HİNT MUTFAĞI – KUZU BİRYANİ – INDIAN LAMB BIRYANI

TAYVAN TAİPEİ’DE BİR GÜN NASIL GEÇER- SOKAKLARIN TEMİZLİĞİ GÖRÜLMEYE DEĞER

(Pekin) Çin’de Yaşamak, Minik Çinliler Türkiye tanıtımında Halay Çekiyor, Ufkum ile VLOG

ÇİNDE İNANILMAZ BİR GÜN VLOG HAYRED-ÇİN YEMEKLERİ VE GECE HAYATI

Ülkesi olmayan yazar Kurt Vonnegut 11 madde

ORTAYA KARIŞIK Nisan 12, 2016
4.522

Mezbaha No:5, Kodes Kuşu, Mavi Sakal, Şampiyonların Kahvaltısı, Ülkesi Olmayan Adam romanlarıyla tanınan Amerikalı hümanist yazar Kurt Vonnegut absürd ve anlamsız evren tasarımlarıyla kendine has bir üslubu olan azılı bir muhalifti. Onun bu tuhaf üslubunu kimi çok sevdi, kimi hiç anlayamadı. Hal böyle olunca bu egzantrik yazar hakkında bir liste hazırlamadan edemedik. Buyursunlar.

1. Kurt Vonnegut’un doğumu büyük bir şakanın başlangıcıydı adeta. Doğduğu gün takvimler 11 Kasım 1922’yi gösteriyordu

vonnegut1
Hiç savaş yaşamamış bir ülkede, Amerika’da dünyaya gelmişti. Alman asıllı, sanatçı bir ailenin oğluydu, şanslıydı. Onun için hayatını sanatla kazanmak aile işletmesini devralmak gibi bir şeydi.

2. Yazmaya lise yıllarında başladı

vonnegut2
Butler Üniversitesi’ni yazma kabiliyetini yetersiz bulan bir öğretmen yüzünden terk etti. Kimya okumak için girdiği Cornell Üniversitesi’nden de 1943 yılında ayrıldı.

3. Vonnegut yirmili yaşlarının avareliği içinde kaybolurken annesinin intiharı ile sarsıldı

vonnegut3
Bu ölümle ilk yüz yüze gelişiydi.

4. 1944’te Amerikan artık hiç savaş yüzü görmemiş bir ülke değildi, İkinci Dünya Savaşı’nda Almanlar’a karşı yer alıyordu

vonnegut4
Kurt Vonnegut da Amerikan Ordusu’nun askeri olarak savaşa katılmıştı. Dresden katliamında ölümün soğuk nefesi bu kez onun yanaklarını yaladıysa da hayatta kalmayı başardı.

5. Dresden katliamından kurtulan yedi Amerikalı’dan biriydi. Katliamın izleri zihninde onu gerçek bir yazar haline getirecek ilk romanına dönüştü: Mezbaha No:5

vonnegut5
Bu kitap yayınlanan ilk kitabı değildi ama yayınlandığında Vonnegut’ın çağdaş Amerikan edebiyatının önde gelen yazarlarından bir sayılmasına önayak oldu.

6. Büyük Buhran zamanında yaşanan yokluk ve hiçlik yazı kariyerinin asıl başlangıcı oldu Kurt Vonnegut için

vonnegut6
Görünen dünyanın bakılmayan yönlerini yazdı. Beyinsiz savaşmalar, ruh kaybı, aptallığın haritası, makinelerin katliamı, uzaylıların mektupları… Ölmekte olan dünyayı kurtarmanın tek yolu içine hayalleri yerleştirebilmekti sanki.

7. Biçimlerin ötesinde bir hayal gücü vardı

vonnegut7

Amerikan rüyasını uzaylılara anlatır gibi basit kelimelerle anlatıyor, Şampiyonların Kahvaltısı’nda yine de anlayamayanlar için uygulamalı resimler çiziyordu. “Sırf bazılarımız okuma-yazma biliyor ve biraz da matematikten anlıyor diye evreni fethetmeye hakkımız yoktu” ne de olsa.

8. Aynı zamanda iyi bir babaydı Kurt Vonnegut

vonnegut8

İki kez evlenmişti. İlk karısından 3 çocuğu olmuştu. Daha sonra kanserden ölen kardeşinin üç çocuğunu ve bir kız çocuğunu da evlat edinmesiyle toplam yedi çocuklu bir aile babası haline geldi. Çocuklarına hep tek bir tavsiyede bulundu: “Hiçbir şartta katliamlara ve savaşlara dahil olmayın. Bu savaşlar için silah üreten şirketlerde çalışmayın. Hepimiz öyle ya da böyle düzenin içinde yaşamak zorundayız. Ama bizden farklı oldukları için insanları öldürmek zorunda değiliz. İnanmadığınız hiçbir partiye oy vermeyin, cinayetlerin ortağı olmayın.”

9. İntihar eden annesi, Dresden katliamında ölen arkadaşları, kanserden ölen kardeşi… Ölüm sanki dalga geçiyordu Kurt Vonnegut’la

vonnegut9
O da kendisiyle dalga geçen bu ölümü daha yakından tanımak için intihar etti 1985’te. Fakat ölüm yine kazık attı ona, hayata döndürüldü. Ölümün intikamı daha da acı olacaktı elbette. 31 Ocak 2000’de çıkardığı bir yangınla yazarın bütün arşivini imha etmekten de geri durmadı bu ölüm belası.

10. Timequake’ten sonra bir daha yazmayacağını söylese de ne yazık ki dünyadaki aptallık bir türlü son bulmuyordu. Aptallık var oldukça söyleyecekleri de tükenmedi Vonnegut’ın

vonnegut10
Vonnegut 2005’te son kitabı Ülkesi Olmayan Adam’ı yazdı. Ayrıca hayatı boyunca çok sigara içti. Paketlerin üzerindeki uyarılara rağmen hâlâ ölmediği için ünlü bir tütün markasına dava açmayı bile düşündü.

11. 2007’nin 11 Nisan’ında sigara paketlerinin öngörüsü gerçekleşti; Kurt Vonnegut artık yaşamıyordu

vonnegut11
Vonnegut yaşamaya katlanabilmişti, çünkü hep çocuk kalmayı becermişti. Çocuksu cesareti başkaldırmasını ve istediğini söyleyebilmesini sağlıyordu. Dünyayı kurtarmak için elinden geleni yaptı; binlerce kelime yazdı, konuştu, yanlış olanı bağıra bağıra söylemekten geri durmadı. Mezar taşına “Her şey güzeldi ve hiçbir şey canımı yakmadı,” yazdıracak kadar da uzaylıydı üstelik aramızda.

Yorumlar

Yazıya 7 yorum yapılmış.

RobertVIDLY Mart 5, 2018

We’re give good value essay creating provider | We approach all “write my essay” requests quickly | Only 100% plagiarism zero cost essays.

http://yumyumya1.ru/superb-conclusion-for-all-of-your-writing-2/

RobertVIDLY Nisan 22, 2018

Low-budget Essay Creating Assistance British isles, On line Research Plan Purchase journalism paper internet | qualified american crafting products and services.

http://www.instacard.ro/college-application-essays-college-admissions-13/

RobertVIDLY Nisan 23, 2018

If that is the situation, you then would need a web-based essay support | is right here that may help you when you consider that we’ve been simply the highest quality essay composing assistance British isles and all.

http://generationtennis.co/2016/07/custom-writing-service-purchase-custom-essays-30/

RobertVIDLY Nisan 23, 2018

We discovered excellent special discounts on the top rated essay crafting companies to suit your needs | Verify them right away!

http://ectechno.ru/2016/10/23/custom-essay-writing-help-463/

RobertVIDLY Nisan 23, 2018

We’re offer you low cost essay crafting assistance | We plan all “write my essay” requests swiftly | Only 100% plagiarism 100 percent free essays.

http://teprem.com.br/academic-writing-home/

RobertVIDLY Haziran 6, 2018

Australian assignment creating establishments ratings | Best ten producing webpages for college kids.

https://buypropnow.000webhostapp.com/2018/02/17/article-composing-assistance-of-the-greatest-stage/