şarkısını besteleyip besteleyemeyeceğini sorar. Bu soru gerçekten de en sorulmaması gereken insanı hedef almıştır. Gainsbourg tarihin en erotik duetini yazar. Şarkının Brigitte Bardot kaydının üzerinde çok durmamak gerekir. Sonradan Jane Birkin ile birlikte kaydedilen düet sonucu yer yerinden oynar, şarkı birçok radyoda yasaklanır. Durum, tam olarak bir “kime niyet kime kısmet” durumudur.

Bugün : Tanrı Kadını Yarattı filminde kadını oynayan Brigitte Bardot “20 yıl boyunca bir hayvan gibi izlendim, kovalandım, sıkıştırıldım. Kendimi balkondan atmamış olmamın tek nedeni, cesedimin de hemen fotoğrafçılara malzeme olacağını bilmemdi.” Demiştir.

“Crazy Love,” Van Morrison

van-morrison-crazy-love

İlham perisi: Janet “Planet” Rigsbee

Hikaye: Janet Rigsbee, Van Morrison ile tanışmasını tam bir simya patlaması olarak tanımlıyor. Rigsbee sadece “Crazy Love” değil “Tupelo Honey” şarkısına da ilham kaynağı olur; hatta albüm kapaklarında çiftin unutulmaz fotoğrafları yer alır. Çift 1973 yılında ayrıldı.

Bugün: Morrison’ın eski aşkı Kaliforniya’da yaşıyor ve şarkı sözleri yazıyor. Yine bir müzisyen olan kızları Shana, Morrison’ın “Moondance” albümünden sonra dünyaya gelmiş. Shana Morrison’ın kendine ait 5 albümü var ve sıklıkla babasıyla aynı sahneyi paylaşıyor.

“In Your Eyes,” Peter Gabriel

rosanna-arquette

İlham Perisi: Rosanna Arquette

Hikaye: Gabriel ve Arquette şarkı listelerde 1 numaraya çıktığı 1986 yılında birlikte yaşıyorlardı. Çektiği filmlerde müziğin her zaman ayrı bir yeri olan Cameron Crowe, 1989 tarihli “Say Anything”filminde şarkıyı tekrar kullanınca ortalık yeniden yıkıldı ve parça bir kere daha gündeme geldi. Filmde tıpkı “High Fidelity”de olduğu gibi John Cusack yine bir kaset takıyor ve ortamın rengi bu şarkı sayesinde değişiyordu.

Bugün: Çift 1992 yılında ayrıldı. Rosanna Arquette o dönemden beri aralarında Pulp Fiction‘ın da olduğu birçok filmde rol aldı.

“And I Love Her,” The Beatles

paul-mccartney-and-jane-asher

İlham perisi: Jane Asher

Hikaye: “And I Love Her” McCartney’nin unutulmaz bestelerinden. Şarkı 1964 yılında yazıldı ve McCartney 3 yıl sonra “… ve onu seviyorum” dediği oyuncu Jane Asher ile nişanlandı. Bir sene sonra çift yollarını ayırdı.

Bugün: Jane Asher uzun süredir illüstrator ve karikatürist Gerald Scarfe ile evli ve Londra’da kendi girişimi olan bir pasta dükkanı işletiyor.

“Walk Away Renee,” The Left Banke

renee-fladen-kamm

İlham perisi: Renee Fladen-Kamm

Hikaye: 16 yaşında olan ve grupta klavye çalan Michael Brown, şarkıyı o dönem grubun basçısı Tom Finn’ın kız arkadaşı Renee için yazar. Çiçek çocuk zamanlarının bu uzun sarı saçlı ve özgür ruhlu kızı, genç Brown’un aklını uçurur. Hatta Renee şarkı kaydedilirken stüdyoda gelmiş, Brown’un heyecandan elleri titremiş ve kayıt tamamlanamamıştır.

“Walk Away Renee” büyük başarı kazanır ve bir çok ünlü grup tarafından çalınır, Rolling Stones listelerine girer. Renee Fladen-Kamm etkisi durmak bilmez ve Brown grubun diğer hiti “Pretty Ballerina” yı da bu gazla yazar.

Bugün: Fladen-Kamm, San Francisco’da ses eğitmenliği yapıyor. Walk Away Renee’nın kaydının ardından Boston’a ailesinin yanına giden Renee Fladen’ı bir daha gruptan kimse görmez. Has özgür kız.

“The Girl From Ipanema”

girl-from-ipanema

İlham perisi: Helo Pinheiro

Hikaye: Burada tam bir aşk olmasa da bir büyülenme durumu olduğu kesin. 1960 yılına ait bu bossa nova klasiği Yestarday’den beri en çok kayda alınan ikinci şarkı olarak gösteriliyor. Antonio Carlos Jobim ve Vinicius de Moraes, şarkıyı Rio’da bir plajın kenarında yürürken çevredeki bütün erkelerin aklını başından alan Helo Pinheiro’nun şerefine yazarlar. Pinheiro o gün henüz 17 yaşındadır.

Bugün: Helo Pinheiro, Sao Paolo’da br bikini dükkanının sahibi. 2003 yılında 58 yaşındayken Playboy’a poz verdi.

“Girl From the North Country” Bob Dylan

echo-helstrom

İlham Perisi: Echo Helstrom

Hikaye: Kimilerine göre şarkıdaki kız Waits’in üniversitedeki sevgilisi Bonnie Beecher’dır. Ancak Dylan’ın ilk aşkı olarak daha çok Echo Helstrom geçer. Helstrom, Bob Dylan’ın da daha sonradan belirttiği gibi aşırı derecede Brigitte Bardot’yu andırmaktadır.

Bugün: Helstrom şarkıdaki “Kuzeyli kız” tanımının hakkını veriyor ve o günden beri Amerika’nın kuzeyi Minneapolis’de yaşamını sürdürüyor. Echo Helstrom bir film yapım şirketinde çalışmakta.

“Suzanne,” Leonard Cohen

suzanne-verdal

İlham perisi: Suzanne Verdal

Hikaye: Aslında Cohen, Suzanne’i bir şiir olarak yazar. 60’ların ortalarında Saint Lawrence nehrinin kıyılarında yaşayan Suzanne Verdal, Cohen’i tam anlamıyla büyülemiştir. Cohen ikili arasındaki ilişkiyi adeta ruhsal bir yolculuk olarak tanımlar. Cohen için aslında o günlerden bugünlere hayat bitmeyen bir ruhsal yolculuk gibidir. Leonard Cohen, Suzanne Verdal’den bahsederken “Herkes ona açıktı” demeyi de ihmal etmez.

Bugün: Suzanne Verdal eski bir dansçı ve günümüzde evsiz olarak takılıyor. Kanada Montreal ve Amerika’daki ünlü Venice Beach arasında gidip geliyor.

“Suite: Judy Blue Eyes,” Crosby, Stills & Nash

judy-collins

İlham perisi: Judy Collins

Hikaye: Folk şarkıcısı Judy Collins az önce anlattığımız “Suzanne” şiirini Cohen’den önce besteleyerek söylemeye başlamıştır. Stephen Stills o dönemlerde Judy Collins ile fırtınalı bir aşk yaşamaktadır. Bu aşk, şarkıya “mavi gözlü Judy” olarak geçer. İnsanın aklına ister istemez İbrahim Tatlıtes’in Hülya Avşar’a “yaktığı” meşhur “Mavi Mavi” geliyor. Neyse vazgeçtik gelmiyor:)

Bugün: Judy Collins geçirdiği onca rahatsızlığa rağmen hâlâ konserler veriyor.

“Donna,” Richie Valens

donna-ludwig-richie-valens

İlham perisi: Donna Ludwig

Hikaye: Amerika’nın ilk Latin Rock yıldızlarından olan ve ünlü La Bamba parçasıyla tanıdığımız Valens’in diğer hit şarkısı da Donna Ludwig için yazdığı “Donna”dır.

Bugün: Richie Valens henüz 18 yaşındayken hayatını kaybeder. Ünlü yıldız Buddy Holly ile birlikte çıktıkları turnede, uçağa yetişmeye çalışırken bir trafik kazası geçirir. Kazadan Buddy Holly de kurtulamaz.
Donna Ludwig ve Valens kazanın olduğu dönemde hâlâ görüşüyorlardı.Ludwig bugün bir anneanne ve Valens’in ailesiyle bağlantısını koparmış değil.

“Maybe I’m Amazed,” Paul McCartney

linda-mccartney

İlham Perisi: Linda McCartney

Hikaye: Gelmiş geçmiş en iyi şarkılar listesinde hep tepede duran “Yesterday” bir McCartney’ in eseridir. 60 altın plak ve 100 milyonu aşan satışla en başarılı müzisyen olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na da giren McCartney, Beatles serüveni bittikten sonra solo kariyeri sırasında eşi için “Maybe I’m Amazed” parçasını kaydeder. Çiftin dört çocuğu olur. Müzisyen, fotoğrafçı ve hayvan hakları aktivisti olan Linda McCartney, 1998 yılında göğüs kanseri sebebiyle yaşamını yitirir.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.